W świetle obowiązujących przepisów - ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 i Nr 267, poz. 2255) - opisana sytuacja nie będzie wiązała się z koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie omawianych ścieków do "cudzych" urządzeń kanalizacyjnych, gdyż odprowadzane ścieki mieszczą się definicji ścieków bytowych.

Kwestie kwalifikacji ścieków odprowadzanych ze szpitala rozstrzyga art. 9 ust. 1 pkt 15 ustawy Prawo wodne. Zgodnie z tą definicją, ściekami bytowymi są ścieki pochodzące z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków.
Pojecie budynku użyteczności publicznej jest zdefiniowane w § 3 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690). Przez taki budynek należy rozumieć m.in. budynek przeznaczony na potrzeby opieki zdrowotnej.

Zakres zastosowania regulacji art. 122 ust. 1 pkt 10 Prawa wodnego ograniczony jest wyłącznie do ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. W ten sposób ograniczono katalog ścieków, dla których będzie istniał obowiązek posiadania pozwolenia wodnoprawnego, w przypadku wprowadzania tych ścieków do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów. W rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 17 ustawy Prawo wodne, ściekami przemysłowymi są ścieki powstałe w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową. Ścieki takie na ogół są obciążone specyficznymi substancjami, których zakres oraz ilość będzie zależał od stosowanych procesów produkcyjnych, bądź rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

W pytaniu nie wyjaśniono, czy obcy system kanalizacyjny stanowią urządzenia będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego realizującego w danej miejscowości zadania własne gminy w zakresie odbioru i oczyszczania ścieków. Wówczas należałby mieć na uwadze głównie przepisy wynikające z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 z późn. zm.), w tym w szczególności art. 9, który reguluje kwestie dotyczące zakazu wprowadzania określonych rodzajów substancji oraz ścieków do urządzeń kanalizacyjnych.