Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Conotoxii zezwolenie 2 października 2024 r. Spółka, która jest kapitałowo powiązana z kantorem Cinkciarz.pl, odwołała się od tej decyzji do WSA.
Jak relacjonuje Urząd KNF, sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazał, że KNF:
- prawidłowo przeprowadziła postępowanie administracyjne
- właściwie ustaliła stan faktyczny.
- wyczerpująco przeanalizowała przesłanki cofnięcia zezwolenia
- wszechstronnie odniosła się do argumentów podnoszonych przez spółkę.
- Przeprowadzone przez KNF zgodnie z przepisami kodeksu postępowania administracyjnego postępowanie wykazało, że spółka zaprzestała spełniać jeden z wymogów niezbędnych do udzielenia i posiadania zezwolenia na świadczenie usług płatniczych i nie wypełnia ustawowych obowiązków związanych z ochroną środków pieniężnych przyjętych od użytkowników usług płatniczych na poczet wykonania transakcji płatniczych – czytamy w komunikacie UKNF. Powyższe w ocenie komisji przekładało się na realne zagrożenie dla interesów klientów spółki, czyli użytkowników usług płatniczych.
WSA zgodził się także z KNF, że krajowa instytucja płatnicza musi przez cały czas swojej działalności spełniać przesłanki warunkujące udzielenie jej zezwolenia. - Conotoxia sp. z o. o. przestała dawać rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością w charakterze krajowej instytucji płatniczej, co jest jedną z przesłanek udzielenia tego zezwolenia, stąd też jego cofnięcie było zasadne – relacjonuje UKNF.
Czytaj także: Czy pieniądze od Cinkciarza da się odzyskać? Prawnicy kreślą scenariusze
Czytaj także: „Lex Cinkciarz”, czyli kolejna kontrowersja w projekcie o kryptoaktywach