We wtorek prokuratura wspólnie z policją zatrzymała pięć osób, podejrzanych o handel dopalaczami oraz narażenia zdrowia i życia konkretnych ludzi na niebezpieczeństwo, a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy poinformowali, że tylko w sprawach prowadzonych przez wydziały ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji stwierdzono 19 takich zgonów.

Ziobro: będą surowsze kary 

Minister sprawiedliwości zapowiedział, że będą zmiany w prawie karnym, umożliwiające surowsze karanie handlarzy dopalaczami. 

- Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które nabrało ogromnego rozmachu, wielkiej skali sprzedaży i zdobywania ogromnych pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze, które działają w Polsce. W tej chwili można powiedzieć, że mamy udokumentowane przypadki już prawie 20 śmierci w większości młodych ludzi, które zmarły w wyniku działania tych grup przestępczych – podkreślił.

Dodał, że śledczy będą się domagać w takich przypadkach bardzo wysokich kar. 

Konieczne uświadamianie rodziców i dzieci

Z kolei zastępca prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Beata Marczak powiedziała, że konieczna jest uświadamianie społeczeństwu - rodzicom i dzieciom, zagrożeń wynikających z zażycia dopalaczy. - Już jednorazowe zażycie dopalacza może spowodować zgon. Działają one kilkakrotnie groźniej niż narkotyki. To nie są narkotyki, które uzależniają w dłuższym odstępie czasu – powiedziała. 

Dodała, że w dopalaczach, które zostały ostatnio zabezpieczone, stwierdzono obecność substancji działającej siedmiokrotnie szybciej i groźniej niż heroina.

Czytaj: Prof. Zoll: dodawanie kar nie ograniczy przestępczości>>

Projekt zmiany w kodeksie karnym na finiszu 

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł powiedział wcześniej w rozmowie z Prawo.pl., że resort chce jeszcze jesienią skierować do prac parlamentarnych projekt zmian w kodeksie karnym. Jedną z kluczowych propozycji jest rezygnacja z możliwości łączenia kar - recydywiści skazani przykładowo za gwałty, rozboje mają trafiać do więzienia na znacznie dłużej. 

Wiele kar ma być też zaostrzonych. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resoru, zostanie zaproponowana likwidacja obowiązującej obecnie kary 25 lat więzienia i zastąpienie jej 30 latami więzienia. Kary od 8 do 30 lat więzienia lub dożywocie grozić mają za zabójstwo, od 5 do 30 lat więzienia za spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym.  Surowsze kary przewidziano też m.in. za rozbój z użyciem broni, udział w zorganizowanej grupie przestępczej i za handel ludźmi – do 20 lat. Zaostrzone mają też być kary za gwałty - w przypadku gwałtu ze szczególnym okrucieństwem  od 5 do 25 lat więzienia (obecnie od 5 do 15 lat więzienia), za gwałt na dziecku od 3 do 20 lat więzienia (obecnie od 3 do 15 lat) i m.in. za gwałt na kobiecie w ciąży od 5 do 15 lat więzienia (obecnie od 2 do 12 lat).

MS chce też wprowadzić bezwględnego dożywocia - bez możliwości warunkowego zwolnienia. Miałoby ono być orzekane wobec sprawców, którzy są "trwale niebezpieczni dla społeczeństwa". 

Czytaj: Minister Ziobro zaostrza kodeks karny. Wprowadzi bezwzględne dożywocie>>

Już obowiązują wyższe kary za posiadanie dopalaczy

Od 21 sierpnia obowiązuje nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie ze zmiany za samo posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozi obecnie do 3 lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat. Do odpowiedzialności karnej moga zostać też pociągnięci posiadacze zabronionych substancji - grozi im grzywna albo kara ograniczenia, albo pozbawienia wolności do 3 lat.