Konkurs, organizowany przez Wolters Kluwer S.A. i Dziennik Gazeta Prawna, podsumowany został podczas uroczystej gali w Warszawie w poniedziałek 14 listopada br.

Celem konkursu jest wyłonienie młodych prawników, którzy 35. urodziny mają dopiero przed sobą, wyróżniających się w pracy zawodowej i postawie życiowej. Zdobywcy tytułu Rising Stars powinni odznaczać się kreatywnością, innowacyjnością i umiejętnościami wyczuwania nowych rynkowych trendów. Jak podkreślają organizatorzy konkursu, ważne jest też stałe pogłębianie wiedzy poprzez publikacje czy też pracę naukową, pozazawodowe pasje i osiągnięcia oraz czynna działalność pro bono lub społeczna powinny cechować idealnego kandydata na wschodzącą gwiazdę rynku prawniczego.

Uhonorowane zaszczytnym tytułem mogą być nie tylko osoby pracujące w tradycyjnych kancelariach, ale także prawnicy in-house, pracujący w jednostkach samorządu terytorialnego , sądach , organizacjach pozarządowych, czy też w samorządach zawodowych.

Wszyscy zgłoszeni kandydaci poddawani są ocenie Kapituły konkursowej, która wybiera zwycięską trzydziestkę nowych gwiazd świata prawa.

Pełna lista laureatów konkursu Rising stars - Prawnicy liderzy jutra 2016:
1. Schiffter Karolina, Raczkowski Paruch
2. Pszczółka Magdalena, LOTOS Petrobaltic S.A
3. Mączka-Pacholak Małgorzata, Kancelaria Pietrzak Sidor & Wspólnicy
4. Grabowska-Moroz Barbara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
5. Pinkalski Zbigniew, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy
6. Wielgolawska Joanna, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
7. Liberda Elżbieta, indywidualna kancelaria
8. Gregorczyk-Abram Sylwia, Clifford Chance
9. Koronkiewicz Joanna, KPMG Tax
10. Waligórski Tomasz, CMS Cameron McKenna
11. Gryszczyńska Agnieszka, UKSW, Prokuratura Okręgowa w Warszawie
12. Bazan Wojciech, Kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS
13. Chodkowski Michał, Łaszczuk i Wspólnicy
14. Zielińska Alicja, Kancelaria Linklaters
15. Kopaczyńska-Grabiec Zuzanna, Wonga.pl Sp. z o.o.
16. Modzelewska Luiza, Ministerstwo Rozwoju
17. Mrozowski Jakub, LDS Łazewski Depo i Wspólnicy
18. Szczęsny Kamil, GWW Tax
19. Sieradzka Aneta, Kancelaria Adwokacka adwokat Wojciech Haniszewski
20. Anna Błaszczak, biuro RPO
21. Kuchno Marta, indywidualna kancelaria
22. Sikora Michał, Kancelaria Prawna Putz | Skrobich
23. Rybicki Przemysław, Affre i Wspólnicy
24. Witkowska-Moździerz Katarzyna, Kardas& Kardas
25. Syp Szymon, Crido Legal
26. Kimla-Kaczorowska Paulina, Greenberg Traurig
27. Kasiński Jarosław, Sąd Najwyższy oraz Wydział Prawa i Administracji UŁ
28. Strzelecki Michał, P4, operator sieci PLAY
29. Kosicki Konrad, Gide
0. Kłodziński Piotr, Euro-Apteka

Sylwetki laureatów: 1. Karolina Schiffter, 33 lata, adwokat, Raczkowski Paruch sp.k.

Specjalizuje się w prawie pracy i prawie imigracyjnym. Od 2012 r. jest starszym prawnikiem i wspólnikiem w kancelarii Raczkowski Paruch (wcześniej pracowała w w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak). Utworzyła od podstaw Departament Global Mobility & Immigration w kancelarii, który obecnie bardzo prężnie się rozwija. Jako jeden z nielicznych prawników w Polsce koncentruje swoją praktykę na biznesowym prawie imigracyjnym i doradza klientom w kwestii przenoszenia pracowników do Polski, a także delegowania polskich pracowników za granicę. Jest to jak dotąd niszowa dziedzina prawa, mec. Schiffter potrafiła jednak dostrzec jej ogromny potencjał. Sławomir Paruch, partner w kancelarii Raczkowski Paruch, charakteryzuje prawniczkę krótko: jest osobą wybitną, posiadającą szczególne zdolności analityczne, organizacyjne i interpersonalne. Klienci cenią nie tylko jej wiedzę, ale też cierpliwość, intuicję, umiejętność słuchania i wrażliwość na ich sprawy – co w przypadku problemów dotyczących prawa pracy jest wyjątkowo cenne. Jak na pełnokrwistego adwokata przystało, Karolina Schiffter chętnie podejmuje się prowadzenia spraw pro bono oraz angażuje się w działalność samorządu palestry. Jest współautorem programu „Wspólna Adwokatura #odNowa”, którego celem było unowocześnienie stołecznej izby. Od lipca pracuje w dwóch działających przy warszawskiej ORA komisjach (m.in. w komisji komunikacji z organami wymiaru sprawiedliwości). Udziela się też na forum międzynarodowym, w tym jako przewodnicząca komitetu członkowskiego AILA GMS (American Immigration Lawyer Association Global Mobility Section). Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Biegle mówi po niemiecku i angielsku. W wolnych chwilach (których nie ma zbyt wiele, bo stara się być zawsze, bez względu na porę, dostępna dla klientów), pisze teksty piosenek.

2. Magdalena Pszczółka, 32 lata, mgr prawa, LOTOS Petrobaltic S.A.

Jest pierwszym w historii naszego rankingu prawnikiem in-house, który trafił na podium. Zajmuje stanowisko specjalisty ds. prawnych w LOTOS Petrobaltic, pracując przy strategicznych, międzynarodowych projektach spółki (z grupą kapitałową LOTOS jest związana od pięciu lat). Na potrzeby tego typu przedsięwzięć na wielką skalę, zainicjowała, opracowała i wdrożyła proces zarządzania umowami. Rozwiązanie to pozwala dokonywać analizy dokumentów pod kątem prawnym i biznesowym, co jest tym łatwiejsze, że materiały są przygotowywane w przejrzystej formie, z wykorzystaniem grafik. Umiejętność przekładania hermetycznego języka prawnego na język biznesowy to jedna z wielkich zalet Magdaleny Pszczółki, która też doskonale radzi sobie z ujmowaniem skomplikowanych kwestii technicznych w ramy zapisów prawnych. Sprawdza się również jako negocjator i moderator spotkań operacyjnych. „Sukces Magdy to brak postępowań spornych” - czytamy w jednej z rekomendacji dla prawniczki. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Gdańskim, studiowała także stosunki międzynarodowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W 2015 r. rozpoczęła na UG studia doktoranckie w zakresie prawa umów w przemyśle oil&gas. W swojej rozprawie zamierza skupić się na modelu współpracy z operatorem chińskim, w czym z pewnością pomoże jej znajomość języka mandaryńskiego (oczywiście biegle posługuje się też językiem angielskim). Nie tylko rozwój własnych kompetencji leży jej na sercu. Niedawno zorganizowała dla pracowników macierzystej spółki szkolenie wewnętrzne poświęcone konstruowaniu i rozumieniu umów w sektorze poszukiwania i wydobycia węglowodorów (tzw. upstream). Wzbogaciła je omówieniem konkretnych kazusów z życia, a na koniec zorganizowała tematyczny quiz. Bo teoria teorią, ale praktyka i rozumienie branży to dla prawnika in-house podstawa.

