Jedną z ważnych zmian, które zaczną obowiązywać od 1 czerwca, jest wprowadzenie tzw. kontroli zza biurka. W jej ramach wprowadzono dwie ważne zmiany:
- umożliwiono NFZ stosowanie sankcji poza postępowaniem kontrolnym. Nowelizacją przewidziano możliwość zastosowania sankcji umownych oraz sankcji wynikających z przepisów prawa w przypadku, gdy stan faktyczny nie budzi wątpliwości co do naruszeń lub gdy zostało to przyznane przez świadczeniodawcę / aptekę / osobę uprawnioną. Taka konstrukcja może prowadzić do pozbawienia karanego podmiotu możliwości zakwestionowania zarówno ustaleń stanowiących podstawę zastosowanej sankcji, jak również jej rodzaj lub wysokości (art. 61 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, u.ś.o.z).
- dano możliwość „przerzucenia” przez kontrolera na podmiot kontrolowany wykonywania czynności kontrolnych. Mianowicie nowelizacją umożliwiono kontrolerom zażądanie od kierownika podmiotu kontrolowanego nieodpłatnego sporządzenia odwzorowań cyfrowych, zestawień i obliczeń przygotowanych na podstawie dokumentów lub elektronicznych baz danych, a w przypadku braku możliwości technicznych, sporządzenia dokumentów, zestawień i obliczeń w postaci papierowej (art. 61j ust. 7 u.ś.o.z).
Kontroler NFZ będzie mógł karać zza biurka - czytaj tutaj>>
Prawo do weryfikacji dokumentacji medycznej
Niestety, to nie koniec negatywnych zmian. Należy zwrócić uwagę również na niezrozumiałe przypisanie NFZ kompetencji do weryfikacji poprawności prowadzonej przez lekarzy dokumentacji medycznej w zakresie innym, niż refundacyjny.
Sprawdź w LEX: Zmiany w przeprowadzeniu przez NFZ kontroli działalności świadczeniodawców >
W nowych przepisach nie ma odrębnego dokumentu takiego jak protokół kontroli, zawierającego ustalenia faktyczne, co do którego istniałaby możliwość wniesienia zastrzeżeń.
Istnieje także ryzyko prowadzenia niezapowiedzianej kontroli bez uprzedniego jej zlecenia przez Prezesa NFZ. Nowelizacja bowiem nie nakazuje przedłożenia przez kontrolerów upoważnienia do przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli w momencie jej wszczęcia. Za to umożliwia prowadzenie kontroli pod nieobecność kierownika podmiotu kontrolowanego lub osoby go reprezentującej (pracownika).
Nowelizacją przewidziano również, iż dokumentację medyczną badaną w trakcie kontroli oceniać będą mogły również osoby nieposiadające wykształcenia medycznego, a jedynie wykonujące zawód medyczny.
NFZ z armią kontrolerów - czytaj tutaj>>
Brakuje zasad wymierzania kar
Ostatnia ważna kwestia dotyczy kar. W przepisach brakuje zasad wymierzania kary, o której mowa w art. 52a Ustawy o refundacji. Nowelizacją określono jedynie górną granicę tej kary. Brak jest zasad dotyczących miarkowania nakładanej kary w zależności od wagi stwierdzonych uchybień czy ich liczby w kontrolowanym okresie.
Natalia Łojko, partner w kancelarii KRK Legal
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.