Ocieplenie klimatu sprawia, że coraz więcej osób montuje we własnych mieszkaniach urządzenia klimatyzacyjne. Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności, które poniosły taki wydatek w 2024 r., mogą co do zasady, skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu za 2024 r., składanym do 30 kwietnia. Nie wystarczy jednak samo orzeczenie, trzeba udowodnić, że zakup ma związek z ich niepełnosprawnością. Nie wszystkim się to udaje.
Czytaj również: Ulga remontowa 2025 - jak odliczyć wydatki na remont mieszkania?
Skarbówka sprawdzi, po co podatnikowi klimatyzacja
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 24 lutego br. (nr 0112-KDIL2-1.4011.968.2024.2.MB) nie zgodził się na odliczenie wydatków na zakup i montaż klimatyzacji przez schorowanych małżonków, którzy oboje mają orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Argumentowali, że pozwoli to na uregulowanie temperatury, przekraczającej latem 30 stopni Celsjusza, i oczyszczenie powietrza. W czasie upalnych dni mają problemy ze snem i obniżoną koncentrację. Zapytali, czy skoro dokonali inwestycji w 2024 r., to mogą odliczyć wydatki w PIT za 2024 r.
Odpowiedź skarbówki jest negatywna. - Z wniosku nie wynika, że zakup i montaż klimatyzacji został dokonany w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, a więc, że klimatyzacja ma bezpośredni związek z niepełnosprawnością. W tej sytuacji wydatek na zakup i montaż klimatyzacji nie stanowi wydatku na przystosowanie mieszkania odpowiadające potrzebom wynikającym z niepełnosprawności, a jedynie poprawi w upalne dni funkcjonowanie i wykonywanie czynności życiowych, dlatego poniesionych na ten cel wydatków nie można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej - stwierdził dyrektor KIS.
Dostosowanie budynku do własnych potrzeb
Jednak w interpretacji z 22 stycznia br. (nr 0112-KDIL2-1.4011.886.2024.2.JK) dyrektor KIS zgodził się na odliczenie wydatków na klimatyzację przez mężczyznę, który również posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i również źle znosi upały. Różnica jest taka, że posiada orzeczenie lekarskie mówiące o konieczności przebywania w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Podstawą odliczenia jest art. 26 ust. 7a pkt 1 ustawy o PIT, zgodnie z którym osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Przepis ten nie określa szczegółowo rodzaju wydatków, ani nie zawiera wyłączeń. Dyrektor KIS wyjaśnił, że adaptacja i wyposażenie lokalu mieszkalnego musi ułatwiać osobie niepełnosprawnej egzystowanie w tym lokalu, biorąc pod uwagę rodzaj niepełnosprawności. Dlatego w przypadku każdego niepełnosprawnego mogą to być inne wydatki, odzwierciedlające jej potrzeby.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że przy spełnieniu określonych warunków osoba niepełnosprawna może odliczyć poniesiony wydatek niezależnie od tego, jakie schorzenie jest podstawą wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem, a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej.
Zaświadczenie lekarskie zmienia sytuację
Innym przykładem jest wcześniejsza interpretacja z 25 maja 2023 r. (nr 0112-KDIL2-1.4011.247.2023.2.KP) uzyskana przez kobietę, która ma orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. W 2022 r. kupiła i zamontowała klimatyzację w mieszkaniu, które jest bardzo nasłonecznione i nagrzewa się w upały. Dyrektor KIS zgodził się na odliczenie wskazując, że warunkiem jest wykazanie związku pomiędzy tym wydatkiem a niepełnosprawnością w taki sposób, by organy podatkowe mogły uznać, że został on poniesiony w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności oraz, że pomiędzy rodzajem poniesionego wydatku a niepełnosprawnością istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej
-To niewątpliwie korzystne stanowisko. Warto zwrócić uwagę, że odliczenie nie zostało zarezerwowane dla specjalistycznego sprzętu. Ulga przysługuje, co do zasady, na standardowy sprzęt i wyposażenie mieszkań. Należy jednak pamiętać, że w razie kontroli podatnik będzie musiał udowodnić zasadność poniesienia danego wydatku – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.
Czytaj również: Montaż klimatyzacji w mieszkaniu z ulgą rehabilitacyjną
Również Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego zwraca uwagę, że zakup i montaż klimatyzatora, mimo iż ułatwia osobie niepełnosprawnej wykonywanie czynności życiowych, nie posiada indywidualnych cech dostosowanych do sytuacji osoby niepełnosprawnej.
- To urządzenie powszechnie dostępne, niezależnie od sytuacji zdrowotnej danej osoby. Dlatego należy być przygotowanym na ewentualne pytania ze strony urzędu skarbowego. warto, by podatnik dokonujący odliczenia posiadał zaświadczenie od lekarza, że przy konkretnym schorzeniu wskazane jest obniżenie temperatury w mieszkaniu - mówi ekspertka.
Sprawdź również książkę: Ulgi i zwolnienia w podatkach dochodowych ebook >>
Nie ma ulgi termomodernizacyjnej na klimatyzację
Według Agaty Malickiej, zainteresowanie ulgą rehabilitacyjną może rosnąć, bo fiskus nie zgadza się już na odliczenia wydatków na klimatyzację w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Przypomnijmy, że warunkiem skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest m.in. posiadanie przez podatnika orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. W przypadku wydatków na dostosowanie domu czy mieszkania do własnych potrzeb przepisy nie przewidują limitu. Można odliczyć poniesione koszty w całości, ale wydatek nie może być w żadnej formie dofinansowany, np. przez NFZ.
Z kolei ulga termomodernizacyjna, określona art. 26h ustawy o PIT, pozwala odliczyć wydatki na termomodernizację domu do limitu 53 tys. zł. Zgodnie z ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane), np. z Funduszu Ochrony Środowiska. Konieczne jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.
Fiskus zgadzał się w poprzednich latach, że wydatkiem termomodernizacyjnym jest też klimatyzacja z funkcją grzania, ale zmienił zdanie. Przykładowo w interpretacji z 23 stycznia br. (nr 0115-KDIT2.4011.570.2024.2.ŁS) dyrektor KIS stwierdził, że podatnik nie odliczy wydatków na nabycie i montaż urządzenia grzewczo-chłodzącego, tj. klimatyzacji z funkcją pompy ciepła powietrze-powietrze, bowiem nie zostały wymienione w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.