Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Już 16 maja br. odbędzie się konferencja „Mediacja – eksperci o zmianach legislacyjnych w mediacji”, którą organizuje Centrum Mediacji Lewiatan. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Podczas konferencji eksperci zaprezentują m.in. propozycje zmian, które mają na celu szersze wykorzystywanie alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Prawo.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Eksperci będą dyskutować nad sposobami na upowszechnienie mediacji

Mediacja cywilna istnieje w polskich sądach od 2005 roku. Niestety, nie cieszy się popularnością wśród ani wśród stron, ani pełnomocników i sędziów. Liczba skierowań do mediacji to znikomy procent - rocznie to średnio ok. 1,6 proc. spraw. 

Centrum Mediacji Lewiatan istnieje od 2006 r. Na liście mediatorów Centrum znajdują się eksperci mediatorzy z wieloletnią praktyką. Centrum Mediacji Lewiatan poprosiło ich o przedstawienie najbardziej efektywnych rozwiązań, które mogą zmienić tę sytuację. Najlepsze rozwiązania zostały wyłonione w drodze konkursu.

Upowszechnienie mediacji jest konieczne

Upowszechnienie mediacji to najlepszy sposób na udrożnienie pracy sądów, w których Polacy czekają na wyrok latami. Co ważne, mediacja to nie tylko środek na odciążenie pracy sądów, ale także metoda na odnowienie relacji i dialogu pomiędzy skłóconymi stronami. - Sami przedsiębiorcy, np. w mediacji gospodarczej przyznają, że nie spodziewali się, że można tak szybko zakończyć sprawę, zawierając ugodę w mediacji, bez obciążania budżetu swojego i firmy dodatkowymi kosztami finansowymi i czasowymi – mówi mec. Małgorzata Miszkin-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Mediacji Lewiatan.

Na konferencji 16 maja 2024 r. po raz pierwszy zostaną zaprezentowane publicznie trzy najlepsze propozycje legislacyjne. Wydarzenie odbędzie się stacjonarnie w siedzibie Konfederacji Lewiatan, przy ul. Zbyszka Cybulskiego 5, w godz. 10- 15. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Patronem medialnym wydarzenia jest portal Prawo.pl.  

Agenda i formularz zapisów dostępny jest TUTAJ. 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Polecamy książki biznesowe