Do 31 marca 2021 r. trwają konsultacje pomysłu, by lepiej chronić opuszczone groby i cmentarze. Zmiany koncentrują się na dwóch kwestiach: ochronie starych cmentarzy i nowych formach chowania zmarłych, m.in. pochówków poza cmentarzami, w tym pochówków ekologicznych.

Stare zniszczone groby

Są w Polsce cmentarze nie zawsze odpowiednio chronione prawem. Ich właścicielami bez większych przeszkód, mogą stać się osoby prywatne.

Problemem tym zajęła się grupa społeczników, którzy przez wiele miesięcy współpracowali z Biurem Rzecznika Praw obywatelskich. Teraz przedstawiają efekt tych prac. RPO zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach.

Chodzi m.in. o zapewnienie informacji potencjalnemu nabywcy, że na danej nieruchomości  istniał cmentarz.

 


Zobacz też: Zgonów coraz więcej - osłabione urzędy stanu cywilnego z trudem nadążają

Grób w krzewie, kamieniu lub rozsypanie prochów

Na społecznym portalu MamZdanie uruchomiono konsultacje społeczne, by poznać punkty widzenia różnych grup interesów: samorządów, związków wyznaniowych, przedsiębiorców, zaangażowanych obywateli. To ważne, by powstające prawo odpowiadało potrzebom szerokiej grupy, a jednocześnie zabezpieczało odpowiednio groby tych, którzy nie mogą się już wypowiedzieć.

Założeniem członków inicjatywy jest także wprowadzenie cmentarzy ekologicznych. W przypadku takich cmentarzy funkcje nagrobków pełnią oznaczenia, które nie ingerują w krajobraz, np. krzewy, drzewa, naturalne kamienie.

Innym pomysłem oddanym do konsultacji jest wprowadzenie do listy możliwych form pochówku praktyki rozsypania prochów na terenie prywatnym i publicznym (samorządowym, państwowym) pod warunkiem uzyskania zgody właściciela i spełnienia określonych wymagań.

Autorami proponowanych zmian prawa są członkowie Inicjatywy Społecznej (Nie)zapomniane cmentarze. Z ich tezami i uwagami oraz zmianami w prawie można zapoznać się na stronie internetowej tutaj.