W każdej przygotowanej przez rząd tarczy - a uchwalono już trzy, czwarta właśnie jest przedmiotem prac w Sejmie - są rozwiązania dla małych, średnich i dużych firm. Z wielu można skorzystać jednocześnie. Część wsparcia przyznaje ZUS, część wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, a jeszcze inne - Polski Fundusz Rozwoju lub np. Agencja Restrukturyzacji Przemysłu czy Bank Gospodarstwa Krajowego. 

Wśród form pomocy są, np. dofinansowanie do wynagrodzeń na ochronę miejsc pracy, mikropożyczki, świadczenia postojowe, dofinansowanie do kosztów prowadzania działalności gospodarczej,  pomoc przy uzyskaniu refinansowania leasingu operacyjnego. Niejednemu przedsiębiorcy trudno połapać się we wszystkich rozwiązaniach, dlatego zespół Arena Advisory przygotował tarczometr. To specjalne narzędzie online do weryfikacji dostępnej pomocy zależnie od wielkości firmy, dostępne tutaj.

- Naszym celem było stworzenie intuicyjnego, prostego w obsłudze narzędzia, które w kilkanaście sekund pozwoli przedsiębiorcy usystematyzować dostępne formy wsparcia ze względu na różne kategorie: wielkość przedsiębiorstwa, forma wsparcia (zwrotna lub bezzwrotna) oraz cel wsparcia - mówi Aneta Saramak, partner w Arena Advisory.

 


Jak działa tarczometr

Po wejściu na stronę tarczometru, wystarczy podać  rozmiar przedsiębiorstwa (mikro, małe, średnie czy duże), wybrać cel wsparcia (ochrona miejsc pracy, wsparcie na cele obrotowe, na inwestycje, leasing przemysłowy, ubezpieczenie, czy gwarancję realizacji kontraktów) i formę pomocy (bezzwrotna albo zwrotna lub częściowo zwrotna), i po kliknięciu sprawdź pojawi się tabelka z dostępnymi możliwościami i ich krótkim opisem. Niestety nie pojawia się informacja, kto odpowiada za dany program pomocy. Za to jest ważna informacja o tym, czy dane wsparcie stanowi pomoc publiczną.

Czytaj również: Przedsiębiorco - sprawdź jak i  gdzie skorzystać ze wsparcia >>

Lepszy niż pisemne opracowania

- Z rozmów z przedsiębiorcami wynika jednak, że często wiedzą oni lub skupiają się jedynie na najpopularniejszych formach wsparcia: dofinansowaniu wynagrodzeń pracowników, zwolnienie z ZUS. Kolejne Tarcze antykryzysowe to skrajnie rozbudowane i złożone ustawy, potrzebowaliśmy więc narzędzia które połączy dostępne formy wsparcia. Po pierwsze - nasze narzędzie - umożliwia zweryfikowanie jakie formy wsparcia i w jakiej wysokości są dostępne, a po drugie - dokonuje także klasyfikacji czy dany instrument wsparcia stanowi pomoc publiczną. Jest to istotna determinanta w zakresie określenia wielkości maksymalnej puli wsparcia. Tak powstał nasz weryfikator, nazwany dla uproszczenia Tarczometrem” – mówi  Aneta Saramak. I dodaje, że jako firma do tej pory przygotowywali opracowania pisemne, ale liczyły one kilkanaście stron, co utrudniało zapracowanym przedsiębiorcom ich analizę. - Wraz z rozbudowywaniem form pomocy doszliśmy jednak do wniosku, że opracowania są już niewystarczające i przygotowaliśmy tarczometer - podsumowuje.