W środę na antenie PR24 wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny zaznaczył, że na razie jest za wcześnie, żeby mówić o wprowadzaniu obostrzeń. Podkreślił, że jeśli jakieś będą rozważane, najprawdopodobniej będą dotyczyły placówek ochrony zdrowia. Przypomnijmy, że w przychodniach i szpitalach od zeszłego roku nie jest już obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych, choć to właśnie w tych miejscach obowiązek utrzymano najdłużej. Placówki medyczne cały czas zachęcają jednak do tego, by chorzy z objawami choroby (np. kaszlem, katarem) sami decydowali się na zakładanie maseczek, by chronić inne osoby przed zakażeniem. Również cytowany wiceminister Konieczny zaznaczał, że jeśli pacjent jest chory, powinien sam się izolować. - Nie wstydźmy się maseczek - zaapelował.
Poinformował także, że resort cały czas obserwuje sytuację. Dodał, że ministerialny zespół ma się zebrać na początku września i wówczas zostaną przeanalizowane sierpniowe dane dotyczące dynamiki zachorowań.
Szczyt zachorowań w październiku
- Będziemy zalecać noszenie maseczek i zwiększenie uważności, jeśli chodzi o higienę rąk, dezynfekcję powierzchni, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się Covid-19, grypy i RSV - zapowiedział też cytowany przez PAP Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski. Dodał, że przewidywany szczyt zachorowań wypadnie prawdopodobnie ok. połowy października, także ze względu na powrót do szkół i zwiększoną transmisję wirusa. To o tyle niekorzystna prognoza, że najbardziej optymistyczny wariant przewiduje, że nowy wariant szczepionki na Covid-19 (dostosowany do nowej odmiany wirusa) będzie dostępny w Polsce dopiero w październiku, a eksperci mówią wręcz, że bardziej prawdopodobnym terminem jest listopad.
Przypomnijmy, że w 2022 r. w Polsce zniesiono obowiązek kwarantanny i izolacji pacjenta ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku zachorowania powinno się postępować tak samo, jak w przypadku innych chorób zakaźnych, a więc przede wszystkim ograniczyć kontakty i, o ile to możliwe, pozostać na zwolnieniu lekarskim do czasu powrotu do zdrowia. Testy wciąż są zlecane w placówkach medycznych, można również samemu kupić je np. w aptece.
Szczepienie rekomendowane od 1 października
Jeśli chodzi o szczepionki, Ministerstwo Zdrowia uzupełniło wykaz zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez resort. Znalazła się w nim również szczepionka przeciwko Covid-19. Zgodnie z warunkami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia będzie ona finansowana dla osób po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym, od 1 października 2024 r. Zapisy oraz szczepienia będą wykonywane w podmiotach POZ oraz aptekach. Podobnie jak dotychczas, automatycznie wystawione skierowania przez system będą uprawniały do realizacji szczepień. Najszybciej można zrobić to za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i aplikacji mojeIKP. Przypomnijmy, że nie działa już infolinia, przez którą można było rejestrować się na szczepienia.
Czytaj więcej w serwisie Prawo.pl: Szczepienia przeciw Covid-19 wśród zalecanych - co nas czeka jesienią?
W Polsce wzrost zakażeń koronawirusem jest widoczny od kilku tygodni. Jak wynika z danych udostępnianych przez Ministerstwo Zdrowia, 21 sierpnia br. potwierdzono 1180 nowych zakażeń, z czego 339 osób zaraziło się wirusem ponownie. Odnotowano jeden przypadek śmiertelny. Od początku pandemii i stworzenia bazy danych (4 marca 2020 r.) oficjalnie odnotowano 6 680 897 zakażeń, z czego 237 529 ponownych. Zmarło łącznie 120 636 pacjentów.
Profilaktyka przede wszystkim
Jak przypomina Główny Inspektorat Sanitarny, zalecenia dotyczące profilaktyki zakażeń koronawirusem, grypą i wirusem RSV oraz innymi wirusami przenoszonymi drogą oddechową pozostają niezmienne, ale też dobrowolne. Obejmują m.in.:
- szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami;
- izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej;
- możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady;
- wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej;
- zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą;
- zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia;
- ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu (np. poczekalnia w przychodni, apteka);
- ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną;
- częstszą higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym (np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków).
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.