3. Małgorzata Mączka-Pacholak, 29 lat, adwokat, Pietrzak Sidor & Wspólnicy Spółka Jawna

Pomimo młodego wieku i stosunkowo krótkiego stażu zawodowego (egzamin adwokacki zdała w 2015 r., wcześniej odbywała aplikację) ma już imponujące doświadczenie w reprezentowaniu klientów w postępowaniach przed sądami powszechnymi, Trybunałem Konstytucyjnym i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Specjalizuje się w sprawach na styku prawa konstytucyjnego, prawa karnego i praw człowieka, których rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla całej praktyki stosowania prawa w danym obszarze. Wspólnie z prawnikami kancelarii reprezentuje m.in. parę homoseksualną, której urzędnicy odmówili zawarcia związku małżeńskiego. Celem litygacji jest uzyskanie wyroku ETPC podobnego do tego, który zapadł w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom (strasburscy sędziowie potwierdzili w nim, że związek partnerski to podstawowe prawo człowieka). Była także zaangażowana w postępowanie strategiczne dotyczące konstytucyjności przepisów o uboju rytualnym, zainicjowane wnioskiem do TK. - Spędziliśmy wiele godzin dyskutując na temat kształtu tego wniosku, a argumenty (nie tylko prawnicze, ale również te o naturze filozoficznej i moralnej) przedstawione przez Małgorzatę Mączkę-Pacholak stały się jednym z jego fundamentów – przyznaje mec. Mikołaj Pietrzak, wspólnik w kancelarii.
Jednym z indywidualnych sukcesów prawniczki jest doprowadzenie do uniewinnienia działaczy organizacji pozarządowej, których oskarżono o naruszenie miru domowego w związku z protestem na dachu budynku publicznego.
Z kancelarią Pietrzak Sidor & Wspólnicy współpracuje od czterech lat, wcześniej była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Jest absolwentką WPiA Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Prawa Amerykańskiego na tym samym wydziale. W ramach działalności pozazawodowej pracuje w Komisji Praw Człowieka przy NRA. Jest współautorką wielu stanowisk rady dotyczących kwestii prawnych i ustrojowych, w tym m.in. opinii do ustaw o TK.

4. Barbara Grabowska-Moroz, 29 lat, mgr prawa, Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Jest cenionym ekspertem w zakresie prawa dotyczącego działalności służb specjalnych, prawa konstytucyjnego, a także międzynarodowych i krajowych standardów ochrony praw człowieka. Z HFPC jest związana od ośmiu lat, obecnie koordynuje w fundacji „Monitoring procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości”. Dzięki jej zaangażowaniu ten z początku pilotażowy projekt przeistoczył się w jedno z flagowych działań organizacji. Dość powiedzieć, że to helsińska fundacja jako pierwsza zwracała uwagę, że przeforsowana w 2015 r. przez poprzednią koalicję rządzącą zmiana prawa, która otworzyła drogę do wyboru pięciu sędziów TK naraz, jest sprzeczna z konstytucją i może skutkować długotrwałym konfliktem.
Przełożeni i współpracownicy Barbary Grabowskiej-Moroz cenią jej zwięzłe i trafne analizy orzeczeń sądów, przywiązanie do precyzji, ale też to, że posługuje się językiem zrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy. Prawniczka zawsze bowiem pamięta o tym, że nie wystarczy mieć rację, ale trzeba jeszcze potrafić przekonać do niej innych. Prof. Ewa Łętowska rekomendując kandydaturę Grabowskiej-Moroz do rankingu tak opisała jej wystąpienie na jednej z konferencji naukowych: „Było rzadkim przykładem umiejętnego połączenia prawniczej argumentacji z ludzką, zwykłą empatią”.
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2012 r. uzyskała też tytuł LL.M. na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie. Obecnie na UW pod kierunkiem prof. Mirosława Wyrzykowskiego przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą problematyce kontroli służb specjalnych w Polsce.

5. Zbigniew Pinkalski, 31 lat, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy

Niekwestionowany ekspert w dziedzinie prawa własności intelektualnej i life science. Od ponad 6 lat w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy udowadnia, że potrafi wygrywać nawet sprawy z gatunku tych z góry uznanych za przegrane. Z powodzeniem reprezentował w sądach wiodące polskie przedsiębiorstwa z branży telekomunikacyjnej, medialnej, kosmetycznej, farmaceutycznej oraz handlowej w postępowaniach dotyczących m.in. znaków towarowych i praw autorskich. Naukowym potwierdzeniem jego kompetencji w tych dziedzinach jest rozprawa doktorska na temat ochrony prawnej formatów telewizyjnych obroniona na Uniwersytecie Jagiellońskim i wydania w formie monografii. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała mu z nią nagrodę za najlepszą w 2015 r. książkę dotyczącą mediów elektronicznych.
Oprócz tego ma na swoim koncie wiele innych publikacji akademickich, a także artykuły w prasie, portalach branżowych i na blogach. Często poruszają one pionierskie zagadnienia i tematy. Tak było choćby w przypadku jego naukowego tekstu o tzw. marketingu podstępnym, czyli podszywaniu się pod sponsorów wielkich imprez sportowych. Na jednej z warszawskich uczelni prowadzi również zajęcia w ramach studiów podyplomowych na kierunku e-marketing.
Jako członek Rady Ekspertów Krajowej Rady Suplementów i Odżywek uczestniczy obecnie w pracach nad kodeksem reklamy suplementów diety opartym na zasadzie samoregulacji. Jest również zaangażowany w internetową aktywność nieformalnej grupy Polish Media Issues walczącej z używaniem przez zagraniczną prasę fałszywych sformułowań takich jak „polskie obozy koncentracyjne”.

6. Joanna Wielgolawska, 33 lata, adwokat, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak - Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Spółka komandytowa

Jest starszym prawnikiem w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak. Pracuje w departamencie procesowym, do którego trafiła w 2008 r., będąc jeszcze na aplikacji. Już wtedy dostrzeżono u niej cechy wytrawnego procesowca i umiejętności, dzięki którym bardzo szybko zaczęła występować w sądzie samodzielnie. Dziś może się poszczycić udziałem zarówno w wielu skomplikowanych procesach cywilnych, jak i procesach karnych z obszaru przestępstw gospodarczych. Jednak jej prawdziwą pasją są sprawy dotyczące błędów medycznych – o specjalizacji w dziedzinie prawa medycznego marzyła już na studiach. Jedno z postępowań, w które była zaangażowana, zakończyło się przyznaniem rekordowego wówczas (w tej kategorii spraw) zadośćuczynienia rodzicom dziecka, które zmarło w wyniku błędu lekarza.
Chętnie podejmuje się też prowadzenia spraw pro bono – wiele z nich dotyczy niesłusznych – jak się okazuje - decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, odmawiających osobom chorym prawa do świadczenia. Wygrała m.in. postępowanie z odwołania od decyzji ZUS, który nie znalazł podstaw do przyznania renty socjalnej młodej kobiecie cierpiącej od dzieciństwa na epilepsję.
Jest absolwentką prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła też studia podyplomowe z prawa medycznego w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Swoje kompetencje (ale i kontakty zawodowe) rozwija dziś także jako członek PEOPIL (Pan European Organisation of Personal Injury Lawyers) – organizacji non-profit zajmującej się promowaniem wymiany wiedzy w ramach europejskich systemów prawnych. Ona sama chętnie dzieli się wiedzą nie tylko z kolegami z zagranicy, ale też zawsze jest gotowa wspierać młodszych kolegów z kancelarii (w której jest bardzo lubiana).
Za swój osobisty sukces, okupiony wieloma nieprzespanymi nocami, uważa łączenie pracy adwokata z rolą matki niespełna trzyletniej córki Poli.

