Petycję, której inicjatorem jest ruch obywatelski Avaaz, podpisali prezydenci: Botswany - Ian Khama, Ugandy - Yoweri Museveni i Gabonu - Ali Bongo Ondimba, a kenijską inicjatywę poparła organizacja pod nazwą Koalicja na rzecz Słoni Afrykańskich, do której należy 28 krajów Afryki. Swój podpis pod nią złożyło także milion osób na całym świecie.

Ogłoszenie petycji zbiegło się z odbywającym się w Botswanie spotkaniem na szczycie. Botswana jest tym krajem Afryki, w którym żyje najwięcej słoni.

"Władze europejskie odpowiedziały nam poprzednio, że nie mogą zakazać handlu kością słoniową, ponieważ nie ma wystarczającej liczby afrykańskich przywódców, którzy się tego domagają" - przypomniał w specjalnym komunikacie Bert Wander, dyrektor operacyjny ogólnoświatowej organizacji obywatelskiej Avaaz, która skupia aktywistów zajmujących się kwestiami globalnych zmian klimatycznych, praw człowieka i praw zwierząt.

"Teraz jednak wystąpimy do Unii Europejskiej z podpisami przywódców krajów afrykańskich, w których żyje najwięcej słoni, i zobaczymy, czy pojawią się jakieś inne powody do odmowy. Prawda polega na tym, że takich powodów nie ma. Reszta świata nie chce handlu kością słoniową. Dlaczego Europa tak nie postępuje?" - pyta Wander.

Unia Europejska stosuje różne ograniczenia w handlu kością słoniową, które dotyczą obrotu tym surowcem i wyrobami z kości słoniowej nabytymi przed 1990 rokiem, kiedy to Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) zapewniała największą ochronę afrykańskim słoniom, których kły stanowiły cenny surowiec.

W ubiegłym roku UE zabroniła wywozu z Europy kości słoniowej jako surowca.

Jednak, jak ogłosił Avaaz, Unia Europejska jest największym legalnym eksporterem kości słoniowej i przewodzi "wschodzącemu rynkowi": w latach 2014-2015 wyeksportowała 1 258 kłów słoniowych.

Dlatego Avaaz zwróciła się do unijnego komisarza ds. środowiska naturalnego Karmenu Velli i szefów rządów UE, aby zakazali handlu kością słoniową w UE i eksportu tego surowca.

31 grudnia w Chinach wszedł w życie całkowity zakaz handlu kością słoniową, co oznacza definitywne zamknięcie rynku, który był tradycyjnie największym światowym rynkiem kości słoniowej.

Wspomniany zakaz oznacza zarówno delegalizację produkcji wyrobów z kości słoniowej i obrotu nimi, a zatem zamknięcie sklepów, a także pracowni zajmujących się obróbką kości słoniowej.

Od 2007 do 2014 roku nielegalne polowania na słonie - według danych Avaaz - zmniejszyły populację słoni na afrykańskiej sawannie o jedną trzecią.

Stowarzyszenia obrońców tych zwierząt obliczyły, że kłusownicy zabijając co roku około 30 000 słoni sprawiają, iż należy się obawiać w przyszłości całkowitej eksterminacji tych zwierząt. (PAP)