Dyrektor Izby Administracji Skarbowej wydał decyzję „z września 2018 r.”, którą utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organy podatkowe zgodnie odmówiły ograniczenia poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2018 r. od dochodu uzyskiwanego przez skarżącego bez pośrednictwa płatników ze stosunku pracy z zagranicy. Organy uznały bowiem, że skarżący nie wykazał, iż wykonuje pracę najemną na statku morskim eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez przedsiębiorstwo. Nie było więc podstaw do ograniczenia poboru zaliczek w związku z uzyskiwanym przez skarżącego wynagrodzeniem za pracę na statku morskim pod banderą innego państwa.

 

Bogumił Brzeziński, Wojciech Morawski, Jan Rudowski

Sprawdź  

Data to dzień, miesiąc i rok

Skarżący nie zgodził się z wydaną decyzją. W skardze domagał się jej uchylenia. Podniósł szereg zarzutów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jednak ich nie badał. Sąd stwierdził z urzędu nieważność zaskarżonej decyzji. Sąd administracyjny dopatrzył się bowiem wystąpienia przesłanki, która wiąże się z koniecznością uznania decyzji za nieważną. Z tego powodu sąd nie odniósł się w wyroku do zarzutów skarżącego. Uznał bowiem, że byłoby to przedwczesne. Kluczowe było bowiem to, że decyzja organu odwoławczego została wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Zobacz również: Fiskus zbyt łatwo karze podatników >>

Sąd: Nieczytelny podpis na fakturze? Skoro tak, to pozwany nie musi płacić >>

WSA: Kłopoty kadrowe nie usprawiedliwiają opieszałości urzędu skarbowego >>

Dyrektor Izby Administracji Skarbowej nie opatrzył bowiem decyzji pełną datą. Decyzja powinna zaś zawierać datę, przez co rozumie się wskazanie dnia, miesiąca i roku jej wydania - zaznaczył sąd. Data wydania decyzji jest uznawana za jej niezbędny element konstrukcyjny. Dzięki wskazaniu daty można ustalić, jaki stan faktyczny i prawny był uwzględniany przez organ, który ją wydawał. Na kwestię tę zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 grudnia 2018 r. w sprawie II FSK 3439/16.

 

Dokument bez daty nie może być ważny

Sąd administracyjny wyjaśnił, że jeśli decyzja nie zawiera daty jej wydania, to taki akt dotknięty jest tzw. wadą kwalifikowaną. Wada ta ma charakter rażący, istnieje od chwili wydania decyzji. Ranga dostrzeżonego mankamentu powoduje, że sąd stwierdza nieważność decyzji, bez względu na to, czy ten brak miał wpływ na treść samego rozstrzygnięcia. Konieczne jest wówczas stwierdzenie nieważności decyzji. Wynika to z art. 247 § 1 pkt 3 ordynacji podatkowej w zw. z art. 210 § 1 pkt 2 ordynacji - podkreślił sąd administracyjny.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 stycznia 2019 r., VIII SA/Wa 824/18

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Informacje o schematach podatkowych >

Nowe zasady opodatkowania zakupu wierzytelności >

Matryca stawek VAT >