Chodzi o uchwałę Izb: Cywilnej, Karnej i Pracy z 23 stycznia br. z której wynika m.in. że sędziowie powołani na stanowiska na podstawie rekomendacji Krajowej Rady Sądownictwa utworzonej na podstawie ustawy z 8 grudnia 2017 r. nie są uprawnieni do orzekania. Izby zastrzegły jednak, że wyroki wydane przez tych sędziów do momentu podjęcia tej uchwały nie mogą być podważane. Z wyjątkiem orzeczeń Izby Dyscyplinarnej SN, które od początku jej istnienia są dotknięte wadą i mogą zostać wzruszone. 

Sama Izba Dyscyplinarna najpierw zignorowała uchwałę trzech izb SN stwierdzającą, że nie jest ona sądem i nie odwołała zaplanowanych - m.in. na 28 stycznia - posiedzeń. Ostatecznie jedno z nich odroczono powołując się właśnie na uchwałę SN z 23 stycznia, a w dwóch nie doszło do rozpatrywania spraw dyscyplinarnych prawników z powodu choroby sędziego.

 

Diana Dajnowicz-Piesiecka, Emilia Jurgielewicz-Delegacz, Emil W. Pływaczewski

Sprawdź  

KRS opiniuje kandydatów na sędziów dalej

Tu po uchwale SN, KRS przyjęła stanowisko, że sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu go w urzędowaniu, nie ma uprawnienia do powstrzymywania się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych. Stwierdziła też, że uchwała SN nie stoi na przeszkodzie w wyborze kandydatów na sędziów i, że "jakiekolwiek działania zmierzające do pozbawienia prezydenta prerogatywy do powoływania na stanowiska sędziów są działaniami wprost łamiącymi zasadę ich niezawisłości".

Czytaj:
Sąd Najwyższy: Sędziowie powołani z udziałem nowej KRS nie mogą orzekać>>

SN: Nowi sędziowie nie mogą orzekać; MS: Sąd Najwyższy nie może o tym decydować>>

Na bieżącym posiedzeniu - trwającym od wtorku 28 stycznia do piątku - 31 stycznia - KRS ma zająć się m.in. wyłonieniem kandydatur na sześć stanowisk sędziowskich w Izbie Dyscyplinarnej SN. Do konkursu zgłosiło się ponad 30 kandydatów. Konkurs ten został zainicjowany obwieszczeniem Prezydenta RP w Monitorze Polskim z lipca 2019 r.

- To jest konkurs, osoby zgłosiły się, my rekomendujemy głowie państwa kandydatury i uważamy, że w żaden sposób ta uchwała SN nie powoduje, że nie możemy tego konkursu prowadzić - powiedział sędzia Mitera i dodał, że ma nadzieję, że w środę odbędzie się głosowanie nad tymi kandydaturami. 

Uchwała wiąże tylko składy SN

Rzecznik KRS przyznał, że uchwała trzech Izb SN, to "uchwała o zasadniczym znaczeniu, a w tak dużym składzie SN jeszcze się chyba nie zbierał", ale - jak dodał - "nie jest źródłem prawa, wiąże tylko składy SN, a sędziowie SN nie zająknęli się w uchwale na temat sądownictwa administracyjnego". 

 

Dodał, że kwestia jest newralgiczna w obszarze sądów powszechnych. - Jeżeli sędzia sam czuje, że mogłoby to wzbudzić pewne wątpliwości, to decyzja należy do niego. Sędziowie mają prawa i obowiązki i tych praw należy bronić, a obowiązki wykonywać - wskazał.