Deklarację taką szef Solidarnej Polski wygłosił odnosząc się do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z początku sierpnia. Kaczyński, odnosząc się wówczas do zapowiadanej reformy Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz realizacji wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE mówił: "zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu". - We wrześniu pojawią się pierwsze propozycje dotyczące tej sprawy - zapowiedział Kaczyński.

Czytaj: 
TSUE: Polska ma zawiesić Izbę Dyscyplinarną SN>>
Rząd zapowiada likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale jej nie zawiesza>>

 

W wywiadzie dla radiowej Jedynki minister przypomniał, że utworzenie Izby Dyscyplinarnej było "odpowiedzią na ogromne oczekiwanie Polaków, którzy widzieli, że źle pojęta solidarność zawodowa sędziów, korporacyjne interesy, biorą górę nad elementarną uczciwością, nad transparentnością działania sądów, że chronieni są sędziowie, którzy dopuszczają się zwykłych przestępstw kryminalnych, złodziejstw i wypadków samochodowych pod wpływem alkoholu".

Jednak stwierdził, że "jako Solidarna Polska jesteśmy gotowi uwzględniać pewne realne fakty w polityce i plany największej partii politycznej, ale oczywiście w pewnych granicach". - Jesteśmy gotowi akceptować dyskusję na temat zmian w sądownictwie pod warunkiem, że będzie się ona mieściła w formule dokończenia tego, co zostało cztery lata temu zablokowane, czyli reformy całej struktury sądów powszechnych - podkreślił.

Czytaj: TSUE: Polski system dyscyplinarny wobec sędziów sprzeczny z prawem UE>>

 


Spłaszczenie struktury sądów?

O zmianach, do których nawiązywał minister Zbigniew Ziobro mówił niedawno Prawo.pl jego zastępca Sebastian Kaleta. Stwierdził, że jest gotowy pakiet szeregu rozwiązań dotyczących reorganizacji polskiego sądownictwa. - Te prace są bardzo zaawansowane, czekamy na zgodę polityczną - wyjaśnił. Nie wykluczył, że jeden z tych projektów będzie dotyczył spłaszczenia struktury sądownictwa.

A wcześniej, w 2020 roku te zmiany zapowiadała ówczesna wiceminister w MS Anna Dalkowska. W rozmowie z Prawo.pl powiedziała, że w Ministerstwie Sprawiedliwości są prowadzone prace koncepcyjne, analityczne, i prawno-porównawcze, dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości. Wskazała, że zmierzają one w kilku kierunkach. - Po pierwsze, dotyczą zmian ustrojowych, w dużym uproszczeniu polegających na spłaszczeniu  struktury sądownictwa i ujednoliceniu statusu sędziego. Po drugie - rozwiązań, które pozwoliłyby na  ograniczenie kognicji sądów powszechnych, a w ślad za tym uwolnienie etatów sędziowskich i skierowanie ich tam, gdzie potrzeby są największe, np. do spraw gospodarczych. Po trzecie, prowadzone są intensywne prace w kierunku całkowitej informatyzacji sądów, poprzez  wykorzystanie i rozszerzenie  funkcjonujących już narzędzi: np. profilu zaufanego, systemu  ePUAP, dostępu online do istniejących rejestrów,  a także stworzenia centralnego systemu sądowego, w tym digitalizacji akt i stworzenia tzw. e-akt sądowych - mówiła. 

Czytaj: 
Dalsza reforma sądownictwa coraz bliżej - projekty gotowe>>
Wiceminister Dalkowska: Sądy pokoju możliwe po zmianie w Konstytucji>>