7. Elżbieta Liberda, 34 lata, radca prawny, kancelaria radcy prawnego Lex Perfecta Elżbieta Liberda

Prawnik z duszą sportowca. Przez 10 lat działalności stworzyła prężnie działającą firmę, zapewniającą klientom kompleksową obsługę, także na arenie międzynarodowej. Ona sama specjalizuje się w rynku nieruchomości (jest licencjonowanym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami) i prawie sportowym. Nie ma tu mowy o przypadku, gdyż mec. Liberda uprawia czynnie jeździectwo, odnosząc sukcesy na prestiżowych zawodach – w tym roku zajęła czwarte miejsce w Pucharze Polski. Jest posiadaczką trzech koni, z którymi występuje w rywalizacji sportowej. Efektem połączenia jej dwóch życiowych pasji jest funkcjonujący w kancelarii departament prawo & konie. Pani mecenas prowadzi też m.in. bloga poświęconego prawu i koniom, facebookowy funpage prawniczy dla jeźdźców i hodowców koni, a także kanał edukacyjny na YouTube.
Jej współpracownicy i klienci podkreślają, że ma otwarty umysł i nieszablonowe pomysły na działanie. Zjednuje sobie ludzi miłym usposobieniem, które nie przeszkadza jej jednak w byciu stanowczą zawsze wtedy, gdy jest to potrzebne.
Ukończyła Wydział Prawa i Administracji UMCS w Lublinie, a także Międzynarodowe Podyplomowe Studia Menedżerskie organizowane przez Uniwersytet w Illinois i Politechnikę Lubelską. Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu prawa nieruchomości i prawa sportowego. Obecnie pracuje nad książką o prawie dla jeźdźców i hodowców koni. Wykłada też na Uniwersytecie Jeździeckim.

8. Sylwia Gregorczyk-Abram, 34 lata, adwokat, Clifford Chance Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Z kancelarią Clifford Chance jest związana od ponad 10 lat, od dwóch lat odpowiada w niej za praktykę pro bono. Specjalizuje się w postępowaniach sądowych, prawie karnym i prawie medycznym. Uczestniczyła m.in. w jednym z największych w Polsce postępowań dotyczących zakażeń zakładowych.
Z wielkim zaangażowaniem współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W ubiegłym roku wspólnie z prawnikami fundacji przygotowała skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącą wyburzenia osady romskiej we Wrocławiu. – Mecenas Gregorczyk-Abram to człowiek instytucja, wulkan energii i osoba, dla której nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla dr Piotr Kładoczny z HFPC.
Była pomysłodawczynią i koordynatorką Tygodnia Konstytucyjnego, który został zorganizowany na przełomie maja i czerwca tego roku przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Celem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży licealnej oraz gimnazjalnej na znaczenie konstytucji w życiu codziennym obywateli. W ramach wydarzenia 270 prawników przeprowadziło lekcje w 215 gimnazjach oraz szkołach ponadgimnazjalnych w całej Polsce.
Prawniczka reprezentuje też przed sądami podopiecznych Fundacji Dzieci Niczyje i całym sercem wspiera Stowarzyszenie „Amp Futbol”, które zajmuje się promocją piłki nożnej dla osób po amputacjach. Jakby tego było mało, znajduje jeszcze czas na aktywnością samorządową. Jest koordynatorką ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.
Ukończyła WPiA Uniwersytetu Warszawskiego oraz m.in. podyplomowe studia prawa medycznego, bioetyki i socjologii 9. Joanna Koronkiewicz, 34 lata, dr nauk prawnych, doradca podatkowy, KPMG sp. z o.o.

Legitymuje się ponad 10-letnim doświadczeniem w doradztwie podatkowym. Specjalizuje się w problematyce opodatkowania przedsiębiorstw – doradzała m.in. w zakresie restrukturyzacji grup kapitałowych czy wyboru dogodnej formy prawnej dla inwestorów zagranicznych. „Prawdziwy doradca na bazie zarysowanego hasłowo problemu jest w stanie zadać właściwe pytania, ustalić, czego tak naprawdę potrzebuje klient i zaoferować najlepsze rozwiązanie. Dokładnie taki rodzaj współpracy oferuje Joanna. Dodatkowo używa przystępnego języka, a nie zawiłych terminów prawnych, które niewiele mówią” – napisał w rekomendacji jeden z klientów.
Prawniczka jest orędowniczką kompleksowej komunikacji z klientem, opartej na koncepcji „one-stop-shop”, czyli łączeniu wielu specjalizacji i dostarczaniu wszechstronnej porady ze strony stałego zespołu znanego klientowi osobiście. Jest także inicjatorką innowacyjnego podejścia do świadczenia usług raportowania podatkowego w sposób możliwie zautomatyzowany, co wpływa na obniżenie kosztów.
Jak podkreślają jej przełożeni, to właśnie jej niezwykłe talenty sprawiły, że w ciągu 10 lat kariery w KPMG dwukrotnie awansowała o dwa stopnie w hierarchii firmy, a w 2011 r. została wyróżniona tytułem lidera wśród nowo promowanych menadżerów w Europie (jest jedną z najmłodszych osób na stanowisku starszego menadżera).
Ma jednocześnie wyższe wykształcenie prawnicze (ukończyła WPiA Uniwersytetu Warszawskiego) i wyższe wykształcenie ekonomiczne (jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie). Dwa lata temu uzyskała tytuł doktora nauk prawnych, broniąc rozprawę „Dostosowanie krajowej terminologii podatkowej do terminologii podatkowej dyrektyw unijnych a prawidłowość ich implementacji na przykładzie Polski”. Praca została opublikowana w formie książkowej.
Prywatnie prawniczka od ponad roku jest szczęśliwą mamą.

10. Tomasz Waligórski, 30 lat, adwokat, CMS Cameron McKenna Greszta i Sawicki sp.k.

Jest adwokatem w departamencie transakcji i prawa spółek w CMS. W swojej karierze prawniczej w CMS przeszedł całą drogę od stażysty letniego do obecnego stanowiska starszego prawnika. Doradza klientom przy transakcjach fuzji i przejęć, private equity i venture capital. Był zaangażowany w wiele głośnych przedsięwzięć, m.in. w przekształcenie i sprzedaż jednego z banków, nabycie za ponad miliard złotych znanej spółki energetycznej czy zakup sieci sklepów spożywczych.
„Świetnie radzi sobie z koordynacją pracy przy złożonych i bardziej skomplikowanych projektach, w które zaangażowani są niejednokrotnie prawnicy z kilku jurysdykcji. Zdolności organizacyjne, elastyczność, umiejętność globalnego spojrzenia na problemy prawne i kreatywność w ich rozwiązywaniu, a przy tym dbałość o szczegóły i terminowość to cechy, dzięki którym Tomasz jest tak bardzo ceniony zarówno przez nasz zespół, jak i przez klientów jako prawnik” – napisał w rekomendacji dla prawnika Jakub Marcinkowski, partner w departamencie transakcji i prawa spółek kancelarii CMS.
Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, był też stypendystą na kierunku prawo na Uniwersytecie Kopenhaskim.
Pamiętając, jak zaczęła się jego przygoda z CMS, z wielkim zapałem regularnie promuje kancelarię i jej doświadczenia, biorąc udział w cyklicznych targach pracy organizowanych dla studentów wyższych uczelni. Pełni też rolę jednego z mentorów dla młodszych kolegów podczas corocznych praktyk letnich w CMS: dba nie tylko o zapewnienie praktykantom ambitnych zadań, lecz także o ich jak najlepszą integrację z zespołem.
Dwiema pasjami Tomasz Waligórskiego w życiu prywatnym są sport (gra w tenisa i uprawia windsurfing) i muzyka. Gra na kilku instrumentach i komponuje. Niektóre z jego utworów doczekały się nawet debiutów w lokalnych radiostacjach. Co jakiś czas można go też posłuchać na żywo podczas przygotowywanych wraz ze znajomymi koncertów tematycznych. Przed rozpoczęciem kariery prawniczej, wygrał XXII Ogólnopolski Konkurs Literacki „Konfrontacje”. Jest też autorem widowisk muzyczno-teatralnych, które wystawione zostały w jego rodzinnym Lesznie.

