Większe podmioty składają JPK_VAT już od jakiegoś czasu.
 

Dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorców
Jak tłumaczy Małgorzata Ciołek, doradca podatkowy w kancelarii act BSWW, przygotowywanie plików JPK_VAT będzie niewątpliwie dodatkowym obciążeniem dla mikroprzedsiębiorców. Ekspertka podkreśla, że podatnicy VAT, również ci składający deklaracje VAT kwartalnie, będą zobligowani do comiesięcznego przesyłania plików JPK_VAT w wersji elektronicznej. Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK_VAT w wyznaczonym terminie będzie mogło skutkować sankcjami karno-skarbowymi.
Małgorzata Ciołek zwraca uwagę, że wprawdzie podatnicy VAT, niekorzystający na co dzień z usług profesjonalnej pomocy księgowej będą mogli samodzielnie przygotować plik JPK_VAT za pośrednictwem udostępnionego przez Ministerstwo Finansów arkusza kalkulacyjnego oraz aplikacji, niemniej jednak duża część mikroprzedsiębiorców z obawy przed błędami będzie zmuszona do skorzystania z profesjonalnej pomocy, co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami prowadzonej działalności. Korzyści z plików JPK_VAT będą za to odczuwalne po stronie organów podatkowych, które dzięki comiesięcznym plikom JPK_VAT będą w stanie w szybszym czasie zidentyfikować nadużycia w VAT.


Ryzyko częstszych kontroli
Kinga Baran, dyrektor departamentu doradztwa podatkowego w Mazars zwraca dodatkowo uwagę, że wprowadzenie JPK dla mikroprzedsiębiorców na pewno przełoży się na częstsze kontrole tych podmiotów w przyszłości. W tej grupie firm mogą bowiem właśnie znajdować się tzw. „słupy” lub osoby, które w ogóle nie odprowadzają podatku VAT mimo, że wystawiają swoim kontrahentom faktury. Jej zdaniem jednocześnie na celowniku kontroli mogą znaleźć się jednak również uczciwe firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze) oraz osoby na tzw. samozatrudnieniu. W dużej części w takim przypadku osoby te nie korzystają z usług księgowych, rozliczając VAT samodzielnie. Po wprowadzeniu JPK może okazać się, że w wielu przypadkach podatek jest rozliczany nieprawidłowo. Te firmy, które z kolei zlecają obsługę firmom księgowym na pewno muszą się liczyć ze zwiększeniem kosztów takiej obsługi. Alternatywą  jest składanie JPK za pośrednictwem narzędzia informatycznego przygotowanego przez resort finansów.
 

https://static.profinfo.pl/image/core_products/2017/11/10/a7b7354af1e85035ea88a8f9b8264b5e/admin/shop/VAT_2018_Premium_Okladka.jpgPakiet VAT 2018 Premium
Zapowiada się, że rok 2018 - podobnie zresztą, jak i rok ubiegły - będzie rokiem uszczelniania systemu podatkowego. Nie inaczej ma być w podatku od towarów i usług, który z jednej strony jest głównym źródłem dochodów budżetowych, z drugiej zaś jest szczególnie podatny na wyłudzenia. >>