Na czele zespołu stanęła prokurator Katarzyna Kwiatkowska, dyrektor Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej.

Czytaj: TK otworzył aborcyjną puszkę Pandory - przepisy z luką, więc praktycznie martwe >>

Praca aktowa, by wypracować wskazówki

Zespół - jak poinformowała Prokuratura Krajowa - zapozna się ze zbiorczą informacją z badania akt wszystkich zakończonych postępowań prowadzonych w okresie od 2016 r. do 2023 r., których przedmiotem była odmowa dokonania przerwania ciąży oraz tzw. aborcja farmakologiczna.

- Ocena spraw zostanie przeprowadzona odpowiednio przez prokuratorów wykonujących czynności służbowe w Departamencie Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej - w zakresie spraw prowadzonych w prokuraturach regionalnych i okręgowych oraz przez prokuratorów wykonujących czynności służbowe w prokuraturach regionalnych - w zakresie postępowań prowadzonych w prokuraturach rejonowych - wskazała prokurator Anna Adamiak, rzecznik prasowy Prokuratora Generalnego.

Czytaj:
depresja, i nowotwór - pierwsza przesłanka legalnej aborcji pojemna, ale wiele zależy od lekarzy >>

O jedną czwartą wzrosła liczba dzieci zostawionych po urodzeniu w szpitalach >>

Co do analizy?

W ramach badania akt analizowana będzie zasadność przedstawionego zarzutu, poprawność przyjętej kwalifikacji prawnej czynu, szybkość reakcji prokuratora na złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, prawidłowość ukierunkowania postępowania, poprawność decyzji kończącej postępowanie, a także prawidłowość oceny zapadłych w tych sprawach orzeczeń sądowych, w tym wnoszenie środków zaskarżenia.

- Ustalenia z przeprowadzonej analizy akt stanowić będą podstawę do przygotowania przez Zespół Prokuratorów końcowego Sprawozdania, a na jego kanwie opracowania wskazówek metodycznych, mających na celu ukształtowanie prawidłowej praktyki w zakresie prowadzenia postępowań przygotowawczych tej kategorii - dodała rzeczniczka. Wyniki zostaną przekazane wszystkim jednostkom organizacyjnym Prokuratury.