11.Agnieszka Gryszczyńska, 35 lat, prokurator, dr nauk prawnych, inżynier, UKSW, Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Żywy dowód na to, że wśród prokuratorów (którzy dotąd nie pojawiali się w naszym rankingu) nie brak prawniczych gwiazd. Od 2010 r. jest zatrudniona w Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie, w tym roku oddelegowano ją do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie w Wydziale II Śledczym zajmuje się cyberprzestępczością.
„Pani prokurator posiada w swoim referacie sprawy skomplikowane (…). Ich specyfika wymaga od prokuratora prowadzącego wszechstronnej wiedzy wykraczającej poza zakres prawa karnego. Niezbędna jest zwłaszcza znajomość przepisów dotyczących prawa autorskiego, prawa własności przemysłowej, a także wiedzy z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych, informatyki śledczej i cyberbezpieczeństwa” – podkreślił w swojej opinii prokurator Wojciech Smoleń, naczelnik II wydziału.
Agnieszka Gryszczyńska bez trudu radzi sobie z tymi wyzwaniami, bo swoimi kompetencjami mogłaby śmiało obdzielić kilka osób. Jest doktorem nauk prawnych (temat rozprawy: „Informatyzacja ksiąg wieczystych jako rejestru publicznego”), administratywistą i inżynierem informatykiem. Oczywiście ma też na swoim koncie ukończoną aplikację prokuratorską.
Pracę zawodową łączy z karierą naukową. Jest adiunktem w jedynej w Polsce Katedrze Prawa Informatycznego na UKSW. Prowadzi zajęcia m.in. z technologii informacyjnych, informatyki prawniczej i prawniczych systemów wyszukiwawczych. Jej zainteresowania naukowe obejmują prawne aspekty informatyzacji publicznych zasobów informacyjnych, elektroniczną komunikację, regulację jawności i jej ograniczeń – w tym dostęp do informacji publicznej, ochronę danych osobowych i tajemnic oraz cyberbezpieczeństwo.
Od 2005 r. jako trener przeprowadziła kilkadziesiąt szkoleń dla sektora publicznego i prywatnego, przygotowuje też ekspertyzy na zlecenie podmiotów publicznych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci: 6-letniej Wiktorii i 2-letniego Juliana. 12. Wojciech Bazan, 28 lat, adwokat, Jara Drapała & Partners sp.k.
W kancelarii zajmuje stanowisko associate. Mimo krótkiego stażu zawodowego zgromadził już nieczęsto spotykane nawet wśród dużo starszych prawników doświadczenia w prowadzeniu dużych i skomplikowanych spraw sądowych, ze szczególnym uwzględnieniem sporów budowlanych (m.in. wielomilionowe roszczenia wykonawców autostrad, lotnisk oraz stadionów), a także arbitraży międzynarodowych. Od czterech lat stale monitoruje wyroki w sprawach infrastrukturalnych, stąd jest zawsze na bieżąco z nowym orzecznictwem. Dysponuje praktyczną wiedzą z prawa cywilnego i ciągle rozwija swój warsztat poprzez lekturę nowych publikacji doktryny. Cechuje go niecodzienna umiejętność patrzenia na sprawę z szerszej perspektywy i uzyskiwania oczekiwanego efektu z wykorzystaniem rzadko stosowanych instytucji z k.p.c. O jego wyjątkowym warsztacie świadczy to, że pomimo iż arbitraż inwestycyjny w Polsce to sprawy rzadkie i o szczególnym charakterze, ma już na swoim koncie pracę w zespole prowadzącym spór inwestycyjny.
W kancelarii jest doceniany za kreatywność, wiedzę i predyspozycje osobowościowe do bycia liderem (m.in. zbudował od nowa program praktyk studenckich). – Ma zarazem wyczucie praktyki procesowej, potrafiąc oddzielić rozwiązania interesujące jedynie dla rozwoju teorii prawa od argumentów, których zastosowanie w danym postępowaniu przyniesie rzeczywistą wartość dla klienta – komplementuje go prof. Przemysław Drapała, partner kancelarii. Dodając, że bez obaw powierza młodemu prawnikowi prowadzenie spraw o bardzo dużej wartości i wysokim stopniu skomplikowania.
Wojciech Bazan jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Poza pracą zawodową udziela się pro publico bono na rzecz społeczności lokalnej miasta, w którym się wychował i skończył edukację średnią. Jednym z takich działań było zablokowanie budowy apartamentowca, jaki miał zostać wzniesiony wśród domów jednorodzinnych, naruszając jednolity charakter zabudowy okolicy.

13. Michał Chodkowski, 34 lata, adwokat, Łaszczuk i Wspólnicy sp. k.
Współpracę z kancelarią Łaszczuk i Wspólnicy rozpoczął w 2005 r. jako student, w 2013 r. został partnerem kierującym praktyką prawa pracy kancelarii, a rok temu dołączył do grona wspólników kancelarii jako jeden z komplementariuszy spółki.
Już samo to, że w ciągu zaledwie dekady przeszedł przez wszystkie szczeble prawniczej kariery, jest świadectwem jego wybitnych kompetencji, zarówno merytorycznych, jak i tych w obszarze kontaktów z klientami i współpracownikami.
„Michał posiada wszystkie te cechy i umiejętności, które określane są mianem soft skills, a którymi powinien charakteryzować się współcześnie prawnik i wspólnik kancelarii prawniczej. Potrafi słuchać klientów, umie analizować ich problemy i dostarczać efektywne rozwiązania” – napisała w swojej opinii mec. Justyna Szpara, partner zarządzający kancelarii (i, co warto podkreślić, zwyciężczyni 1. edycji rankingu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra).
Mecenas Chodkowski od początku aktywności zawodowej skupia swoje zainteresowania na prawie pracy oraz specyficznej branży, jaką jest sprzedaż bezpośrednia. Stale współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Sprzedaży Bezpośredniej. W lutym tego roku został powołany do pełnienia funkcji krajowego administratora kodeksu PSSB. Jego rolą jest nadzór nad przestrzeganiem zbioru reguł i dobrych praktyk przez członków stowarzyszenia.
Do kategorii jego sukcesów można zaliczyć to, że w poprzednim i obecnym roku uzyskał rekomendację w międzynarodowym rankingu Expert Guides Rising Stars w dziedzinie zatrudnienia i prawa pracy (jako jedyny prawnik z Polski w tym obszarze).
Jest absolwentem prawa na WPiA Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

14. Alicja Zielińska, 30 lat, adwokat, Linklaters C. Wiśniewski i Wspólnicy Spółka Komandytowa.

Karierę w Linklaters rozpoczęła zaraz po studniach, w 2009 r., jako praktykant. Szybko doceniono jej zaangażowanie i znakomite przygotowanie merytoryczne, po zakończeniu stażu proponując jej stanowisko młodszego prawnika. W 2012 r., jeszcze w toku odbywania aplikacji adwokackiej, awansowała na stanowisko prawnika. Obecnie jest adwokatem i na co dzień pracuje w praktyce postępowań sądowych i arbitrażu warszawskiego biura Linklaters. Jest również aktywnym członkiem globalnego zespołu arbitrażowego Linklaters.
Posiada bogate doświadczenie w zakresie prawa handlowego i cywilnego, prawa prywatnego międzynarodowego oraz zastępstwa procesowego w sprawach cywilnych i gospodarczych. Wyróżnia się bezprecedensowym dla prawnika na tym etapie kariery praktycznym doświadczeniem w dziedzinie ADR i arbitrażu, w tym również arbitrażu inwestycyjnego. Swoje kompetencje merytoryczne znakomicie łączy z umiejętnościami miękkimi, wykorzystując je w rozmowach ugodowych oraz przy organizowaniu szkoleń i konferencji.
„Alicja sprawnie radzi sobie z trudnymi zadaniami organizacyjnymi i jest w stanie skutecznie zarządzać zespołem, dotrzymując krótkich terminów. Jej proaktywne nastawienie sprawia, że jest ona zawsze o „jeden krok dalej”, co jest rzadką i bardzo cenną umiejętnością” – podkreśla Ula Cartwright-Finch z londyńskiego biura Linklaters.
Pasją prawniczki jest pomoc studentom i absolwentom, którzy dopiero wkraczają na ścieżkę kariery zawodowej. Dlatego chętnie wspiera inicjatywy typu moot court, oparte na symulacji postępowania czy to sądowego, czy arbitrażowego.
W latach 2011-2013 była trenerem drużyny Uniwersytetu Śląskiego (którego sama jest absolwentką) przygotowującej się udziału w prestiżowym konkursie Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot.

15. Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec, 33 lata, radca prawny, Wonga.pl sp. z o.o.

Od ponad dwóch lat jest związana z Wonga.pl, spółką wchodzącą w skład brytyjskiej grupy kapitałowej oferującej pożyczki online (wcześniej pracowała w kilku renomowanych kancelariach). Zajmuje stanowisko dyrektora departamentu prawnego i regulacyjnego. Odpowiada w firmie m.in. za przygotowywanie i negocjowanie umów z klientami, implementację nowych regulacji dotyczących branży; monitorowanie zmian w prawie, przygotowywanie stanowisk do konsultacji społecznych czy ochronę danych osobowych. Zapewnie też spółce prawną reprezentację przed regulatorami oraz władzą administracyjną. „Przede wszystkim dobrze identyfikuje ryzyka, potrafi pomóc ocenić ich wagę oraz konstruować plany ich mitygowania. Na podstawie tej oceny właściwie określa priorytety dla siebie, swojego zespołu i organizacji. Co więcej, bardzo dobrze odnajduje się w świecie, gdzie priorytety szybko się zmieniają” – podkreślił w swojej rekomendacji prezes spółki Marcin Borowiecki.
Jej pomysły doceniają nie tylko polscy szefowie. Prawniczka wdrożyła w firmie projekt elektronicznego, interaktywnego repozytorium umów, które zostało zaimplementowane przez brytyjską spółkę-matkę.
Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec ukończyła prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studia podyplomowe z zakresu prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim. Od tego roku legitymuje się też dyplomem LL.M. W sierpniu zdała egzamin na Certyfikowanego Compliance Officera I.
Jej pozazawodową pasją jest udzielanie wsparcia środowisku start-upów.

16. Luiza Modzelewska, 29 lat, Ministerstwo Rozwoju.

Po sześciu latach spędzonych w kancelarii Kubas Kos Gałkowski w tym roku zdecydowała się poświęcić pracy w urzędzie państwowym, przechodząc na stanowisko zastępcy dyrektora departamentu doskonalenia regulacji gospodarczych w Ministerstwie Rozwoju. Jej byli przełożeni wciąż nie mogą odżałować, że stracili tak rzadko spotykany prawniczy talent, choć jednocześnie doceniają ją chęć zaangażowania się w służbę publiczną.
W firmie Kubas Kos Gałkowski, z którą była związana od zakończenia studiów, specjalizowała się w prawie cywilnym i gospodarczym, a zwłaszcza w dziedzinie prawa umów oraz odpowiedzialności odszkodowawczej. Jak na swój młody wiek ma już ogromne doświadczenie w przygotowywaniu i prowadzeniu postępowań grupowych. Zainteresowanie tą problematyką realizowała zresztą także współtworząc i redagując serwis ClassAction.pl, jedyny w Polsce portal w całości poświęcony tematyce pozwów zbiorowych.
W Ministerstwie Rozwoju koordynuje prace legislacyjne związane z otoczeniem prawnym przedsiębiorców obejmujące m.in. zmiany w zakresie prawa spółek oraz postępowania administracyjnego. Jest zresztą współtwórcą rekomendacji, które znalazły się w tzw. pierwszym pakiecie ułatwień dla firm, będących istotną częścią planu gospodarczego ministra Morawieckiego. Jak podkreślają jej współpracownicy, ma niezwykle wyostrzoną, a do tego bardzo przydatną umiejętność przewidywania praktycznych skutków konkretnych regulacji prawnych. I dzięki tej doskonałej wyobraźni prawniczej potrafi szybko dostrzec, gdzie leży rzeczywista istota problemu oraz wyjść poza utarte, często pozorne schematy rozwiązań. Nie bez powodu ma też opinię tytana pracy.

17. Jakub Mrozowski, 33 lata, LDS Łazewski Depo i Wspólnicy sp.k.

Jest cenionym ekspertem od szeroko rozumianego prawa własności intelektualnej. Jako starszy prawnik w LDS kancelarii Łazewski Depo i Wspólnicy zajmował się wieloma sprawami dotyczącymi znaków towarowych, praw autorskich i wzorów przemysłowych zarówno przed polskimi sądami, jak i przed Sądem Unii Europejskiej, Urzędem UE ds. Własności Intelektualnej oraz Centrum Arbitrażu i Mediacji przy WIPO.
Wsłuchując się dobrze w biznesowe potrzeby swoich klientów, nie boi się podsuwać im niekonwencjonalnych propozycji rozwiązań. Kreatywność w prawniczym myśleniu zawdzięcza w dużej mierze międzynarodowemu wykształceniu. Oprócz studiów na Uniwersytecie Gdańskim ukończył bowiem także m.in. szkołę prawa amerykańskiego w Chicago-Kent College of Law oraz uzyskał tytuł Master of Laws (LL.M.) na Uniwersytecie Queen Mary w Londynie. Ponadto ma za sobą pięciomiesięczny staż Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej oraz liczne wystąpienia na konferencjach dotyczących prawa własności intelektualnej i nowych technologii. Jak przystało na prawnika specjalizującego się w tych dziedzinach, chętnie wprowadza do swojej codziennej praktyki innowacje cyfrowe, ułatwiające pracę jego całemu zespołowi. Od kilku lat działa też w organizacjach branżowych: International Trademark Association oraz Licensing Executives Society Poland.
Mimo natłoku zawodowych aktywności znajduje też czas na… reżyserię. Jego dokumenty były już wielokrotnie wyświetlane na przeglądach filmowych. Jako współautor obrazu „forshenbig POSZUKUJĄCY” na temat historii Żydów w Wyszkowie w XX w. otrzymał nagrodę w konkursie organizowanym przez Ośrodek KARTA i Fundację Batorego.

18. Kamil Szczęsny, 31 lat, GWW
Podatki i opłaty lokalne, które przyprawiają o zawrót głowy większość polskich przedsiębiorców, są jego głównym żywiołem. Tylko w ostatnich trzech latach w firmie GWW przeprowadził lub bezpośrednio nadzorował ponad 2 tys. postępowań dotyczących podatku od nieruchomości, pozwalając uniknąć swoim klientom czasochłonnej drogi sądowej, a przy tym oszczędzić około 200 mln zł. Porażająca jest zresztą nie tylko liczba spraw, które ma na swoim koncie. Wrażenie robi też jego skuteczność procesowa oraz realny wpływ na ustawodawstwo. Już w 2014 r. jako jeden nielicznych wówczas prawników komunikował się z organami podatkowymi wyłącznie drogą elektroniczną, stając się tym samym jednym z prekursorów wykorzystywania e-doręczeń na masową skalę. Jego konsekwencja w tej dziedzinie przyczyniła się do oswojenia administracji państwowej (zwłaszcza na poziomie gminnych organów podatkowych) z narzędziami komunikacji XXI w. Dziś jako ekspert aktywnie uczestniczy spotkaniach w Ministerstwie Cyfryzacji na temat doskonalenia procedur skutecznego doręczania korespondencji.
Rozstrzygnięcia w wielu jego sprawach miały też przełożenie na kierunek linii orzeczniczej, np. na wykreowanie reguły, że pozew złożony przez dany organ ma wyłącznie wpływ na prowadzone przez niego postępowanie.
Oprócz wiedzy merytorycznej i zaangażowania klienci doceniają jego niezwykłą otwartość oraz umiejętność przystępnego i klarownego objaśniania zawiłości polskich przepisów podatkowych, co z pewnością nie jest standardem wśród specjalistów z tej branży.

