Organizacja imprez masowych analizowana jest z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację epidemiologiczną dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2 - podał GIS. 

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował w piątek wieczorem, że premier Mateusz Morawiecki zlecił na porannej odprawie z wojewodami przeanalizowanie wszystkich zapowiedzianych i przygotowanych imprez masowych.

 


NRA apeluje o zakaz organizacji imprez

Kwestia ta poruszona została przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej. Andrzej Matyja w apelu opublikowanym w piątek po południu zwrócił się do premiera z prośbą o rozważenie, by jak najszybciej wprowadzono zakaz organizacji imprez masowych, odwołan zbliżające się, a także aby zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na takie wydarzenia.

Zakaz udziału publiczności w jednej z imprez masowych – w finałach rozgrywek e-sportowych Intel Extreme Masters, które w piątek rozpoczną się w Katowicach, wydał w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jego decyzja zapadła po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

Czytaj: Hurtownie wypowiedziały umowy na maseczki ochronne - UOKiK wszczyna postępowanie>>

Polska bez przypadku koronawirusa

W Polsce dotąd nie potwierdzono przypadku zakażenia koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. zanotowano 82,132 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Na chorobę tę zmarło 2801 osób.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podniosła 28 lutego ocenę ryzyka związanego z koronawirusem z wysokiego do bardzo wysokiego na poziomie globalnym

 


- W ciągu ostatnich 24 godzin Chiny zgłosiły 329 przypadków Covid-19, najwięcej od ponad miesiąca - powiedział Tedros i dodał, że w sumie Chiny zgłosiły WHO 78 959 przypadków zakażenia i 2 791 zgonów.

Podkreślił, że wzrost liczby przypadków zakażenia koronawirusem i liczba krajów dotkniętych Covid-19 są niepokojące.