W sobotę odbyło się spotkanie konsultacyjne premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra SWiA Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie zasad funkcjonowania administracji samorządowej po wprowadzeniu nowych ograniczeń w związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19.

- W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji: Paweł Szefernaker i Jacek Karnowski.

Czytaj: 
Dobre zawieszenie terminów w postępowaniu administracyjnym, ale nie wiadomo od kiedy>>

NSA: Niejasny bieg terminów w czasie epidemii>>

Praca zdalna, ale nie we wszystkich przypadkach

Jak podkreślono, "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".

Obie strony zwróciły też uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli takie sprawy jak rejestracja nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Czytaj: WSA: Zawieszenie biegu terminów także przed obowiązywaniem przepisów>>

Terminy administracyjne do zawieszenia? 

Poinformowano również, że obie strony uzgodniły wspólne wystąpienie do Senatu RP o uwzględnienie w ostatniej nowelizacji ustawy covidowej kwestii zawieszenia/odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur. 

Jak wyjaśniono chodzi o terminy i procedury, które ustawy wyznaczają w sposób sztywny, a których pełne dotrzymanie nie będzie możliwe w trybie pracy zdalnej.