To już szósta edycja konkursu organizowanego przez Zespoł ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Zgłoszenia mogą składać same kandydatki, a także inne osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym między innymi organizacje społeczne, nieformalne ruchy społeczne czy grupy osób fizycznych.

Należy je przesyłać na adres dzial.osobowy@nra.pl, wyłącznie na formularzu zgłoszeniowym, który wraz z regulaminem konkursu znajduje się na stronie adwokatura.pl. Zwyciężczynię wybierze Kapituła konkursu, ogłoszona ma zostać - zgodnie z regulaminem ok. 8 marca.  

Czytaj: Prawniczki nadal w gorszej sytuacji na rynku, szklany sufit je ogranicza >>

Cel wyróżnienie pracy adwokatek

- Ten konkurs ma na celu wyróżnienie i docenienie pracy adwokatek, a to z kolei ma się przełożyć na ich aktywizację zarówno w zakresie prowadzenia praktyki zawodowej, jak i działań samorządowych. Niestety obserwujemy, że udział adwokatek w działalności samorządowej jest nadal mniejszy niż powinien być. Kobiet we władzach Adwokatury, poszczególnych izb jest mniej niż mężczyzn, a adwokatki są przecież znakomitymi działaczkami, są świetnie zorganizowane, mają umiejętności przydatne również w pracy samorządowej. Dlatego ta nagroda ma dla nas ogromne znaczenie - mówi Marta Seredyńska, adwokatka, wiceprzewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA.

I dodaje, że wybierana jest adwokatka, która w ubiegłym roku wykazała się osiągnięciami w zakresie prowadzonej przez siebie pracy zawodowej, aktywnością samorządową, naukową, zaangażowaniem w aktywność społeczną. - To wszystko bierzemy pod uwagę wybierając zwyciężczynię konkursu, ale oprócz tego przyznajemy też wyróżnienia dla kilku innych adwokatek, ponieważ zawsze tych zgłoszeń fantastycznych kobiet/adwokatek jest bardzo dużo, więc wybór zdecydowanie nie jest łatwy - podkreśla.

Co istotne nagroda nie jest przyznawana za całokształt pracy zawodowej adwokatki, a za jej działalność w danym roku kalendarzowym. 

Czytaj w LEX: Gorczyca-Barszczewska Karolina, Redakcja, Zakładanie kancelarii prawnej w praktyce >

 

Obrończynie praw człowieka 

W ubiegłym roku w konkursie zwyciężyła adwokatka Anna Jaczun z izby białostockiej, która od lat angażuje się w pomoc pro bono. W roku 2021 działała na rzecz migrantów z granicy polsko-białoruskiej.

- Nie tylko koordynowała pomoc prawną na granicy i w szpitalu w Hajnówce, ale też była w kontakcie ze Strażą Graniczną, koordynowała teleporady działającego całą dobę telefonu, który służył do uzyskania doraźnej pomocy prawnej. We współpracy z koleżankami i kolegami z Komisji Praw Człowieka przy ORA w Białymstoku, na potrzeby serwisu Oko.press, przygotowała także poradnik dla osób, udzielających pomocy migrantom w strefie objętej stanem nadzwyczajnym. Pani Mecenas udzielała również wsparcia prawnego aktywistom, pomagającym migrantom i oskarżonym o naruszenie przepisów odnoszących się do strefy stanu nadzwyczajnego. Prowadziła zespół pomocy prawnej strajkującym po decyzji Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Angażowała się na rzecz społeczności lokalnej i współorganizowała zbiórkę zabawek oraz artykułów plastycznych na rzecz przedszkola działającego przy Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku - uzasadniała Naczelna Rada Adwokacka.

Czytaj w LEX: Gorczyca-Barszczewska Karolina, Analiza opłacalności sprawy/rentowności kancelarii >

Przyznano też trzy wyróżnienia i specjalna nagroda dla ukraińskiej adwokatki. Pierwsze wyróżnienie otrzymała adwokatka Agnieszce Helsztyńskiej, prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Warszawskiej, karnistce, która wielokrotnie reprezentowała swoich klientów przed izbą dyscyplinarną przy Sądzie Najwyższym, m.in. SSN Włodzimierza Wróbla. Drugie trafiło do adwokatki Patrycji Dyluś-Borcz, karnistki i obrończyni praw człowieka. W 2021 roku zaangażowanej w pracę Adwokackiego Sztabu Kryzysowego, udzielającego wsparcia prawnego uczestnikom zgromadzeń (strajku kobiet). Trzecią wyróżnioną adwokatką została mecenas Katarzyna Heba, działaczka na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę specjalną Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej przyznano dla Adwokatki na uchodźctwie – adw. Hannie Sadovskiej.

Wcześniej laureatkami nagrody były: adw. Paulina Kieszkowska-Knapik (2017), adw. Anna Mazurczak (2018), adw. Krystyna Burska (2019) i adw. Karolina Gierdal (2020). 

Czytaj w LEX: Palak Tomasz, Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >