Do 30 lipca miasta mogą zgłosić inwestycje, na które nie starczy im pieniędzy, więc ich nie zrealizują. Związek Miast Polskich prosi je o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować, wiedząc, ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w podatku PIT.

 

Cztery miliardy rocznie

Jak podaje ZMP, według oceny skutków regulacji podanej w rządowych projektach ustaw, ubytek w dochodach JST w roku 2019, pochodzących z udziału w PIT, wyniesie 14,23 proc.  w stosunku do dochodów z tego tytułu w 2018 roku. W miastach członkowskich Związku są to 4 miliardy złotych rocznie.

Związek Miast Polskich przedstawił tabelę z wyliczonym przewidywanym ubytkiem w PIT dla każdego ze swoich miast członkowskich. Ostateczne wyliczenia miast mogą się różnić od tych z zestawienia w związku z faktyczną liczbą mieszkańców korzystających ze zmian w PIT, np. osób w wieku do 26 lat. Tabela do pobrania znajduje się tutaj.

Korporacja prosi miasta o podanie informacji, z jakich konkretnie inwestycji będą musiały zrezygnować z powodu tych zmian w dochodach. Ankieta jest dostępna na stronie ZMP TUTAJ

W ankiecie jest prośba o podanie inwestycji, z której gmina prawdopodobnie zrezygnuje, wiedząc o ile pieniędzy będzie mniej w dochodach własnych z powodu zmian w PIT.

Czytaj też: Frankiewicz: Brak rekompensat to mordowanie samorządów