- Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego podjął z samorządami prawniczymi intensywną współpracę, której koordynatorem jest prof. Tadeusz Zembrzuski. Zbliżająca się konferencja to jeden z efektów. Organizuje ją Katedra Postępowania Cywilnego we współpracy z Naczelną Radą Adwokacką oraz Izbą Komorniczą w Warszawie. W formie, co ważne, hybrydowej, czyli nie tylko stacjonarnie, ale i online. Celem było, by tematyka obejmowała całościowo postępowanie cywilne - nie tylko rozpoznawcze, ale i egzekucyjne. Czyli od samego początku do wykonania orzeczenia - mówi prof. Marcin Dziurda z Katedry Postępowania Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Link do rejestracji na konferencje online>>

Przyjęta formuła konferencji zakłada również przeznaczenie znaczniej części czasu na dyskusję, co - jak podkreślają organizatorzy - ma służyć lepszej wymianie poglądów, a jednocześnie zwiększyć jej atrakcyjność dla uczestników. Patronat nad wydarzeniem objęło Towarzystwo Naukowe Procesualistów Cywilnych, a patronat medialny portal Prawo.pl.

Wybitni prelegenci pomogą rozwiązać prawne zagwozdki

Prof. Dziurda dodaje, że w konferencji uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce. - Udało nam się zebrać najwybitniejszych prelegentów. Konferencja będzie na najwyższym poziomie naukowym, ale jednocześnie bardzo praktyczna. Przedstawiciele różnych uczelni będą przedstawiać tematy, które wzbudzają obecnie największe zainteresowanie. Od pełnomocnictw, przez postępowanie konsumenckie, aż po przepis, który wywołał bodaj najwięcej kontrowersji wśród zawodowych pełnomocników, czyli art. 128(1) k.p.c., określający nowe wymagania pism procesowych. Co istotne, spojrzymy na niego z punktu widzenia sędziego, co dla pełnomocników będzie szczególnie interesujące - zaznacza.

Czytaj: Pełnomocnik musi uważać na wnioski dowodowe - zawarte w uzasadnieniu mogą zostać pominięte >>

Druga część konferencji poświęcona będzie natomiast tematyce egzekucyjnej, a także doręczeniom komorniczym, czyli tematowi łączącemu postępowanie rozpoznawcze z przepisami o komornikach sądowych. - Bardzo ważny temat, tym bardziej, że przepisy mocno zmieniono 1 lipca 2023 r.  - w taki sposób, żeby trochę poprawić sytuację powoda. Ustawodawca nie mógł nie zauważyć, że po poprzedniej nowelizacji wielokrotnie zbyt trudno było doręczyć odpis pozwu. Zastanowimy się, na ile zmiany wprowadzone w 2023 r. pomogły - zapowiada prof. Dziurda.

Profesor dodaje, że w kolejnej części uczestnicy konferencji będą rozmawiać o tzw. funduszu żelaznym na zabezpieczenie przyszłych należności alimentacyjnych. - Wprowadzono przepisy, które praktycznie z każdej egzekucji z nieruchomości nakazują przekazywać na rachunek depozytowy Ministerstwa Finansów równowartość minimalnego rocznego wynagrodzenia na każdego wierzyciela alimentacyjnego, na alimenty przyszłe. To z jednej strony zabezpiecza osoby, którym przysługują alimenty, ale z drugiej strony zmniejsza szansę pozostałych wierzycieli, że cokolwiek w wyniku egzekucji uzyskają. I wreszcie omówiona zostanie nowa instytucja odmowy wszczęcia egzekucji, która budzi wątpliwości z punktu widzenia gwarancji stron postępowania egzekucyjnego - wskazuje.

Wydarzenie hybrydowe, start o godz. 9:30

Konferencja rozpocznie się o godz. 9:30, zakończenie planowane jest na godz. 16:30. Stacjonarnie odbywać się będzie w Auli Starej Biblioteki UW, Krakowskie Przedmieście 26/28. Możliwe jest uczestnictwo zdalne.

Link do rejestracji na konferencje online>>

Pierwszy panel dotyczyć będzie m.in. pełnomocnictwa procesowego, referat przedstawi  prof. dr hab. Łukasz Błaszczak, radca prawny, z Uniwersytetu Wrocławskiego, a pierwszy głos w dyskusji zabierze dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. Następnym tematem będą wymagania pism procesowych zawodowych pełnomocników - w tym przypadku referat wygłosi dr Łukasz Zamojski, sędzia SO w Gliwicach, a pierwszy głos w dyskusji zabierze dr hab. Andrzej Olaś, adwokat z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Następny temat to Postępowanie z udziałem konsumentów. W tym przypadku referat wygłosi dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska z Uniwersytetu Śląskiego, sędzia SR a pierwszy głos w dyskusji prof. dr hab. Sławomir Cieślak z Uniwersytetu Łódzkiego, adwokat.

Kolejna część to postępowanie egzekucyjne a tematy to:

  • doręczenia komornicze - referat wygłosi r.pr. dr Bartosz Wołodkiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, a pierwszy głos w dyskusji - dr Magdalena Skibińska z Uniwersytetu Zielonogórskiego;
  • odmowa wszczęcia egzekucji  - referat – prof. dr hab. Andrzej Marciniak Uniwersytet Łódzki, I głos w dyskusji – r.pr. prof. dr hab. Andrzej Jakubecki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie);
  • oraz fundusz żelazny na przyszłe należności alimentacyjne - referat – Mateusz Pietrzyk, sędzia Sądu Rejowego w Chrzanowie, I głos w dyskusji – r.pr. prof. UAM dr hab. Andrzej Jarocha (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

 

Czytaj też w LEX:

Rozprawy zdalne po nowelizacji KPC > 

Zmiany w postępowaniu zażaleniowym po nowelizacji KPC >

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym w związku z nowelizacją KPC 2023 >

Struktura pism składanych przez profesjonalnych pełnomocników w świetle nowelizacji KPC >

Postępowanie z udziałem konsumentów w świetle nowelizacji KPC >