Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski. Decyzja zapadła podczas kończącego się posiedzenia Rady.

Czytaj: TK: Regulamin dotyczący przydziału spraw - niekonstytucyjny>>

KRS protestowała ws. tzw. neo-sędziów 

Na poprzednim, lutowym posiedzeniu, Krajowa Rada Sądownictwa stanowczo sprzeciwiła się decyzji wydanej, za zgodą ministra sprawiedliwości, przez prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie o utworzeniu przy XII Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Warszawie dodatkowej sekcji, do której skierowano wszystkich - dziesięciu - sędziów powołanych na stanowisko po 2018 roku, orzekających w pionie karnym I instancji Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sekcja działa od lutego br. Przeniesieni do niej sędziowie nie sądzą procesów inicjowanych aktem oskarżenia prokuratury, które kończą się wydaniem wyroku, ani nie decydują o przedłużaniu aresztów. Wydają tylko orzeczenia w sprawach dotyczących:

  • zażaleń na postanowienia i zarządzenia prokuratora;
  • wniosków prokuratora o uchylenie tajemnicy bankowej;
  • wniosków o uchylenie tajemnicy zawodowej;
  • wydania wyroków łącznych. Chodzi o sprawy, gdy sąd orzeka o łączeniu kar osób skazanych dwoma lub więcej wyrokami, gdzie wina jest już przesądzona prawomocnie.

Ograniczenie kompetencji

Rada wskazała, że doszło do ograniczenia kompetencji rozpoznawania spraw karnych przez dziesięciu sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie, co ingeruje w istotę ich służby sędziowskiej oraz narusza zasady niezależności sądownictwa oraz niezawisłości sędziowskiej.

Jednocześnie - jak dodała Rada - sędziowie przeniesieni do nowo powołanej sekcji zachowują kompetencje do orzekania w sprawach przydzielonych im przed jej utworzeniem, co podważa zasadność wprowadzonego podziału kompetencji i rodzi wątpliwości co do rzeczywistych celów tych działań. Wezwała też do jak najszybszego przywrócenia stanu zgodnego z obowiązującym prawem, w szczególności z Konstytucją RP i ustawą Prawo o ustroju sądów powszechnych, a tym samym pełnej realizacji zasady niezawisłości sędziowskiej i niezależności sądownictwa jako fundamentów porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.