- Jeśli mówimy o energii, która drzemie w ludziach, musimy podkreślić jedną rzecz - deregulację. Musimy przejść od sloganów do konkretnych decyzji. Deregulacja jest warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i zdolności konkurencyjnej Polski w Europie i Europy z całym światem. Nie wyobrażam sobie, żeby ta deregulacja, która ma uwolnić przestrzeń dla polskich przedsiębiorców była procesem urzędniczym - powiedział Donald Tusk podczas konferencji "Polska. Rok przełomu" w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych.
Premier zaproponował obecnemu na konferencji prezesowi InPostu Rafałowi Brzosce, aby ten powołał zespół, który w szybkim tempie przygotuje propozycje deregulacyjne.
- Czytałem wywiady (z Rafałem Brzoską - PAP), że deregulacja nie jest niczym trudnym, tylko trzeba chcieć i że pan akurat wie, co trzeba zrobić. No to niech pan się za to weźmie. Gdybyście przygotowali możliwie szybko rekomendacje do zmian, które nie wymagają ustaw - powiedział szef rządu.
Czytaj także: Zmiany w projekcie o deregulacji. Konsumenci jednak nie stracą
Brzoska o propozycjach na deregulację
Brzoska pytany przez dziennikarzy, czy podejmie się zadania, które "zlecił" mu premier, odparł, że traktuje je jako "bardzo konstruktywny challenge, który ze strony środowisk przedsiębiorczych ma podnosić kluczowe kwestie deregulacyjne". Zaznaczył jednak, że bardzo wiele z propozycji przedsiębiorców "może się panu premierowi nie spodobać". Dodał, że jeżeli z 20 propozycji przedsiębiorców, uda się wdrożyć chociaż pięć, "to będzie to sukces polskich przedsiębiorców".
- Pan premier widzi potrzebę rozmowy z polskim biznesem, podkreśla wagę polskiego biznesu, polskich przedsiębiorców, w tym fakcie, że polski biznes to dzisiaj prawie 70 proc. polskiego PKB. I może właśnie widzimy jakiś moment, jakiś przełom, żeby dostrzegać te 70 proc., a nie wiecznie skupiać się na tym, jak te 70 proc. krytykować - ocenił Brzoska.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.