Minister spotkał się w piątek z przedstawicielami organizacji, które dotychczas brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. 

- Obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony – podkreślił Andrzej Domański. Zapewnił też, że ministerstwo jak najszybciej poda datę wdrożenia systemu. - Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja - powiedział. 

Bez istotnych zmian technicznych

- Nowy termin wejścia w życie obligatoryjnego KSeF zostanie podany na przełomie kwietnia i maja po zakończeniu audytu. Ministerstwo nie przewiduje istotnych zmian technicznych, co jest dobrą informacją dla tych, którzy są już zaawansowani we wdrażaniu systemu - mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

- Na razie padło niewiele konkretów, ale pozytywne jest otwarcie Ministerstwa Finansów na rozwiązywanie związanych z KSeF problemów. Planowane są rozbudowane konsultacje z zainteresowanymi środowiskami oraz powołanie grup roboczych, które będą pracować nad nowymi rozwiązaniami. Dlatego mało prawdopodobny jest termin wejścia w życie obligatoryjnego KSeF od 1 stycznia 2025 r. Stanie się to raczej 1 kwietnia lub 1 lipca 2025 r. - dodaje Janina Fornalik.

Dotychczas zakładano, że od 1 lipca 2024 r. wystawianie faktur w KSeF miało być obowiązkowe dla podatników VAT czynnych, a od 1 stycznia 2025 r. dla podatników zwolnionych z VAT. Również od 1 stycznia 2025 r. miały być wprowadzone kary. Obecnie MF planuje, że różnice między tymi terminami zostaną utrzymane i będą wynosić nawet 9-12 miesięcy. 

MF planuje też wydać objaśnienia dotyczące stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami podmioty zarejestrowane w Polsce do VAT, ale nie posiadające tu stałego miejsca prowadzenia działalności, nie muszą przystępować do KSeF. W praktyce powstają jednak wątpliwości, jak należy rozumieć ten termin. 

Konsultacje i szkolenia

9 lutego Ministerstwo Finansów ogłosi harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu KSeF.

Przedstawiciele Ministerstwa zapowiedzieli też szeroką akcję szkoleniową, która będzie wspierana akcją informacyjną.

- Od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy. Będziemy je prowadzili dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników. Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie – zapowiadał Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. 

Czytaj również: Kontynuować wdrożenie KSeF czy czekać na audyt MF >>

Odroczenie terminu do czasu zakończenia audytu

Przypomnijmy, że minister finansów Andrzej Domański ogłosił 19 stycznia, że Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF), który miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r., zostanie wdrożony w późniejszym terminie. Ministerstwo Finansów zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i na tej podstawie wskaże nowy termin.

Resort nie wskazał jednak, co w tej sytuacji mają zrobić przedsiębiorcy. Duże firmy są już niemal gotowe na wdrożenie obligatoryjnego KSeF, ponieważ przygotowywały się do tego od miesięcy. Jednak wiele małych podmiotów nawet nie zaczęło przygotowań.