Zbliżająca się dziesiąta rocznica przynależności do Unii Europejskiej to dobra okazja do podsumowania wpływu członkostwa na jednostki samorządu terytorialnego. Choć większość miast miniony okres ocenia zdecydowanie pozytywnie, to są też ośrodki, które podkreślają swoje rozczarowanie.

 

Samorządy podsumowały 10 lat w Unii Europejskiej

 

Miliardy złotych pozyskane przez Warszawę
W ciągu minionych 10 lat stołeczny ratusz pozyskał na różne inwestycje 8,3 mld zł unijnych środków. To prawie jeden roczny budżet miasta. W nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020 Warszawa chce pozyskać co najmniej 2 mld euro. Więcej>>>


Trójmiasto postawiło na podniesienie jakości życia mieszkańców
Prawie 5 mld zł pozyskały Gdańsk, Gdynia i Sopot z funduszy UE w latach 2004-2014. Głównym celem realizowanych przez miasta inwestycji było podniesienie jakości życia mieszkańców aglomeracji. Największe projekty dotyczyły transportu i komunikacji... Więcej »


Kraków zadowolony z wykorzystania unijnej szansy
Kraków maksymalnie wykorzystał 10 lat obecności Polski w UE - uważa prezydent miasta Jacek Majchrowski. Przypomniał, że miasto - jako jedyna metropolia w kraju - w całości oczyszcza swoje ścieki, a niedługo spełni unijne normy dotyczące gospodarki śmieciowej. Więcej>>>

Wielkopolskie miasta zmodernizowały drogi i gospodarkę odpadami
Dawne miasta wojewódzkie w Wielkopolsce - Kalisz, Konin, Leszno i Piła - wykorzystały unijne środki na kosztowne inwestycje drogowe i poprawę gospodarki odpadami. W sumie te cztery miasta pozyskały z europejskich funduszy ponad 774 mln zł - najwięcej Konin. Więcej>>>


W Poznaniu: nowe drogi, tramwaje i biblioteka
Z przebudowanym systemem komunikacji miejskiej, nową siecią dróg, nowoczesnym taborem, ale także w oczekiwaniu na budowę spalarni śmieci i zakończenie remontu głównego skrzyżowania w mieście upływa w Poznaniu dziesiąty rok obecności Polski w Unii... Więcej »


Łódzkie samorządy doceniają wpływ unijnej pomocy
Bez pieniędzy z UE wiele inwestycji nigdy by nie powstało, inne ciągnęłyby się latami - uważa prezydent Łodzi. Burmistrz Uniejowa jest zdania, że możliwość korzystania z unijnych pieniędzy przyczyniła się do ogromnego skoku cywilizacyjnego w jego... Więcej »

Stolice Lubuskiego pozyskały pieniądze na rozwój
Gmach Filharmonii Gorzowskiej czy kompleks sportowo-rekreacyjny z basenami i halą widowiskowo-sportową w Zielonej Górze – to wizytówki wykorzystania unijnych środków w Lubuskiem. Samorządowcy wskazują, że Unia dała obu stolicom regionu pieniądze na... Więcej »


Lublin postawił na komunikację, Zamość - na odnowę zabytków
Uruchomienie lotniska, modernizacja dróg, usprawnienie komunikacji – to niektóre efekty wykorzystania unijnych środków w Lublinie. Władze Zamościa dużo za inwestowały w odnowę zabytków, a Zwierzyńca – w ochronę środowiska i turystykę. Więcej »

Korzyści dla woj. dolnośląskiego nie ograniczają się tylko do finansów
W ciągu 10 lat członkostwa Polski w UE na Dolny Śląsk trafiło ponad 6 mld zł z unijnych funduszy. To nie są jedyne korzyści – podkreślają samorządowcy. Wskazują, że Polska w UE to także poczucie bezpieczeństwa, mobilność mieszkańców i napływ... Więcej »

Unijne pieniądze pomogły nadrobić śląskim miastom zaległości
Nadrabianie zapóźnień, głównie w infrastrukturze sanitarnej i drogowej, pomysły na rewitalizację przestrzeni miast i ich rozwój – to główne cele wydatkowania unijnych funduszy w miastach woj. śląskiego przez ostatnich 10 lat. Więcej »

Pozytywna przemiana społeczne w Suwałkach
Nowoczesne obiekty użyteczności publicznej, inwestycje w turystykę oraz pozytywna przemiana społeczna - to korzyści integracji europejskiej widoczne w Suwałkach (Podlaskie), 70-tysięcznym mieście przygranicznym. Więcej »

@page_break@

Na Podbeskidziu nastąpił skok cywilizacyjny
Dziesięć lat w UE dla Bielska-Białej, Cieszyna czy Żywca oznaczało skok cywilizacyjny. Samorządowcy są zgodni, że rzeka euro, która szerokim strumieniem wpłynęła do miast, całkowicie zmieniła ich oblicze. Na Podbeskidziu najwyraźniej widać to w... Więcej »

