- Chcemy do końca roku przedłożyć Radzie Ministrów strategię rozwoju rynku kapitałowego -powiedziała podczas piątkowej konferencji podsumowującej dorobek trzech lat resortu prof. Teresa Czerwińska, minister finansów.

Dodała, że jej resort pracuje nad tym, aby system podatkowy był prosty, przyjazny i przejrzysty. Przyznała jednak, że jego przebudowa potrwa wiele lat.

 


Będą uproszczenia w VAT

Z zapowiedzi minister finansów wynika, że w resorcie prowadzone są prace nad pakietem ułatwień w VAT. Ma to być pakiet kilkunastu albo nawet kilkudziesięciu zmian w obowiązujących przepisach. Jednym z uproszczeń ma być likwidacja obowiązku wysyłania deklaracji vatowskich. Od połowy przyszłego roku nie trzeba będzie już wysyłać deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Niezbędne dane organy podatkowe pobiorą z jednolitych plików kontrolnych.

Zobacz również: 500 zł kary za literówkę w JPK_VAT? >>

JPK dłużej będzie można podpisywać danymi z PIT >>

MF planuje likwidację niektórych deklaracji VAT >>

MF zmienia zdanie w sprawie VAT >>

Prof. Czerwińska potwierdziła także, że w resorcie prowadzone są prace nad nowelizacją ustawy o egzekucji w administracji. Jej zdaniem obowiązujące obecnie przepisy są przestarzałe i archaiczne.

Zobacz więcej: MF przygotowuje wielką reformę egzekucji administracyjnej >>

Uszczelnianie systemu to nie tylko VAT

Obecny na konferencji Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych, zwrócił uwagę, że na proces uszczelniania systemu podatkowego poza podatkiem VAT wpływa również poprawa ściągalności akcyzy oraz podatków PIT i CIT. Podkreślił, że chodzi tu przede wszystkim o walkę z agresywną optymalizacją. W uszczelnianiu systemu podatkowego miał pomóc także powszechny już obowiązek składania jednolitych plików kontrolnych.

Niski deficyt priorytetem

Priorytetem działania MF ma być obniżanie deficytu. Minister Czerwińska zakłada, że dług sektora finansów publicznych zostanie obniżony z ponad 54 proc. PKB do 49 proc. w 2018 roku. Niższy będzie także deficyt sektora finansów publicznych - z 2,7 proc. PKB w 2015 roku do 0,9 proc. PKB w 2018 roku.