Program Czyste powietrze rozwija się zgodnie z planem, podpisano już 80 tys. wniosków na prawie 2 mld zł, 46 tys., wniosków zostało zatwierdzonych. Jednym z filarów dla najzamożniejszych mieszkańców jest ulga podatkowa, z której mogą skorzystać zamożniejsi mieszkańcy, nie korzystający z dotacji.

 

Samorządy chcą pomagać

Jak mówił podczas rozpoczętego w środę XIX Kongresu Gmin Wiejskich minister środowiska Henryk Kowalczyk, zaproszenie samorządów do programu jest pilotażowe, odpowiedziało na nie do tej pory 525 samorządów, które podpisały umowy o współpracę z WFOŚ, co oznacza, że samorządy chcą pomagać swoim mieszkańcom w dobrym dotarciu do środków w programie Czyste powietrze.

- Będziemy brali w kolejnych etapach pod uwagę możliwość rekompensaty finansowej dla samorządów za dołączenie do programu - zadeklarował. Podkreślił, że dotarcie do osób, które mają najniższe dochody i dla których barierą jest udział własny, jest możliwe tylko z udziałem samorządów.

Czytaj też: Gminy pomogą rządowi z Czystym powietrzem. Czy na swój koszt?>>

Osobne programy samorządów

Minister zauważył, że wiele samorządów prowadzi swoje programy nieskoordynowane z programami rządowymi. - Za to krytykuje nas Komisja Europejska, większy skutek byłby gdybyśmy połączyli siły – zaznacza. Jak dodaje, chodzi o sytuację, kiedy  samorząd połączy rządowy program z funduszami, które inwestuje we własne programy.

Henryk Kowalczyk zaznacza, że program Czyste powietrze nie tylko nastawiony jest na wymianę źródeł ogrzewania, ale na też termomodernizację, a więc jego zdaniem połączenie sił byłoby więc tym bardziej istotne. - Cel czystego powietrza i cel oszczędzania, czyli budynkiem energooszczędnym, to sedno tego programu. Bez samorządu nie dotrzemy do mieszkańców, którzy nie są świadomi tych możliwości – podkreśla.

Samorząd ma zachęcić mieszkańca

- Należy ich zachęcać w sposób aktywny – mówi minister. I mówi o wykorzystaniu pieniędzy rządowych, ale też odnalezieniu potencjalnego beneficjenta, zachęceniu go i „stymulowaniu własnymi środkami”. - To też wyprowadzenie mieszkańców z ubóstwa energetycznego i zainteresowania opieki społecznej - dodaje. Minister zapowiedział, że program będzie modyfikowany, może w kierunku zmniejszenia progów dochodowych.

Zapowiedział też, że w 2021 do programu będą włączone środki europejskie, co służyło będzie dofinansowaniu samorządów. - To będzie pomoc techniczna, z niej może być finansowanie dla WFOŚ, ale też dla samorządów, które będą chciały być pośrednikami programu – mówił minister. Jak podkreślał, rząd wykłada większe środki niż samorządy, ale apeluje o współpracę. - Polska nadal przekracza normy czystości powietrza - akcentował.

Program Czyste powietrze był jednym z tematów XIX Kongresu Gmin Wiejskich, który odbywa się w Ossie w dniach 18-19 września.