Wpływ na prywatne transakcje w sektorze M&A
Zdaniem adw. Olava Nemlinga, partnera w Kancelarii Taylor Wessing w Warszawie, jeśli Wielka Brytania opuści UE, przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii mogą nie mieć dalszej możliwości korzystania z europejskich instrumentów prawnych, np. z transgranicznych transakcji M&A na podstawie dyrektywy 2005/56/WE o transgranicznym łączeniu się spółek kapitałowych lub ze struktur podmiotowych takich jak spółka europejska (Societas Europea/SE). Te narzędzia prawne umożliwiają transakcje pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami EOG. Zatem pojawia się pytanie, czy na skutek Brexitu Wielka Brytania pozostanie członkiem EOG. Ta kwestia będzie na pewno przedmiotem dalszych negocjacji. Niemniej w tym konkretnym scenariuszu (Wielka Brytania pozostaje państwem EOG), Brexit prawdopodobnie nie wywarłby skutków w zakresie decyzji inwestorów odnośnie transakcji transgranicznych.
Wpływ na rynki kapitałowe
Rynki kapitałowe Wielkiej Brytanii funkcjonują głównie na podstawie implementowanego prawa europejskiego dotyczącego między innymi wymogów prospektów informacyjnych, a także obowiązków informacyjnych i zasad przejrzystości. Brytyjskie prawo w tym zakresie jest spójne z jednolitymi zasadami działania europejskich rynków kapitałowych. W związku z tym mało prawdopodobne jest, by Brexit mógł spowodować znaczące zmiany prawa w tym zakresie.
Przypadki naruszenia w dokumentacji transakcyjnej
Toczy się debata odnośnie tego, jaki wpływ może mieć Brexit na dokumentację transakcyjną. W szczególności ważne może być zadanie pytania, czy Brexit może być uznany za nadzwyczajną zmianę stosunków w ramach danej umowy, lub czy może być uznany za inny przypadek naruszenia w ramach danej transakcji.
Oczywiście trudno w tej chwili antycypować konkretne konsekwencje Brexitu, jednakże można spodziewać się, że pojawią się okoliczności, które będą mogły stanowić podstawę do żądania przez daną stronę zmiany zasad wykonania zobowiązania lub nawet rozwiązania umowy. Dlatego też, przedsiębiorcy powinni uważnie przeanalizować całą dokumentację transakcyjną. W szczególności należy zwrócić uwagę na umowne zobowiązania stron, w celu wyeliminowania powyższych ryzyk i w celu rozważenia wprowadzenia ewentualnych zmian do odpowiednich umów.
Zmiana warunków rynkowych
Brexit może mieć znaczny wpływ na transakcje korporacyjne ze względu na zmiany warunków rynkowych, przede wszystkim zmianę kursów walut. Spadek wartości funta brytyjskiego może stanowić interesującą szansę biznesową dla nabywców brytyjskich spółek na bardziej korzystnych warunkach finansowych niż dotychczas. Spadek ten może również pozytywnie wpłynąć na brytyjski eksport. Z drugiej strony import do Wielkiej Brytanii stanie się droższy, a więc jednocześnie będzie miał negatywny wpływ na interesy zagranicznych partnerów handlowych.
Zob. też:
>>Brexit: praktyczne skutki dla przedsiębiorców, cz. 1>>
>>Brexit: praktyczne skutki dla przedsiębiorców, cz. 2>>
>>Brexit: praktyczne skutki dla przedsiębiorców, cz. 3>>
>>Brexit: praktyczne skutki dla przedsiębiorców, cz. 5>>
>>Brexit: praktyczne skutki dla przedsiębiorców, cz. 6>>
-----------------------------
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.