Czytaj: E-recepta już obowiązuje, ale będą jeszcze papierowe >>

Cieszyński przypomniał, że faza pilotażu wdrażania e-recepty zaczęła się 25 maja 2018 r., w Siedlcach i Skierniewicach (tam zostały wystawione pierwsze elektroniczne recepty w kraju). Wiceminister podał, że wczoraj  było wystawionych 1 mln 600 tysięcy e-recept i ich liczba ciągle rośnie.

Do tej pory resort zdrowia przeznaczył 72 mln zł na dofinansowanie sprzętu i oprogramowania dla lecznic. – To jest początek. W planie finansowym na 2020 roku będzie na ten cel zarezerwowane 100 mln zł na informatyzację – mówi Cieszyński i dodał, że ok. 100 mln zł ze środków budżetowych już zainwestowali w rozwój systemu e-zdrowie (P1), do którego podłączane są podmioty lecznicze. Jak wynika z najnowszych danych z resortu do tej pory podłączyło się do niego 61,5 proc. podmiotów. Lekarz może także wystawiać e-receptę poprzez założenie konta w bezpłatnej aplikacji gabinet.gov.pl.

 

 


3 stycznia więcej elektronicznych recept niż papierowych

Z danych resortu wynika, że najstarszy pacjent, któremu wydano e-receptę ma 107 lat, a najmłodszy 2 miesiące. - 3 stycznia 2020 roku w aptekach zrealizowani więcej recept elektronicznych nich papierowych – podał Cieszyński. – Z dnia na dzień wzrasta liczba wystawianych e-recept - dodał.

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podkreślał, że apteki zostały podłączone do systemu P1 rok temu, 1 stycznia 2019 roku. –  13 lat trwało wprowadzenie e-recepty w Hiszpanii, w Stanach Zjednoczonych po 8 lat osiągnięto poziom 70 proc. wystawianych recept w formie elektronicznej - podał Tomków. – W naszym kraju apteki zrobiły to w 12 tygodni, a lekarze w 12 miesięcy. Cała część techniczna poszła w świetnym tempie.

Czytaj w LEX: E-recepta pytania i odpowiedzi >

Pacjenci mogą wykupić leki partiami

Tomków podał, że rocznie wystawianych jest ok. 20 mln e-zwolnień, a recept jest ok. 750 mln. – To ogromne wyzwanie przed lekarzami i farmaceutami – podał Tomków. – Pacjenci dobrze reagują na e-receptę. Cenią sobie zwłaszcza to, że mogą wykupić leki na raty, nie muszą jednorazowo wykupić wszystkich leków.

Sprawdź w LEX: Czy informację o wystawionej recepcie wraz z nazwami leków, ilością wydanych opakowań i dawkowaniu należy powielać w systemie informatycznym w opisie wizyty? >

Wiceprezes podkreślał, że pacjent wcale nie musi mieć  ze sobą telefonu komórkowego, by móc zrealizować e-receptę. – Wystarczy czterocyfrowy kod, który podaje lekarz oraz numer PESEL, by zrealizować receptę elektroniczną – mówi Tomków i dodał, że liczy na to, że system będzie lepiej działał i będzie usprawniany.   

Czytaj w LEX: E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >

Obowiązek, ale papierowa recepta nadal możliwa

W środę wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod SMS-em, mailem lub w formie wydruku. Papierowe recepty wydawane będą tylko w określonych przypadkach. Dotychczas lekarze mogli wydawać równoprawne recepty elektroniczne i papierowe.

Cieszyński poinformował także, że szkolenia z e-recepty i tworzenia Internetowego Konta Pacjenta przeszło 60 tys. osób w 650 miastach.

Elektroniczna recepta może być wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez wizyty w gabinecie. Pozwala oszczędzać czas, bo lekarz może ją wystawić na cały rok – pacjent wykupuje ją, gdy skończy mu się partia leków. E-recepta jest czytelna, nie można jej zniszczyć ani zgubić.

Czytaj w LEX: Wystawianie i realizowanie e-recept w razie braku dostępu do systemu e-zdrowie (P1) >

E-receptę można wysłać sms-em do bliskiej osoby, by ta ją wykupiła – wystarczy podać pesel i czterocyfrowy kod z e-recepty.

Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne pod adresem https://pacjent.gov.pl. Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. Informacje z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) można udostępniać bliskiej osobie lub lekarzowi.