Przejść na emeryturę mogą panie po ukończeniu 60 roku życia i panowie, którzy osiągną wiek 65 lat. - Oczywiście poza osiągnięciem wieku emerytalnego muszą mieć także na swoim koncie zgromadzone pieniądze, z których naliczymy emeryturę. Nic innego nie jest potrzebne – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. I dodaje: – Warto jednak dobrze wybrać moment złożenia wniosku emertytalnego, gdyż ma to wpływ na wysokość wypłacanej przez ZUS emerytury.

Czytaj również: Dzięki czerwcowej waloryzacji kont w ZUS przyszli emeryci dostaną wyższe świadczenia

Dlaczego lipiec jest najatrakcyjniejszym miesiącem do przejścia na emeryturę

Według rzeczniczki, ciągle najbardziej atrakcyjnym pod względem finansowym jest lipiec, gdyż przy wyliczeniu kwoty wypłacanej seniorowi brana jest pod uwagę zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna. - A to sprawia, że wypłata może być nawet o kilkaset złotych wyższa niż wtedy, gdy np. ktoś złoży wniosek na początku roku – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Czytaj w LEX: Ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty >

Liczba lat pracy nie pozostaje jednak bez znaczenia.

- Gdy ktoś pyta mnie, jaką będzie miał w przyszłości emeryturę, odpowiadam, że taką, jaką sobie wypracuje – podkreśla Iwona Kowalska-Matis. I przypomina, że w momencie, gdy składany jest wniosek o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego, kwota, jaką zgromadziliśmy na indywidualnym koncie emerytalnym jest dzielona przez ilość miesięcy dalszego  średniego trwania życia.

Na Dolnym Śląsku najwyższą emeryturę w kwocie ponad 30 tys. zł dostaje Wrocławianin, który zakończył aktywność zawodową, po przepracowaniu 55 lat i przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat.

Sprawdź w LEX: Jakie limity obowiązują emeryta, który otworzył JDG, aby nie stracił prawa do emerytury lub nie była ograniczona jej wysokość? >

Rzeczniczka wyjaśnia, że bardzo niskie kwoty emerytur mają osoby, które pracowały bardzo krótko lub pracowały „na czarno” i do ZUS nie wpływały żadne składki. Jak twierdzi, zasada jest prosta: im dłużej dana osoba pracuje, tym wyższą będzie miała emeryturę. Dzięki dłuższej pracy ubezpieczony gromadzi bowiem więcej środków ze składek na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana długość życia, gdy już zdecyduje się przejść na emeryturę.

 


Kiedy rozwiązać umowę o pracę i złożyć wniosek emerytalny w ZUS?

Stosunek pracy najlepiej rozwiązać jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i do końca miesiąca złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. Wówczas dostaniemy za ten miesiąc pensję i całą emeryturę. Jeśli natomiast rozwiążemy umowę ostatniego dnia miesiąca i złożymy wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy nawet tego samego dnia, to emerytura będzie przyznana dopiero od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę.

Czytaj w LEX: Odprawy emerytalno-rentowe >

Data złożenia wniosku o emeryturę jest bardzo ważna dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i składają wniosek o emeryturę w późniejszym czasie, tj. po miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego. Najlepiej wniosek złożyć po dacie urodzenia, wówczas średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze, czyli korzystniejsze.

Nie dotyczy to osób, które prowadzą działalność gospodarczą – nie trzeba jej kończyć ani zawieszać w momencie przechodzenia na emeryturę. Nie trzeba także rozwiązywać umów zlecenia ani o dzieło.

Czytaj w LEX: Zmniejszanie i zawieszanie emerytur i rent z FUS w związku z osiąganiem przychodu w państwach członkowskich UE >