19. Aneta Sieradzka, 28 lat, Kancelaria Adwokacka adwokat Wojciech Haniszewski.

Mówi o sobie, że zawsze jest w pracy. Jednak nie dlatego, że nie potrzebuje równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Stara się być zawsze dyspozycyjna – czy to dla klientów biznesowych, czy też organizacji pacjentów, którym doradza pro bono – bo czerpie autentyczną przyjemność z pomagania im w sprawach związanych prawem medycznym i ochrony zdrowia.
Pierwsze zawodowe kroki w tych dziedzinach stawiała jako prawnik w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym. Obecnie związana jest m.in. z kancelarią Wojciecha Haniszewskiego, gdzie specjalizuje się w doradztwie podmiotom leczniczym i stowarzyszeniom branżowym. Od kilku lat angażuje się w projekty międzynarodowych organizacji promujących prawa człowieka w dostępie do ochrony zdrowia, a także zapewnia bezpłatną obsługę prawną koalicji organizacji pacjentów po transplantacji. Ma za sobą również setki wygłoszonych wykładów w ramach szkoleń z prawa medycznego dla lekarzy i pielęgniarek, podmiotów medycznych oraz pracowników samorządowych. Od lat angażuje się też projekt Prawnicy dzieciom oraz prowadzi wykłady dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest autorką wielu publikacji naukowych m.in. na temat prawa w transplantacji oraz ochrony danych medycznych (choć doktorat w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego pisze akurat z prawa konstytucyjnego). Wkrótce ma się ukazać książka pod jej redakcją zatytułowana „Tajemnice transplantacji”, do której wkład wniosło wiele autorytetów w dziedzinie transplantologii, w tym m.in. prof. Marian Zembala. Znajduje nawet czas na przybliżanie praktycznych aspektów tej problematyki na swojej stronie internetowej prawowtransplantacji.pl.

20. Anna Błaszczak, 34 lata, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Należy do bardzo wąskiego grona polskich prawników specjalizujących się prawie antydyskryminacyjnym, dziedzinie, która wymaga nie tylko znajomości przepisów krajowych i międzynarodowych, lecz także dużej wrażliwości społecznej i wiedzy socjologicznej. Od 9 lat pracuje w biurze rzecznika praw obywatelskich, a od roku pełni tam funkcję dyrektor zespołu do spraw równego traktowania. Dzięki swoim wszechstronnym kompetencjom doskonale sprawdza się zarówno na pierwszej linii sporu przed Trybunałem Konstytucyjnym, jak i w pracy w terenie, kiedy cierpliwie wsłuchuje się w skargi na romskim koczowisku. Nie mówiąc już o tym, że jest także uznanym autorem publikacji na temat równego traktowania (przygotowuje też doktorat o skuteczności traktatów ustanawiających zakaz dyskryminacji).
W kraju i za granicą jest doceniana zwłaszcza za swoją pracę na rzecz praw osób niepełnosprawnych. Była główną inicjatorką otwarcia urzędu RPO na ich potrzeby i od wielu lat kieruje zespołem ekspertów, którzy reagują na ich problemy. To dzięki niej biuro rzecznika przyjmuje dziś wnioski i skargi w języku migowym oraz za pomocą wideotłumacza. Jej nieocenione wsparcie merytoryczne i osobiste zaangażowanie w ogromnym stopniu przyczyniły się zmiany stanowiska rządu w sprawie możliwości ratyfikacji konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych (ostatecznie stało się to w 2012 r). Za swoje wysiłki została wyróżniona tytułem ambasadora konwencji ONZ podczas I kongresu osób z niepełnosprawnościami w 2015 r.
Jest pierwszą Polką, która sprawuje (drugą kadencję z rzędu) funkcję członka zarządu Europejskiej Sieci Organów ds. Równego Traktowania „Equinet” w Brukseli.

21. Marta Kuchno, 35 lat, Marta Kuchno Kancelaria Adwokacka.

W swojej praktyce zawodowej z powodzeniem łączy role adwokata i syndyka. Przez 9 lat pracowała w zespołach postępowań spornych w warszawskich biurach korporacji prawniczych CMS Cameron McKenna oraz White&Case. Kilka temu zdecydowała się jednak postawić na większą niezależność i otworzyła indywidualną kancelarię prawną.
Specjalizuje się przede wszystkim w postępowaniach z zakresu prawa karnego, karnoskarbowego oraz procedur compliance, ale skutecznie doradza także w sprawach gospodarczych i reprezentuje przedsiębiorców w sporach korporacyjnych, budowlanych oraz sporach dotyczących odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o. Jako licencjonowany doradca restrukturyzacyjny prowadzi również postępowania upadłościowe przed warszawskim sądem. Pomaga jej w tym dobre wyczucie rynku i świetne rozumienie ryzyka biznesowego. Nigdy nie bała się zajmować sprawami wyjątkowo dla prawników trudnymi, a często wręcz skazanymi na niepowodzenie. Co więcej, kiedy trzeba, ma odwagę, żeby odrzeć klienta ze złudzeń i uświadomić mu, że proces sądowy nie doprowadzi do oczekiwanego przez niego rezultatu. Przydaje się w tym poczucie humoru, którego jej nie brakuje.
Na swoim koncie ma również pracę w biurze White&Case w Moskwie, która raczej nie należy do typowych kierunków zawodowych prawników. Doskonale odnalazła się jednak na specyficznym rosyjskim rynku i w odmiennym reżimie prawnym, co potwierdza choćby jej udział w międzynarodowych postępowaniach arbitrażowych z udziałem rosyjskich przedsiębiorców.
Jest dobrze znana ze swojego zaangażowania w popularyzowanie wiedzy prawniczej wśród młodzieży. Prowadzi m.in. zajęcia na temat praw człowieka i prawa konstytucyjnego dla uczniów liceów i gimnazjów, a także pełni rolę arbitra w studenckich i aplikanckich moot courtach.

22. Michał Sikora, 31 lat, Putz | Skrobich Kancelaria Prawna.
Wśród polskich przedsiębiorców działających na chińskim rynku lub przygotowujących się do rozpoczęcia tam działalności jest już rozpoznawalną marką. W kancelarii Putz | Skrobich, w której od blisko 2 lat jest partnerem, pomaga też biznesmenom z Państwa Środka prowadzić firmę w Polsce. Ponadto udziela porad Chińczykom w sprawie legalizacji pobytu oraz zezwolenia na pracę w naszym kraju.
Nie tylko biegłe posługuje się językiem mandaryńskim, lecz także świetnie zna system prawny Chińskiej Republiki Ludowej (zwłaszcza prawo spółek i prawo karne). Jeśli dodać do tego jego rozbudowaną sieć kontaktów prawniczych i biznesowych w Chinach, z to przekonaniem można stwierdzić, że polskie przedsiębiorstwa szykujące się do azjatyckiej ekspansji znajdą w nim niezawodne wsparcie.
Oprócz doradzania polskim spółkom joint venture w sprawie rejestracji na chińskim rynku prowadzi też liczne sprawy gospodarcze przed polskimi sądami, m.in. dotyczące nieuczciwej konkurencji. Dla dużych korporacyjnych klientów wygrał też wiele procesów związanych z ochroną własności przemysłowej i prawa autorskiego.
Swoje zainteresowania prawem i kulturą i chińską realizuje też poza kancelarią. Prowadzi na ten temat szkolenia i wykłady organizowane przez Pracownię Praw Orientalnych na Uniwersytecie Wrocławskim (przez kilka lat prowadził tam zajęcia dla studentów) i udziela się w Polsko-Chińskiej Radzie Biznesu. Na swoim koncie ma publikacje naukowe dotyczące prawa karnego, w tym prawa ChRL.
Jak przystało na miłośnika kultury Chin, jest także wielkim fanem lokalnej kuchni. Jego kolejną wielką pasją jest koszykówka. Co roku reprezentuje wrocławską izbę adwokacką w zawodach koszykarskich organizowanych w Polsce i na Litwie.

