Chodzi o Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1442 z dnia 11 lipca 2023 r., zmieniającego przepisy w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Zostały one wprowadzone przede wszystkim ze względu na nowe dane przedstawiane  przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Wynika z nich, że część substancji wykorzystywanych w opakowaniach, do których pakowana jest żywność, może nie być całkowicie bezpieczna dla konsumentów. 

Czytaj też: Mniej towaru za tę samą cenę, czyli jak producenci i handel nabijają klientów w butelkę​ >>

Drewno niekoniecznie obojętne 

Szeroko rozumiane drewno w kontakcie z żywnością było do tej pory uznawane za neutralne i nie przewidywano co do niego ograniczeń. Z najnowszych badań unijnego urzędu wynika jednak, że to stwierdzenie nie jest już do końca aktualne. Wykazano bowiem, że substancje chemiczne zawarte w drewnie są różnorodne i mogą przenikać do żywności, dlatego ich bezpieczeństwo trzeba oceniać indywidualnie, biorąc pod uwagę zwłaszcza: pochodzenie, przetwarzanie, obróbkę w celu dostosowania do polimeru bazowego oraz ocenę składników o małej masie cząsteczkowej migrujących do żywności.

 

Ftalany wciąż kontrowersyjne 

Jedną z substancji, która ma podlegać ścisłym ograniczeniom w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, są ftalany. To tzw. plastyfikatory, czyli substancje nadające elastyczność określonym materiałom. Są wykorzystywane nie tylko w opakowaniach, ale też zabawkach czy artykułach gospodarstwa domowego. Podejrzewa się jednak, że w zbyt wysokich stężeniach mogą być przyczyną problemów zdrowotnych i wpływać negatywnie m. in. na układ rozrodczy. 

- Urząd zauważa również, że narażenie konsumentów na ftalany bierze się ze źródeł innych niż dieta. Łączne narażenie na działanie ftalanów w dużym stopniu wynika z zawartości tych substancji w wyrobach konsumpcyjnych i materiałach budowlanych oraz z kontaktu takich wyrobów i materiałów ze skórą, a także z wdychania powietrza i pyłu w pomieszczeniach zamkniętych - wskazano w nowych przepisach. 

Czytaj w LEX: Brzeziński Jakub i in., Łańcuchy dostaw bioopakowań w gospodarce o obiegu zamkniętym - koncepcja badań >

Część substancji wymienionych w nowej wersji rozporządzenia będzie można stosować tylko w kontakcie z suchą żywnością oraz w określonej temperaturze (np. w produktach nieprzeznaczonych do podgrzewania). Firmy działające na terenie UE mają jednak jeszcze czas na przygotowanie się do nowych zasad. Rozporządzenie przewiduje, że materiały i wyroby z tworzyw sztucznych na starych zasadach można wprowadzać na rynek do 1 lutego 2025 r., a sprzedawać do wyczerpania zapasów. 

 

Nowość
Nowość

Michał Balcerzak, Remigiusz Bierzanek

Sprawdź