- Tym sprawom przez ponad dwa lata Izba Dyscyplinarna SN nie nadawała biegu - wyjaśnia sędzia Wiesław Kozielewicz, tymczasowy prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej. - Sprawy te dotyczą nie tylko sędziów, lecz także prokuratorów. Jest cały ciąg spraw zażaleń na uchylenie immunitetów. Najpilniejsze sprawy zawieszenia w czynnościach służbowych sędziów udało się już załatwić - wyjaśnia sędzia Kozielewicz.

Czytaj: We wtorek kolejna próba wyłonienia kandydatów na prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej >

Nie zostały rozpoznane sprawy i zawieszenie, gdy strony złożyły wnioski o wyłączenie sędziów nowej Izby albo żądały przeprowadzenia testu niezawisłości.

Kasacje adwokatów, radców, lekarzy i innych

Inna grupa spraw to nie odwołania lecz kasacje w sprawach dyscyplinarnych złożone przez adwokatów, radców prawnych, notariuszy, a nawet pielęgniarki i położne. Siedem takich wniosków w oparciu o art. 535 par. 3 kpk Izba rozpozna w czwartek, 13 października br. Przepis ten stanowi, że oddalenie kasacji jako oczywiście bezzasadnej nie wymaga pisemnego uzasadnienia; jeżeli postanowienie zostało wydane na posiedzeniu oraz wtedy, gdy zostało wydane na rozprawie, a strona pozbawiona wolności nie miała przedstawiciela procesowego i nie została sprowadzona na rozprawę, uzasadnienie sporządza się na jej wniosek.

 

O ile w sprawach dyscyplinarnych sędziów i prokuratorów w składach orzekających zasiadają dwaj zawodowi sędziowie i ławnik, to w sprawach kasacyjnych lekarzy, weterynarzy, adwokatów, radców prawnych czy notariuszy orzeka jeden sędzia zawodowy lub trzech sędziów zawodowych, w zależności od rozstrzygnięcia.

Wybór kandydatów na prezesa Izby

We wtorek, 11 października, sędziowie nowej Izby przystąpią jeszcze raz do wyboru trzech kandydatów na prezesa tej Izby, gdyż 6 października br. Zgromadzenia Sędziów Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego nie wybrano, w powodu braku kworum. Brakowało wtedy czterech sędziów: dwóch było chorych na Covid-19, a dwie osoby z dziewiątki opuściły salę.

W drugim etapie do wyboru trzech kandydatów potrzebna jest obecność na zgromadzeniu co najmniej 2/3 składu tej Izby,  czyli sześciu sędziów. W przypadku braku tego kworum, na kolejnym zgromadzeniu wymagana będzie już tylko obecność połowy składu, czyli trzy osoby, które spośród siebie wybiorą trzech kandydatów.
Ostatnie zdanie należeć będzie do prezydenta.