Rzecznik informuje o tym i powołuje się na par. 23 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów, nakazujący sędziom wstrzemięźliwe korzystanie z mediów społecznościowych. Czynności - jak dodał - mają zmierzać do ustalenia, czy postępowanie sędziów wbrew temu przepisowi mogło stanowić o wyczerpaniu znamion przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 par. 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych. 

Czytaj: Hejt przeciw sędziom - dymisja wiceministra Piebiaka>>
 

 

Działanie rzecznika słuszne

Sędzia Arkadiusz Krupa, z sądu Rejonowego w Łobzie, znany ze swoich rysunków satyrycznych, publikowanych m.in. na stronie „Ślepym Okiem Temidy”, podkreśla, że takie działania rzecznika dyscyplinarnego uważa za słuszne.

Czytaj w LEX: Odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów i asesorów sądowych >

- Zdecydowanie je popieram, bo takie wypowiedzi o jakich donoszą w chwili obecnej media, a które mogą wiązać się z aktywnością sędziów  zasługują na to by podjąć zdecydowane działania, zmierzające nawet do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego. Taki sposób korzystania z mediów społecznościowych – jaki został ujawniony - urąga wszelkim standardom etyki sędziowskiej. W tym zakresie niewątpliwie pan rzecznik ma racje – mówi. 

Czytaj w LEX: Immunitet sędziego >

I dodaje, że jeśli chodzi o innych sędziów to trzeba przeanalizować, czy ich obecność w mediach społeczności można do tego porównywać. – Z mojej skromnej perspektywy wszelkie porównania są niedopuszczalne. To co zostało ujawnione, ten wierzchołek góry lodowej powoduje, że wartościowanie pewnych zachowania jest uwarunkowane nie ogólnym pojęciem dobra, dobra wspólnego tylko pojęciem ideologicznym, uzależnionym nie od tego nawet jakie się ma poglądy, tylko po której stronie sporu stoi – mówi.  

Czytaj: 
Rzecznik dyscyplinarny sędziów: Nie popieram hejtu>>

Rzecznik dyscyplinarny zajmie się wiceministrem Piebiakiem i... szefem Iustitii>>
 

Rzecznik dyscyplinarny sędziów: Nie popieram hejtu

Wcześniej, w specjalnym oświadczeniu rzecznik dyscyplinarny podkreślił, że nieprawdą jest by jego urząd "stał za hejtem" rozumianym jako deprecjonowanie sędziów w mediach społecznościowych. - Tego typu sformułowania wprowadzają w błąd opinię publiczną - napisał. 

Czytaj w LEX: Reforma KPC - przepisy, które wchodzą w życie 21 sierpnia 2019 r. >

W poniedziałek, 19 sierpnia, Onet.pl opisał kontakty jakie poprzez media społecznościowe miał z kobietą o imieniu Emilia utrzymywać wiceszef MS Łukasz Piebiak. Kobieta - według publikacji - prywatnie związana z pracownikiem Krajowej Rady Sądownictwa, sędzią który wcześniej pracował w MS, miała anonimowo rozsyłać do mediów i sędziów, kompromitujące materiały. Chodziło m.in. - jak napisał portal - o maile dotyczące sędziego Markiewicza, zawierające plotki, pogłoski i domysły na temat jego życia prywatnego, w tym intymnych kontaktów z kobietami oraz sposobów budowania pozycji w środowisku sędziowskim. 

Zobacz w LEX: Kalkulator opłat sądowych po reformie KPC >