Jak podała Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej (ECTAA) w poniedziałkowym komunikacie, w związku z szybkim rozprzestrzenianiem się nowego wirusa COVID-19 oraz z przypadkami nieskoordynowanych informacji płynących z różnych źródeł, organizatorzy turystyki i agenci turystyczni z Unii Europejskiej wzywają do - jak napisano - pilnego podjęcia odpowiednich do zagrożenia i opartych na wynikach badań działań, mających na celu ochronę zdrowia podróżnych oraz pracowników branży turystycznej, w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19. Organizacja ocenia, że nowy koronawirus ma – i będzie miał – niszczący wpływ na turystykę i dla tej branży jest szczególnie groźny.

 


ECTAA wezwała Komisję Europejską do powołania oficjalnej grupy roboczej z przedstawicielami branży turystycznej w sprawie wirusa COVID-19. - Grupa ta, łącząca doświadczenie ekspertów z różnych dziedzin, w tym także przedstawicieli krajowych resortów zdrowia oraz przedstawicieli WHO, powinna przyjąć holistyczne podejście do problemu, opracować scenariusze rozwoju wypadków, przygotować wachlarz środków pomocowych dla firm z branży turystycznej najmocniej dotkniętych tą sytuacją, oraz stworzyć warunki dla szybkiej poprawy kondycji branży - podkreśliła organizacja w komunikacie.

Organizacja Związków Biur Podróży Unii Europejskiej zrzesza krajowe stowarzyszenia agentów turystycznych i tour-operatorów z 30 krajów Europy, w tym 27 z państw członkowskich Unii Europejskiej i reprezentuje około 70 tys. podmiotów. ECTAA ma także czterech członków międzynarodowych: z Izraela, Malezji, Maroka i Tunezji.

Czytaj również: Bez koncertów, z powodu koronawirusa - trwa analiza ryzyka