Kolokwia Jagiellońskie to cykl corocznych, tematycznych spotkań kierowanych zarówno do praktyków, jak i teoretyków prawa cywilnego, podczas których mogą oni wymienić się spostrzeżeniami i poglądami na wybrany temat z zakresu prawa cywilnego. W tym roku skoncentrowano się na prawie spadkowym, dlatego wśród uczestników większość stanowili stykający się na co dzień z tą tematyką notariusze.

Konferencja odbyła się 12 kwietnia w Krakowie.  Organizatorem była Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, a Wolters Kluwer Polska był jednym z partnerów tego wydarzenia.

Czytaj: Sukcesja spółek będzie łatwiejsza, zachowek mniej groźny>>
 

Wśród omawianych podczas konferencji tematów znalazły się m.in.:

  • europejskie poświadczenie spadkowe (EPS) - zwrócono uwagę na różnice w interpretacji przez państwa członkowskie UE przepisów regulujących EPS i na wynikające z tego potencjalne problemy;
  • zapis windykacyjny przedsiębiorstwa - konstrukcja, która, zdaniem uczestników konferencji, mimo szlachetnych motywów ustawodawcy nie jest w stanie zapewnić bezproblemowej sukcesji przedsiębiorstwa;
  • zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej - tej funkcjonującej zaledwie od kilku miesięcy w polskim prawie instytucji poświęcono odrębny panel, gdyż, jak podkreślali zarówno prelegenci, jak i biorący udział w dyskusji słuchacze, regulująca ją ustawa zawiera wiele budzących wątpliwości nieścisłości i niekonsekwencji.

Obok aktualnych problemów prawa spadkowego, znaczną część konferencji poświęcono również przewidywaniom, w jakim kierunku ta dziedzina prawa rozwinie się w przyszłości.

Wskazano szereg zagadnień, z którymi już niedługo będzie musiał zmierzyć się polski prawodawca. Problemy związane z dziedziczeniem chronionych prawem autorskim treści cyfrowych zgromadzonych na kontach w serwisach społecznościowych, artefaktów w grach komputerowych czy kryptowalut - to wszystko efekty ogromnego tempa rozwoju technologicznego, za którym obecnie obowiązujące prawo nie nadąża, ale z którymi niewątpliwie musi się w końcu skonfrontować. Im wcześniej rozpoczną się szeroko zakrojone dyskusje na ten temat, tym większa gwarancja, że będące ich efektem przepisy spełnią pokładane w nich nadzieje, a nie staną się kolejnym źródłem problemów.

Podczas konferencji zwrócono również uwagę na to, że postęp technologiczny to nie tylko wyzwania dla prawa spadkowego, ale także nowe perspektywy - wskazywano m.in. na możliwość wykorzystania w notariacie coraz popularniejszej technologii "blockchain", co ma już miejsce np. we Włoszech, w postaci notarialnej sieci blokowej Notarchain.