Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju poinformowało w piątek rano, że przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy, a także uwag samorządowców.

Czytaj: Ministerstwo potwierdza: będą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność>>

Jak pisaliśmy wczoraj, Zarząd Unii Metropolii Polskich zaapelował o wydłużenie terminu wydawania zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego w prawo własności do roku 2023. Korporacja argumentowała, że to warunek usprawnienia procesu przekształcenia. Jak mówili samorządowcy, po osiemset zaświadczeń o przekształceniu użytkowania we własność dziennie musiałyby wydawać największe miasta, a Warszawa nawet dwa tysiące, żeby wypełnić ustawowy obowiązek do końca roku. Nie jest to jednak możliwe, przez co mieszkańcy mogą stracić na bonifikatach. 
Pod wpływem tych uwag ministerstwo zadeklarowało możliwość zmian w przepisach. 

Czytaj więcej: Gminy nie zdążą wydać zaświadczeń o przekształceniu użytkowania - wydłużenie terminu możliwe>>

 

Samorządy nie zablokują

Według resortu celem zmian jest „usprawnienie przekształcenia i wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków”. Według wiceministra Artura Sobonia trzeba przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku. - W ustawie uwłaszczeniowej daliśmy dużą swobodę samorządom. Dostały możliwość kształtowania opłat i organizacji likwidacji użytkowania. Gotowi jesteśmy zmieniać ustawę, oczekując jednocześnie pełnego zaangażowania samorządów w szybkie wydawanie zaświadczeń – mówi.

 

Uchwały w sprawie bonifikat

Wiceminister już w pierwszych dniach obowiązywania ustawy apelował o sprawne działania samorządów po przekształceniu użytkowania wieczystego. Gminy cały czas są w trakcie uchwalania bonifikat od opłaty jednorazowej za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Pierwsze decyzje zapadały już do połowy stycznia – m.in. w Warszawie, Gdyni czy Piotrkowie Trybunalskim. Wczoraj uchwały podjęli radni koszalińscy, łomżyńscy i gorzowscy, kilka dni temu białostoccy.

Wysokość bonifikat kształtuje się różnie - Rada Miejska w Koszalinie przyjęła uchwałę w sprawie udzielenia 60 proc. zniżki, w Łomży będzie 99,9-procentowa bonifikata, w Białymstoku – 98 proc. W Gdyni ustalono ją na poziomie 90 proc. ,  w Warszawie - 98 proc., Piotrków Trybunalski uchwalił 60 proc.