Celem projektu jest przyznanie osobom, które pobierają emeryturę z uwagi na sprawowanie opieki nad dzieckiem ze względu na jego stan zdrowia (tzw. emeryturę EWK) świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy aktualną pełną wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a pobieraną emeryturą EWK netto. Chodzi o opiekunów, którzy, żeby otrzymać kiedyś taką emeryturę, musieli mieć wypracowane co najmniej 20 lat.

 

Opiekunowie mający renty, nie mają świadczenia

Obecnie rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak osobom, które mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK.

Autorzy senackiego projektu zwrócili uwagę na znaczną różnicę w wysokości obu świadczeń. Obecnie wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1583 zł, natomiast najniższa emerytura wynosi 1100 zł. Projekt ustawy został wniesiony przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji.

 

Czytaj więcej: ZUS wypłaca coraz więcej emerytur niższych niż minimalne

 

Ewa Elżbieta Dziubińska-Lechnio, Eliza Skowrońska

Sprawdź