- Obserwujemy wzrost liczby wniosków o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej składanych przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – mówi Michał Nalepa, menedżer ds. sprzedaży w Kanale Dealerskim w Cofidis.

Czytaj też: Trudniej będzie uniknąć podatku po sprzedaży samochodu z leasingu>>
 

Sprzedaż wykupionego auta z podatkiem

To skutek wprowadzanych przez Polski Ład zmian w zakresie opodatkowania sprzedaży samochodu po zakończeniu okresu leasingu. Przepisy wchodzące z początkiem 2022 r. sprawią, że pozbycie się wykupionego na własność pojazdu przed upływem sześciu lat, będzie oznaczało konieczność zapłaty podatku dochodowego. Będzie on naliczany od różnicy między wartością wykupu a ceną rynkową (a nie ceną sprzedaży). Dodatkowo – i to nowość – trzeba będzie zapłacić od tego dochodu składkę zdrowotną.

Do tej pory leasingobiorcy mogli prywatnie wykupić auto po zakończeniu umowy leasingowej, a następnie odsprzedać je innej osobie po pół roku użytkowania, bez konieczności płacenia podatku dochodowego. Od stycznia 2022 roku nowe przepisy wydłużą ten okres aż do sześciu lat. Chcąc sprzedać samochód przed ich upływem, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić podatek od wartości pojazdu. Przepisy mają obowiązywać bowiem także względem już zaciągniętych zobowiązań, które zakończą się po 1 stycznia 2022 r.

- Przedsiębiorcy szukający możliwości uniknięcia opłaty takiego podatku, decydują się na szybsze rozliczenie z leasingodawcą. Chodzi o to, żeby stać się właścicielem pojazdu przed końcem 2021 r. Część przedsiębiorców spłaca pozostałe raty, korzystając z posiadanych oszczędności, ale część nie ma wolnych środków. Dlatego w grudniu spodziewamy się rekordowego zainteresowania kredytami samochodowymi i przygotowaliśmy specjalną, uproszczoną procedurę ich udzielania dla klientów, którzy chcą spłacić leasing środkami z kredytu samochodowego – mówi Michał Nalepa.

 

Zmienią się preferencje przedsiębiorców co do finansowania

Prawdopodobną konsekwencją nowych przepisów będzie też to, że opłacalność popularnych dotychczas sposobów finansowania pojazdów prawdopodobnie się zmieni. - Przepisy przyjęte w ramach Polskiego Ładu mogą doprowadzić do zmiany preferencji przedsiębiorców odnośnie formy finansowania – komentuje Maciej Wytwicki z Santander Consumer Multirent.

Analitycy rynkowi przewidują, że w związku z tym zwiększy się popularność produktów z wysoką wartością wykupu typu TCM lub Full Service Leasing. - Druga opcja może okazać się ciekawa zwłaszcza dla tych klientów, którym nie zależy na wykupieniu auta po zakończeniu umowy. Klient po wygaśnięciu umowy oddaje samochód firmie wypożyczającej i bierze kolejny w zamian za ustalony miesięczny abonament - dodaje Wytwicki.

Nie warto zwlekać z rozliczeniem się z leasingodawcą

Osoby, które chcą uniknąć nowego obciążenia, mają czas do końca roku.

Michał Nalepa zachęca, żeby decyzję o wcześniejszym rozliczeniu z leasingodawcą podejmować jak najszybciej. Bo choć sama procedura przyznania kredytu może się zamknąć w ciągu kilku godzin, to do uzyskania prawa własności w tym roku potrzebne jest jeszcze załatwienie wszystkich formalności z przerejestrowaniem auta. To może oznaczać długie kolejki w urzędach gminy w końcówce roku.

Pierwsze kroki należy skierować do swojego leasingodawcy i złożyć wniosek o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej. Na tym etapie przedsiębiorca dowie się, jaka będzie wartość wykupu i musi jak najszybciej uzyskać informację określającą tę wartość. Może to być oficjalna informacja od leasingodawcy, faktura proforma, lub – rzadziej – faktura. Ten dokument będzie niezbędny do uzyskania kredytu.  Mając go, można zgłosić się do firmy oferującej kredyty samochodowe i podpisać umowę kredytową.  Po otrzymaniu kwoty potrzebnej do rozliczenia leasingodawca powinien przygotować wszystkie dokumenty pozwalające przerejestrować samochód na przedsiębiorcę.