To kolejne z serii "frankowych" orzeczeń, jakie zapadły w ostatnich dniach w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wcześniej, w wyroku z 7 grudnia 2023 r. TSUE stwierdził, że możliwość dokonania przez konsumenta czynności sanującej wyrażającej wolę utrzymania w mocy abuzywnego postanowienia sama w sobie oznacza, że postanowienie to było pozbawione mocy wiążącej ab initio, tj. od zawarcia umowy (pkt 57), gdyż konsument ab initio korzysta z ochrony wynikającej z dyrektywy 93/13 i nie musi oświadczać, że chce z niej korzystać (C-140/22).

Czytaj więcej w LEX: Węgrzynowski Łukasz, Skutek ex tunc bezskuteczności abuzywnej. Wyrok TS z dnia 7 grudnia 2023 r., C-140/22 (mBank) i jego konsekwencje dla polskiej praktyki orzeczniczej >

Czytaj też: Ostatni wyrok frankowy TSUE: Z dużej chmury mały deszcz​ >>

Chodzi o sprawę C-756/22, w której TSUE po raz kolejny zajął się kwestią skutków uznania umowy kredytu frankowego w całości za nieważną. Uzasadnienie zostało opublikowane przez Stowarzyszenie "Stop bankowemu bezprawiu". Sąd krajowy, kierujący pytanie do TSUE podkreślał, "że orzecznictwo sądów polskich nie jest jednolite w odniesieniu do kwestii, czy strony nieważnej umowy kredytu mogą żądać, poza zapłatą kwot wymienionych w poprzednim punkcie, zapłaty innych kwot z tytułu korzystania ze środków pieniężnych przez pewien czas bez podstawy prawnej. Podstawą prawną najczęściej przywoływaną na poparcie takich roszczeń jest bezpodstawne wzbogacenie i zwrot świadczenia nienależnego".

TSUE stwierdził, że bank, w przypadku stwierdzenia nieważności umowy, może żądać od konsumenta tylko zwrotu kapitału i odsetek ustawowych. Także w tym kierunku, ze względu na unijne przepisy, powinno podążać krajowe orzecznictwo. 

Frankowicze przyjęli rozstrzygnięcie entuzjastycznie. 

- Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy - stwierdzono na stronie Stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu". 

Zobacz LEX News: Mikołajczak Michał, Dwie skargi nadzwyczajne Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego w sprawach kredytów hipotecznych indeksowanych do franka szwajcarskiego >

Sprawdź też czy koszty za wezwanie do zapłaty można zaliczyć do wartości przedmiotu sporu? >