Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski we wtorek brał udział w posiedzeniu podzespołu Rady Dialogu Społecznego. Potwierdził, że będą procedować zmianę planu finansowego NFZ o 4 mld złotych od lipca. W poniedziałek napisaliśmy, że dzięki większym wpływom ze składki zdrowotnej planowana jest nowelizacja planu finansowego NFZ o 4 mld zł. Wiceminister wskazał, że wzrost wyceny wycen świadczeń ma być także przeznaczony na wzrost wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

 

NFZ daje 700 mln zł, a szpitale powiatowe potrzebują 2 miliardy​ - czytaj tutaj>>

 

Więcej pieniędzy, by dać pominiętym zawodom

Wiceminister podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia nie planuje dedykowanej, znaczonej puli pieniędzy dla tych zawodów, które nie otrzymały jeszcze podwyżek. - Nie chcę mówić tylko o podwyżkach dla fizjoterapeutów dzisiaj, bo trzeba pamiętać także o innych zawodach medycznych tacy jak diagności laboratoryjni czy technicy, ale także nie zapominajmy o całej rzeszy księgowych, informatyków, administracji i obsłudze technicznej, którzy pracują w szpitalach – mówi Gadomski. – 680 mln zł wzrostu wyceny już zostało zrealizowane i ma posłużyć wzrostom płac w tych zawodach. Ta kolejna zwyżka - w ramach zwiększenia planu NFZ o 4 mld zł - ma to dodatkowo wzmocnić.

Wiceminister podkreślał, że resort nie mamy wpływu na dyrektorów szpitali, ale mówił, że zmiana wyceny ma posłużyć zwiększeniu wynagrodzeń tej kadry, która została pominięta przy podwyżkach wynagrodzeń. - Założenie fundamentalne jest takie, że ta zamiana wyceny ma posłużyć zwiększeniu wynagrodzeń tej kadry, która została pominięta przy podwyżkach – powiedział Gadomski.

Najwięcej Mazowsze, najmniej opolskie

Projektem nowelizacji planu finansowego NFZ sejmowa komisja zdrowia ma zająć się 16 maja. Sejm miałby procedować ten projekt w przyszłym tygodniu. 

Zgodnie z projektem podziału środków pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ, najwięcej blisko 15 proc. trafić ma na Mazowsze, Śląsk - 12 proc., 9 proc. - Wielkopolska, Dolny Śląsk - 7,52 proc., kujawsko-pomorskie - 5,35 proc., łódzkie - 6,82, małopolskie - 8,75 proc.
Najmniej dostaną: opolski oddział NFZ - 2,41 proc., podlaski - 3,1 proc., świętokrzyski - 3,33 proc. i zachodniopomorski - 4,31 proc.