W tej sprawie chodziło o umowę o wykonanie tłumaczeń, oznaczając je rodzajowo jako umowy o dzieło. Płatnik składek zawarł z osobami wskazanymi przez organ rentowy do ubezpieczenia. ZUS wydał decyzje stwierdzające, że umowy te, mimo stosowanego w nich nazewnictwa miały charakter zlecenia i wiązały się z obowiązkiem ubezpieczeniowym.
Czytaj: SN: Skuteczna skarga nadzwyczajna w sprawie lichwiarskiej pożyczki>>
Oddalenie przez sądy dwóch instancji
Odwołania wniesione przez płatnika składek na decyzje organu rentowego oddalono wyrokiem Sądu Okręgowego, a złożoną w sprawie apelację, Sąd Apelacyjny uznał za niezawierającą uzasadnionych podstaw, również rozstrzygając o jej oddaleniu.
Sąd Najwyższy rozpoznał 8 września br. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych skargę nadzwyczajną wniesioną przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców od prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego z 23 maja 2018 r., w sprawie z odwołania płatnika składek przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych o podleganie ubezpieczeniom społecznym.
Czytaj w LEX: Skarga nadzwyczajna w praktyce >>>
Brak zarzutu sprzeczności
Sąd Najwyższy oddalił skargę. Wskazał na mankamenty konstrukcyjne skargi nadzwyczajnej.
Brak podniesienia zarzutu oczywistej sprzeczności ustaleń sądu ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym (art. 89 par. 1 pkt 3 u.SN) spowodował, że Sąd Najwyższy prowadząc kontrolę nadzwyczajną związany był dokonanymi w sprawie ustaleniami faktycznymi sądu powszechnego.
Sprawdź w LEX: Orzecznictwo Sądu Najwyższego w sprawach ze skargi nadzwyczajnej w sprawach cywilnych i karnych >>>
To uniemożliwiło uwzględnienia zarzutu rażącego naruszenia prawa materialnego, który skarżący oparł na odmiennej ocenie okoliczności faktycznych sprawy niźli ta, której dokonały sądy powszechne. W konsekwencji, Sąd Najwyższy nie dostrzegł podstaw do uwzględnienia zarzucanych naruszeń materialnoprawnych, tym bardziej, że skarżący nie uzasadnił rażącego charakteru naruszenia konkretnych przepisów prawa ale odnosił go raczej do ogólnych następstw zaskarżonego wyroku. Wobec braku przesłanek szczegółowych (art. 89 par. 1 pkt 2 u.SN), Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną bez badania jej przesłanki funkcjonalnej.
Była skarga kasacyjna
Sąd Najwyższy wziął pod uwagę z urzędu fakt, że podobny przedmiot sprawy został objęty postępowaniem ze skargi kasacyjnej ubezpieczonego z udziałem innych zainteresowanych.
W postępowaniu tym Sąd Najwyższy uwzględnił zarzuty kasacyjne (I UK 409/18). Odmienny sposób zakończenia tych spraw wskazuje na różną specyfikę skargi nadzwyczajnej i skargi kasacyjnej. Niekiedy mankamenty orzeczeń sądowych, które mogą prowadzić do ich uchylenia w postępowaniu kasacyjnym nie dają podstaw do ich uchylenia w ramach kontroli nadzwyczajnej i vice versa.
Sygnatura akt I NSNc 128/22, postanowienie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN z 8 września 2022 r.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.