10 lat w UE: unijne inwestycje wizytówką Kielc
Dzięki unijnym środkom w Kielcach udało się przeprowadzić inwestycje warte w sumie 5 mld zł. Samorządowcy pozytywnie oceniają 10 lat miasta w UE. Wizytówkami miasta stały się: jego odnowione centrum, stadion i hala sportowa czy ośrodek... Więcej »

Ustka i Świnoujście poprawiły infrastrukturę turystyczną
Dwa nadmorskie miasta: Ustka (Pomorskie) i Świnoujście (Zachodniopomorskie) dzięki unijnym środkom rozwinęły infrastrukturę turystyczną i poprawiły stan środowiska. Bilans 10-lecia w UE samorządowcy uważają za jednoznacznie pozytywny. Więcej »

Unijne środki pomogły przyciągnąć turystów do Sandomierza
Malowniczo położony, zabytkowy Sandomierz (Świętokrzyskie) zmienił się w ostatnich latach w dużej mierze dzięki unijnym funduszom. Miasto poprawiło infrastrukturę i postawiło na turystykę. Więcej>>>

Zielona energia zasila schroniska turystyczne w Tatrach
Dzięki unijnym dotacjom wszystkie schroniska turystyczne w Tatrach są zasilane zieloną energią. Europejskie środki pomogły w rozwoju geotermii i ulepszeniu infrastruktury turystycznej. Jednak wiele proekologicznych inwestycji wciąż czeka na realizację. Więcej>>>

Koszalin i Słupsk szukają dla siebie nowej roli
Dla Koszalina (Zachodniopomorskie) i Słupska (Pomorskie) 10 lat w UE to nie tylko spore inwestycje, ale przede wszystkim szukanie nowej roli po utracie statusu stolic województw. Więcej »


Opolskie liczyło na większe pobudzenie gospodarki
Ponad 8 mld zł - tyle pieniędzy trafiło na Opolszczyznę z UE w ramach różnych programów w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii. Zdaniem ekspertów i samorządowców w regionie jest ładniej i wygodniej, jednak unijne pieniądze nie pobudziły wyraźnie... Więcej »

W Radomiu satysfakcja, ale i niedosyt
http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/10-lat-w-ue-w-radomiu-satysfakcja-ale-i-niedosyt
220-tysięczny Radom (Mazowieckie) otrzymał dotąd ponad 500 mln zł unijnych dotacji. Według prezydenta miasta Andrzeja Kosztowniaka taki wynik cieszy, ale też pozostawia niedosyt i przekonanie, iż fundusze unijne na Mazowszu nie były dzielone... Więcej »


Odpływ mieszkańców i ogromne bezrobocie pozostały problemem Nysy
Niespełna 60-tysięczna Nysa na Opolszczyźnie to miasto, które w ciągu minionych 10 lat pozyskało najwięcej w tym regionie - po jego stolicy, Opolu – unijnych środków. Nadal jednak boryka się z ponad 20-procentowym bezrobociem, a mieszkańców ubywa. Więcej »


Szczecin zyskał, ale nie stał się metropolią
Bilans 10 lat Polski w UE dla 400-tysięcznego Szczecina nie jest jednoznaczny. Mimo dużych inwestycji miasto nie stało się pierwszoligową metropolią. Eksperci wskazują, że Szczecin przestał być miastem przemysłowym, ale wciąż szuka na siebie nowego... Więcej »

Na Warmii i Mazurach cieszą się rozwojem, ale pamiętają o problemach
W ostatnich 10 latach na Warmii i Mazurach zainwestowano 22 mld zł unijnych środków. Region zmniejszył dystans do najbardziej rozwiniętych województw, ale nie pozbył się wielu istotnych problemów, jak przekraczające 20-proc. bezrobocie i wciąż słaba... Więcej »


Płock nie rozwiązał wszystkich problemów
W minionych 10 latach Płock (Mazowieckie) pozostał ponad 452 mln zł środków UE np. na inwestycje drogowe i ochronę dziedzictwa kulturowego. Problemem miasta pozostaje skomunikowanie z innymi ośrodkami oraz ożywienie Wisły jako szlaku komunikacyjnego... Więcej »


Unijne dotacje nie rozwiązały wszystkich problemów Białegostoku
W ciągu 10 lat członkostwa Polski w UE Białystok zdobył 1,5 mld zł unijnych dotacji, realizując projekty o łącznej wartości 3,7 mld zł. W mieście zbudowano np. blisko 58 km dróg. Nie udało się jednak poprawić sytuacji na rynku pracy. Więcej »

Przemyśl stracił na uszczelnieniu granicy, Krosno zyskało w Schengen
Samorządowcy z największych miast woj. podkarpackiego oceniają, że Rzeszów, Przemyśl i Krosno zmieniły się dzięki środkom z UE. Krosno zyskało po wejściu Polski do strefy Schengen i wprowadzeniu euro na Słowacji. Przemyśl stracił na uszczelnieniu... Więcej »