23. Przemysław Rybicki, 32 lata, Affre i Wspólnicy sp.k.

Od kilku lat konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję zawodową jako ekspert od prawa konkurencji i prawa konsumenckiego. Jeszcze na studiach rozpoczął pracę w UOKIK, a zdobyte tam doświadczenie wykorzystał następnie w polskich i międzynarodowych kancelariach, w których doradzał przedsiębiorcom w sprawach dotyczących kontroli koncentracji, porozumień ograniczających konkurencję czy nadużyć pozycji dominującej. Wybraną ścieżkę kontynuuje obecnie w butikowej kancelarii Affre i Wspólnicy na stanowisku starszego prawnika. Ma już na swoim koncie współpracę z klientami reprezentującymi cały wachlarz branży: od FMCG i energii, po telekomunikację i sprzedaż internetową.
Potrafi skutecznie pomóc przedsiębiorcom pogodzić ich cele biznesowe z wymogami prawa konkurencji. Pomaga mu w tym nie tylko umiejętność znajdowania kompromisowych, przy tym innowacyjnych rozwiązań, lecz także zdolność szybkiego dostrzegania potencjalnego ryzyka. Oprócz znakomitej znajomości polskich i europejskich przepisów zawdzięcza to też systematycznym analizom orzecznictwa unijnego oraz decyzji organów antymonopolowych. Dzięki temu uwagi zgłaszane przez niego w trakcie konsultacji społecznych dotyczących ostatnich nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów miały rzeczywisty wpływ na ostateczny kształt przepisów.|
Swoją listą artykułów branżowych mógłby zawstydzić niejednego doktoranta. Publikuje zarówno w wydawnictwach naukowych, jak i na łamach prasy codziennej i specjalistycznych portali internetowych.
Gdy nie pracuje, najprawdopodobniej biega, pływa bądź jeździ na rowerze, wytrwale przygotowując się do kolejnych zawodów biegowych lub triatlonowych.

24. Katarzyna Witkowska-Moździerz, 28 lat, Kardas & Kardas, Kancelaria Adwokacka Spółka Cywilna

Mimo młodego wieku ma za sobą już pokaźne doświadczenie w samodzielnym prowadzeniu postępowań sądowych. W kancelarii adwokackiej Kardas&Kardas, którą zaczęła współpracować jeszcze w czasie studiów, zajmuje się przede wszystkim sprawami z pogranicza prawa karnego gospodarczego oraz prawa cywilnego, w tym skomplikowanymi sporami inwestycyjnymi i handlowymi.
Równolegle do praktyki adwokackiej poświęca się działalności naukowej. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. Piotra Kardasa przygotowuje obecnie rozprawę doktorską na temat różnych modeli prawa karnego. Część badań przeprowadziła w trakcie stażu naukowego szkol prawa na Uniwersytecie w Indianie. Na swoim koncie ma już kilkanaście publikacji z dziedziny prawa i procesu karnego, a także liczne wystąpienia na konferencjach i stypendia za wyniki w nauce.
W łączeniu pracy w kancelarii z aktywnością akademicką pomagają jej znakomite kompetencje organizacyjne. Dowodem tego jest choćby przyznane jej w ubiegłym roku prestiżowe stypendium SYLFF dla młodych liderów. Na co dzień chętnie wykorzystuje nowoczesne metody zarządzania w firmie poprawiające jakość obsługi prawnej klientów, takich jak np. systemy stałego monitorowania i raportowania o przebiegu spraw.
Bardzo aktywnie angażuje się w życie krakowskiego samorządu adwokackiej. Jest jednym z pomysłodawców programu #nowoczesnaadwokatura, a także organizatorem treningów biegowych dla adwokatów. Sama regularnie startuje też w zawodach biegowych i odnotowuje w nich świetne rezultaty.

25. Szymon Syp, 30 lat, Crido Legal J. Ziółek i Wspólnicy sp. k.

Jako jeden z niewielu prawników będzie mógł niedługo pochwalić się dwoma tytułami doktora. Pierwszy zdobył w ubiegłym roku, broniąc na Uniwersytecie Warszawskim rozprawę z dziedziny prawa administracyjnego. Jego drugi przewód doktorski wszczęty w Szkole Głównej Handlowej dotyczy ekonomii prawa konkurencji. Jest zresztą absolwentem obu tych uczelni.
Działalność naukową umiejętnie łączy z pracą w kancelarii. Dwa lata temu dołączył do zespołu firmy Crido Legal, w której specjalizuje się w transakcjach fuzji i przejęć (w samym 2015 r. uczestniczył w 10 takich przedsięwzięciach). Ponadto doradza przedsiębiorstwom w sprawach z zakresu prawa spółek, procesów reorganizacyjnych, pomocy publicznej, prawa energetycznego i prawa konkurencji. Dzięki wykształceniu prawniczemu i ekonomicznemu znakomicie sprawdza się w realizowaniu projektów interdyscyplinarnych, obejmujących np. emisję obligacji korporacyjnych, doradztwo przy likwidacji spółki oraz operacje na jej kapitałach. Co więcej potrafi bardzo dobrze przekładać skomplikowane kwestie prawne na język biznesowy.
Pierwsze doświadczenia zawodowe zaczął zbierać już po pierwszym roku studiów. Przez kilka lat współpracował z firmą SWW i polsko-chińską kancelarią BWHS–Yingke.
W międzyczasie uzyskał też dyplom LL.M. szkoły prawa Uniwersytetu w Indianie oraz pomyślnie zdał egzamin adwokacki. Jego imponującą listę kwalifikacji naukowych dopełniają ukończone programy stypendialne amerykańskich uczlni oraz pobyt badawczy na Uniwersytecie w Turynie. Pozycję prymusa potwierdzają też jego liczne stypendia naukowe, w tym dla doktorantów wyróżniających się dorobkiem akademickim. W periodykach branżowych opublikował już ponad 20 artykułów z dziedziny prawa konkurencji, arbitrażu, prawa bankowego czy rynku kapitałowego. Na swoim koncie ma także liczne wystąpienia na polskich i międzynarodowych konferencjach naukowych oraz prowadzenie warsztatów dla praktyków. Ponadto należy do współtwórców i autorów znanych w środowisku prawniczym i biznesowym blogów korporacyjnie.pl i antitrust.pl. Razem w przyjacielem założył również start-up, w ramach którego popularyzuje wiedzę z pogranicza prawa i medycyny. Zrealizował m.in. kilka filmów szkoleniowych dla lekarzy na temat ich odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej. Współtworzy też blog prawoamedycyna.pl. starcza mu nawet czasu na opracowywanie ekspertyz Rady Konkurencji Mołdawii w ramach grantu norweskiego MSZ.


