Senat nie wniósł w czwartek, 4 kwietnia, poprawek do nowelizacji kodeksu cywilnego, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Uchyla ona przepis, który utrudnia rolnikom branie kredytów. 

Od 7 stycznia rolnicy mają bowiem status konsumenta - także wtedy, gdy zaciągają pożyczki lub korzystają z leasingu w związku z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Status konsumenta jest bowiem dla rolników kulą u nogi. Zamyka im drogę do tańszego finansowania dla przedsiębiorców. Nowela to zmienia: Przepisy ustawy o kredycie konsumenckim nie będą stosowane do umów o kredyt zawieranych z osobą fizyczną, która prowadzi gospodarstwo rolne. 

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że, od 7 stycznia do 29 lutego br. ponad połowa banków spółdzielczych nie udzieliła żadnego kredytu w "reżimie konsumenckim", w stosunku tego samego okresu ubiegłego roku liczba kredytów spadła o 74 proc. Obserwowany jest też sukcesywny spadek dostępu rolników do kredytów. W styczniu 2022 r. akcja kredytowa dla rolników wynosiła 393 mln zł; 1 stycznia 2023 r. - 286 mln zł, a rok później - 206 mln zł.

Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta.