Wcześniej mobilne biuro w kamperze, a teraz w przyczepie kempingowej. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej korzystnie interpretuje przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodu w działalności gospodarczej. Zgadza się na odliczenie wydatków na zakup urządzeń, które posłużą przedsiębiorcy zarówno do przemieszczania się do kontrahentów jak i do świadczenia usług.  

- To kolejna pozytywna interpretacja dotycząca kosztów uzyskania przychodów, które nie są oczywiste i budziły wcześniej wątpliwości. Organy podatkowe zgadzają się na odliczenie wydatków na "alternatywne" miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Duża w tym jednak zasługa argumentacji przedstawionej w sformułowanym przez podatnika wniosku o interpretację. Co ważne, w przypadku przyczepy kempingowej nie obowiązują ograniczenia w odliczaniu kosztów, które stosuje się do samochodów osobowych i kamperów - mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Czytaj również: Kamper może być biurem przedsiębiorcy >>

 

Mobilne biuro w przyczepie

Z pytaniem wystąpił przedsiębiorca z branży IT, który świadczy usługi w zakresie wytwarzania, rozwijania oraz ulepszania programów komputerowych. Często jeździ do klientów, ponieważ realizuje kontrakty dla firm z innych miast. Obecnie nie ma biura, więc jeśli projekt nie wymaga wyjazdu, pracuje ze swojego mieszkania. Jednak w skupieniu przeszkadza mu trójka małych dzieci.

Mężczyzna planuje zakup przyczepy kempingowej, która zostanie wyposażona w stół i biurko, monitor zewnętrzny, antenę oraz modem zapewniające stały dostęp do internetu. Przyczepa nie będzie odpowiadała definicji samochodu osobowego zawartej w art. 5a pkt 19a ustawy o PIT. Zostanie uwzględniona w ewidencji środków trwałych jego działalności gospodarczej. 

W prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej mężczyzna wykorzystuje również samochód osobowy, który będzie holował przyczepę do miejsca świadczenia usług. Odlicza wydatki na samochód, ale z ograniczeniem przewidzianym w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT (w 75 procentach, ponieważ auto służy również do celów prywatnych).

Uzasadniał, że będzie wykorzystywał przyczepę zarówno w trakcie kilkudniowych wyjazdów do klientów, jako mobilne biuro, jak też do pracy stacjonarnej. Przyznał jednak, że incydentalnie przyczepa będzie wykorzystywana także na cele prywatne, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Mężczyzna planuje zaliczyć koszty zakupu oraz stałej eksploatacji przyczepy do kosztów uzyskania przychodu, a także odliczyć 50 proc. VAT naliczonego przy zakupie przyczepy oraz przy wydatkach eksploatacyjnych. Chodzi o takie wydatki, jak: ubezpieczenie przyczepy, wydatki na przeglądy i ewentualne naprawy, opłaty za parking. Uznał, że ma do tego prawo, ale w 75 procentach -  z ograniczeniem przewidzianym w art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o PIT.

Czytaj w LEX: Wniosek o wydanie wiążącej interpretacji podatkowej na przykładach >

 

Przyczepa to nie samochód, można odliczyć w całości

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak w interpretacji z 30 stycznia 2024 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.1034.2023.4.EC), że przedsiębiorcy przysługuje mu całościowe odliczenie. Przyczepa nie spełnia definicji samochodu osobowego, o której mowa w art. 5a pkt 19a ustawy o PIT. Dlatego nie stosuje się do niej ograniczeń w odliczaniu kosztów uzyskania przychodu, które dotyczą aut osobowych. 

- W opisanym przypadku zachodzi związek przyczynowo-skutkowy, dający podstawy do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków na nabycie przyczepy kempingowej (przez odpisy amortyzacyjne) oraz wydatków na jego eksploatację, tj. wydatki na ubezpieczenie przyczepy, wydatki na przeglądy i ewentualne naprawy oraz opłaty za parking. Jednocześnie wskazać należy, że art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie - stwierdził dyrektor KIS. 

Mężczyzna może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, wydatki na nabycie przyczepy kempingowej w postaci odpisów amortyzacyjnych oraz wydatki eksploatacyjne związane z jego użytkowaniem (tj. wydatki na ubezpieczenie przyczepy, wydatki na przeglądy i ewentualne naprawy) oraz opłaty za parking, pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania. Dyrektor KIS zastrzegł, że to na nim ciąży obowiązek wykazania w jakiej części wydatki te mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz obowiązek ich właściwego udokumentowania.

Zobacz procedurę: Używanie samochodu w działalności gospodarczej >

 


Wydatki na kamper można odliczyć w 75 procentach

Wcześniej fiskus w interpretacji z 15 marca 2023 r. (nr 0115-KDIT3.4011.124.2023.1.KP) zgodził się na odliczenie wydatków na zakup kampera. Taką korzystną odpowiedź otrzymała kobieta, która prowadzi działalność gospodarczą jako komornik sądowy, a jej przychodem jest prowizja uzyskiwana od opłat komorniczych. Wyjaśnił, że komornik, którego obowiązkiem jest wykonywanie czynności osobiście, jest zobowiązany przepisami prawa do częstych wyjazdów. Wykonuje swoją pracę na obszarze apelacji, w której ma siedzibę, ale także poza tym obszarem – na terenie całego kraju. Dotyczy to sytuacji, gdy majątek wskazany do ewentualnego zajęcia dłużnika lub zobowiązanego znajduje się poza apelacją.

Kobieta zamierza kupić używany pojazd typu kamper za ok. 200 tys. zł, by móc przyjmować więcej spraw. Jednak w przeciwieństwie do przyczepy kamper będzie uznany za samochód osobowy w myśl art. 5a pkt 19 ustawy o PIT. Przepis ten stanowi bowiem, że samochodem osobowym jest pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Zaś art. 2 pkt 36 prawa o ruchu drogowym stanowi, że pojazd specjalny to pojazd samochodowy lub przyczepa przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji.

Dyrektor KIS potwierdził, że skoro samochód osobowy, czyli kamper, będzie wykorzystywany zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to podatniczka może odliczyć 75 proc. ponoszonych wydatków eksploatacyjnych na: koszty paliwa, koszty przeglądów technicznych, koszty konserwacji, koszty napraw, koszty mycia pojazdu, koszty parkingu, koszty wymiany opon. Ma też prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne wydatków poniesionych na jego zakup, z zastosowaniem limitu wynoszącego 150 tys. zł. 

Czytaj też w LEX: Samochód osobowy a prawo do odliczenia VAT i zaliczenie odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów - optymalizacja podatkowa >

Eksperci podkreślają jednak, że konieczna jest właściwa dokumentacja.

-- Należy pamiętać, że organ interpretacyjny nie weryfikuje podanego przez podatnika opisu stanu faktycznego czy zdarzenia przyszłego. W razie ewentualnej kontroli podatnik będzie musiał udowodnić zgodność opisu z rzeczywistością. Będzie też musiał wykazać, że poniesienie wydatku na zakup przyczepy lub kampera miało związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą– mówi Grzegorz Grochowina..

Paweł Lewandowski, ekonomista zajmujący się doradztwem biznesowym, przypomina, że fiskus już od dłuższego czasu potwierdza, że przedsiębiorca może odliczać wydatki na wynajęcie mieszkania w innym mieście, w którym świadczy usługi. 

- Można też zauważyć, że organy podatkowe złagodziły stanowisko w sprawie możliwości odliczenia koszów zakupu przedmiotów, które mogą wykorzystywane także w celach prywatnych, czego przykładem może być choćby interpretacja dotycząca odliczenia wydatków na zakup przyczepy kempingowej. Jednak nawet otrzymanie korzystnej interpretacji nie daje 100 proc. gwarancji, że w przyszłości tego typu nie zostaną zakwestionowane. Bardzo ważne jest zbieranie dowodów, że poniesienie wydatku było celowe i racjonalne oraz miało związek z prowadzona działalnością gospodarczą. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku, gdy zakupiony przedmiot służy także celom prywatnym – mówi Paweł Lewandowski.

Czytaj również: Wydatki na firmowy blog a koszty uzyskania przychodów >>