Wcześniej, w środę, również pozytywnie wniosek ten zaopiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

- Zmiana jest znacząca, wynika głównie z tego, że tworząc plan finansowy w roku 2018, mieliśmy inne informacje dotyczące sytuacji w gospodarce, inne dane dotyczące wynagrodzeń i inne wskaźniki makroekonomiczne. Po zastosowaniu aktualnych wskaźników przewidujemy wzrost przychodów ze składki ubezpieczeniowej o ponad 4 mld zł – mówił Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Dodał, że zmiana jest efektem stanu gospodarki, który jest bardzo dobry, wzrostu wynagrodzeń, jak również decyzji dotyczącej jednorazowej, trzynastej wypłaty emerytur.

Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ podał, że dojdzie do zwiększenia w zakresie przychodów i kosztów NFZ o 4 miliardy 165 mln zł 43 tysięcy złotych, to jest o 4,6 proc. Do oddziałów wojewódzkich Funduszu ma trafić o 4 miliardy 136 mln zł, dzięki temu budżet będzie wynosił blisko 89 miliardów zł.

Blisko miliard złotych trafi do budżetu Funduszu z tytułu trzynastki wypłacanej emerytom. - Przesłanką do zmiany planu finansowego były wyniki uaktualnionej prognozy spływu składek – mówi Jarnutowski.

 

NFZ: 4 miliardy złotych więcej od lipca, by było na podwyżki dla pominiętych zawodów - czytaj tutaj>>

 

20 mln na administrację NFZ

Oprócz wydatków na świadczenia medyczne zaplanowano także zwiększenie dofinansowanie informatyzacji o 21 mln zł. Przewidziano także dodatkowe zwiększenie kosztów administracyjnych NFZ o 20 mln zł.

Prezes Andrzej Jacyna tłumaczył w środę, że ze względu na nowe obowiązki muszą w NFZ zatrudnić kilkanaście nowych osób, ale także potrzebują pieniędzy z powodu tworzonego korpusu kontrolerskiego. Kontrolerzy, którzy do tej pory pracowali w oddziałach NFZ, będą teraz podlegać bezpośrednio do prezesa NFZ. Prezes Jacyna wyjaśniał, że muszą wyrównać płace kontrolerów. Dodał, że koszty administracji wynoszą 0,92 proc. budżetu tej instytucji.

Planowane wzrosty wycen: lekarze rodzinni mają dostać 10 proc., szpitale - 4,5 proc. - czytaj tutaj>>

 

10 proc. dla lekarzy rodzinnych

Andrzej Jacyna zapowiedział, że w związku z przekazaniem dodatkowych 4 mld zł NFZ planują od 1 lipca podnieść wycenę świadczeń, ale nie równomiernie. Na większą wycenę może liczyć np.:  psychiatria dzieci i młodzieży oraz rehabilitacja. O ok. 10 proc. więcej pieniędzy ma otrzymać podstawowa opieka zdrowotna. - Te 10 proc. wzrostu na podstawową opiekę zdrowotna to wyrównywanie pewnych zaległości z poprzednich okresów – podkreślał Jacyna.