W Warszawie trwa dwudniowa XXIV Ogólnopolska Konferencja Podatkowa, zorganizowana przez Stowarzyszenie ELSA Poland, której celem jest stworzenie platformy do spotkań ekspertów i studentów oraz dokonanie analizy wpływu przemian w prawie podatkowym na biznes, państwo i społeczeństwo.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się panelem na temat tego, w jaki sposób zmiany przepisów podatkowych wpływają na prowadzenie działalności gospodarczej. Uczestnicy będą też poruszać m.in. kwestie zmian klimatu i wykorzystania nowych technologii. Jeden z paneli będzie próbą odpowiedzi na pytanie, czy sztuczna inteligencja zastąpi doradcę podatkowego i urzędnika. Drugiego dnia odbędą się warsztaty prowadzone zdalnie na platformie Zoom. 

Jednym z poniedziałkowych tematów dotyczył rozliczenia podatku u źródła i projektu objaśnień Ministerstwa Finansów. Jak podkreślał Piotr Nowicki, adwokat, counsel w kancelarii CMS, projekt zakłada wprowadzenie nowych warunków uznania zagranicznego odbiorcy płatności za rzeczywistego właściciela. MF zaznacza, że z definicji rzeczywistego właściciela wykluczone są podmioty, które w odniesieniu do otrzymywanej należności pełnią funkcję administratora dochodu. Z projektu wynika, że administratorem dochodu są podmioty spełniające takie warunki, jak m.in.: płatności należności występujące cyklicznie w regularnych odstępach czasu, podmioty znajdujące się w jurysdykcji posiadającej rozbudowaną sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub preferencyjne zasady opodatkowania pasywnych dochodów otrzymywanych ze źródeł zagranicznych oraz podmioty mające swoją rezydencję w państwie zajmującym wysokie miejsce na liście bezpośrednich zagranicznych inwestycji na terytorium Polski (głównie ze względu na transgraniczne płatności finansowe, a nie działalność handlową lub produkcyjną, i jednocześnie nie występuje współmierność pomiędzy wielkością PKB tego państwa, a skalą inwestycji prowadzonych z jego terytorium).

- To oznacza, że samo posiadanie rezydencji w określonym państwie, które nie jest na żadnej liście rajów podatkowych, czyni dany podmiot podejrzanym. Powstaje pytanie, czy można wprowadzać takie warunki w drodze objaśnień. Moim zdaniem to próba zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przy pomocy objaśnień MF - powiedział mec. Nowicki. 

Czytaj również: Trudniej będzie skorzystać z preferencji w podatku u źródła >>

Inny temat panelu dotyczył implementacji dyrektywy 2021/2101, dotyczącej publicznego ujawniania informacji o podatku dochodowym zapłaconym w różnych krajach. Jak podkreślali Filip Łajkowski i Bartłomiej Boguszewski z kancelarii Baker McKenzie, obowiązek raportowania dotyczy największych podmiotów spełniających określone kryteria. W Polsce dyrektywa będzie implementowana w ustawie o rachunkowości, co oznacza konieczność posługiwania się  kryteriami księgowymi przy wyznaczania progów księgowych. 

Uczestnicy dyskutowali też na temat należytej staranności. Aleksandra Ziaja, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii KDCP, zwróciła uwagę, że wymóg dochowania należytej staranności dotyczy nie tylko podatków, ale również sankcji w handlu z Rosją. Jednak - jak zaznaczyła - unijne przepisy nie konkretyzują środków zachowania należytej staranności.

Mec. Andrzej Dębiec, partner w kancelarii Hogan Lovells, przedstawił z kolei cele fundacji rodzinnej. Jak zaznaczył, chodzi przede wszystkim o rozgraniczenie majątku fundatora od majątku fundacji, aby zapewnić możliwość pokoleniowej sukcesji. Według niego przedsiębiorcy są zainteresowani nowymi przepisami - dotychczas złożono ponad 600 wniosków o rejestrację fundacji. Jednak mają też obawy, czy przepisy nie ulegną zmianie. 

W trakcie konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie ELSA Poland będą też poruszane tematy dotyczące ochrony środowiska. Jak podkreślają organizatorzy, obecnie wprowadzanych jest wiele zmian w zakresie podatków, które mają być odpowiedzią i rozwiązaniem na skutki katastrofy klimatycznej. Uczestnicy omówią też kwestie zmian technologicznych, które stają się elementem rozważań prawnych. Serwis Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.