26. Paulina Kimla-Kaczorowska, 30 lat, Greenberg Traurig Grzesiak sp.k.
Niewielu młodych prawników pracujących w wielkich międzynarodowych kancelariach może pochwalić się tym, że doradzało przy skomplikowanych transakcjach, których wartość liczona jest często w miliardach złotych. W firmie Greenberg Traurig Grzesiak, z którą współpracuje od prawie 6 lat, zajmuje się przede wszystkim projektami związanymi z finansowaniem dużych przedsięwzięć oraz procesami fuzji i przejęć. Biorą w nich w nich udział podmioty z różnych krajów, stąd wymagają one znajomości nie tylko polskich przepisów, lecz także systemów prawnych innych państw, a w przypadku USA – nawet stanów. Tylko w ciągu ostatniego roku odegrała ogromną rolę w przeprowadzeniu największej w historii polskiego rynku transakcji finansowania grupy kapitałowej, opiewającej na kwotę rzędu 13,5 mld złotych. Ma doświadczenie zarówno w negocjowaniu umów ze wspólnikami i doradztwie przy emisji i wprowadzaniu nowych akcji do obrotu giełdowego, jak i w przygotowywaniu struktury transakcji, projektów dokumentacji oraz koordynowaniu zespołów doradców w różnych częściach świata.
Fakt, że tak doskonale odnajduje się na styku prawa i świata wielkiego biznesu to z pewnością zasługa tego, że oprócz wykształcenia prawniczego posiada również dyplom magistra finansów i rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej. Kolejne kompetencje zdobywała uczestnicząc m.in. w programie stypendialnym dotyczącym prawa bankowego i finansowego na Singapore Management University oraz kończąc studia podyplomowe z metod wyceny spółek kapitałowych na SGH. Obecnie kończy pracę nad rozprawą doktorską na temat finansowania nabywania i obejmowania akcji emitowanych przez spółkę.
Ostateczny sukces wszystkich przedsięwzięć, w których uczestniczy, zawdzięcza jednak nie tylko twardym kompetencjom. W pracy pomaga jej też to, że znakomicie radzi sobie z wykonywaniem zadań pod presją czasu, a także w dużym stresie.
Podczas gdy na co dzień obraca się w świecie paragrafów i złożonych instrumentów finansowych, po godzinach daje upust swojej artystycznej duszy. Od wielu lat ćwiczy taniec jazzowy, a obecnie jest członkiem Teatru Tańca SWAY, z którym występowała m.in. w spektaklach „Human” i „Siostry”. Ukończyła też kurs instruktorski tańca jazzowego w Mazowieckim Instytucie Kultury.

27. Jarosław Kasiński, 34 lata, Sąd Najwyższy oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Choć kilka lat temu ukończył aplikację prokuratorską, to jednak wybrał pracę naukowca i badacza. Za to jego głównym obszarem zainteresowań niezmiennie pozostaje procedura karna. W ubiegłym roku z wyróżnieniem obronił na Uniwersytecie Łódzkim pracę doktorską zatytułowaną „Szybkość jako naczelna zasada procesu karnego. Analiza dogmatyczno-prawna”. Kilka miesięcy później awansował ze stanowiska asystenta na stanowisko adiunkta w zakładzie postępowania karnego na tej uczelni. Kolejny duży sukces zawodowy przyszedł w tym roku, kiedy pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersodorf powołał go do pracy w biurze studiów i analiz SN (na stanowisko asystent specjalista do spraw orzecznictwa). W SN jest już zatrudniony od 2011 r., kiedy pracował jako asystent sędziego. Jego przełożeni chwalą go za znakomity umysł analityczny, ogromną dociekliwość i sumienność. Co więcej potrafi doskonale łączyć pracę naukową i obowiązki w SN z prowadzeniem zajęć dydaktycznych na UŁ.
W swoim naukowym dorobku ma już kilkadziesiąt artykułów na temat prawa karnego procesowego opublikowanych w m.in. czasopismach prawniczych takich jak „Prawo i Prokuratura”, „Palestra” i „Monitor Prawniczy”. Do tego dochodzą liczne wystąpienia na konferencjach naukowych, w których zaczął aktywnie uczestniczyć jeszcze w czasach studenckich. Obecnie przygotowuje do druku swoją pracę doktorską w formie monografii prawniczej.
Obok procedury karnej jego drugą wielką pasją jest żeglarstwo (ma stopień żeglarza jachtowego).

28. Michał Strzelecki, 35 lat, P4 spółka z.o.o.

Od 5 lat reprezentuje spółkę telekomunikacyjną P4 w postępowaniach przed prezesem UOKiK oraz procesach sądowych. Specjalizuje się w prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji, prawie konsumenckim oraz prawie własności intelektualnej. To dzięki niemu prezes UOKiK ostatecznie uchylił karę finansową w wysokości blisko 5 mln zł nałożonej na P4 w sprawie związanej ze stosowaniem niedozwolonych postanowień umownych.
W szczególności interesuje się natomiast prawem reklamy, o którym od paru pisuje na swoim popularnym blogu praworeklamy.pl. Można na nim znaleźć zarówno omówienia niepublikowanych nigdzie wcześniej wyroków, jak i analizy dotyczące obowiązujących regulacji prawnych. Jego wiedza jest zresztą mocno ugruntowana w praktyce, gdyż sam uczestniczył w wielu postępowaniach związanych zwłaszcza z reklamą wprowadzającą w błąd i reklamą porównawczą. Ponadto na swoim koncie ma też sprawy dotyczące m.in. ochrony praw autorskich.
Odpowiada także za zarządzanie portfolio znaków towarowych Grupy P4, na bieżąco monitoruje zgłoszenia podobnych znaków polskim Urzędzie Patentowym i Urzędzie UE ds. Własności Intelektualnej oraz reaguje na ewentualne naruszenia. Jego przełożeni doceniają go też za zaangażowanie w różne inicjatywy międzyoperatorskie oraz uczestnictwo w pracach legislacyjnych z ramienia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

29. Konrad Kosicki, 34 lata, Gide Tokarczuk Grześkowiak sp.k.

Jako swoją specjalizację wybrał doradztwo na rzecz jednego z najbardziej skomplikowanych i dynamicznie zmieniających się sektorów, a mianowicie branży energetycznej. Pracując na stanowisku counsela w kancelarii Gide ma na co dzień do czynienia z wieloma innowacyjnymi i ambitnymi przedsięwzięciami realizowanymi dla gigantów polskiej polskiego rynku gazu energii elektrycznej. Obejmują one pomoc prawną zarówno w kwestiach finansowania i rozwoju projektów energetycznych, jak w sprawach regulacyjnych, w zakresie obrotu energią elektryczną, gazem, zielonymi certyfikatami czy uprawnieniami do emisji. Jedno z jego najbardziej nowatorskich przedsięwzięć to doradzanie największym graczom branżowym w implementacji rozporządzenia w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT). Sam szczególnie interesuje się tematyką energetyki odnawialnej, a zwłaszcza wiatrowej.
Fakt, że znakomicie sprawdza się w tak wielowymiarowej, złożonej dziedzinie, jaką jest prawo energetyczne, wynika z jego znakomitej znajomości specyfiki i niuansów polskiego i światowego rynku. Jego współpracownicy chwalą go także za świetne umiejętności negocjacyjne oraz biegłą znajomość języka angielskiego i niemieckiego. Ta ostatnia jest bowiem niezbędna, gdy trzeba wyjaśnić partnerom biznesowym zawiłości polskich przepisów bądź porównać je z regulacjami obowiązującymi w innych krajach.
Jego kompleksowe kompetencje to duża zasługa gruntownego wykształcenia oraz doświadczenia w pracy w kilku międzynarodowych kancelariach (także w Londynie i Berlinie). Oprócz magistra prawa Uniwersytetu Warszawskiego ma również tytuł LL.M. z prawa europejskiego i międzynarodowego Uniwersytetu w Bremie i dyplom Centrum Prawa Amerykańskiego UW. Co istotne ze względu na dynamikę rynku energii nieustannie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w konferencjach i seminariach. Sam także prowadzi szkolenia dla klientów, które cieszą się ogromnym powodzeniem.

30. Piotr Kłodziński, 28 lat, aplikant radcowski, Euro-Apteka

W działającej na polskim rynku (w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej) sieci aptek od tego roku kieruje zespołem prawnym jako starszy prawnik. Wcześniej był m.in. zastępcą dyrektora Tauron Areny Kraków, odpowiedzialnym za wdrożenie funkcjonowania tego gigantycznego obiektu widowiskowo-sportowego, a potem kontraktowanie imprez.