Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej związku odniósł się do zaprezentowanego w sobotę w Warszawie w trakcie konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy Polskiego Ładu.  Duda poinformował, że związek ocenia Polski Ład z ostrożnym optymizmem i czeka na szczegóły. - Rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie przyjmujemy z ostrożnym optymizmem. W ogólnym przekazie wiele z nich wychodzi naprzeciw postulatom „Solidarności”, ale jak w każdym takim przypadku diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego bardzo rzetelnie w ramach dialogu społecznego ocenimy konkretne projekty - zapewnia Piotr Duda.

Szef „S” pozytywnie ocenił rozwiązania premiujące osoby najniżej zarabiające, w tym emerytów.  

- Z ostrożnym optymizmem oceniamy zapowiedź ograniczenia umów śmieciowych. Jeśli rozwiązania – np. w stosunku do umów cywilnoprawnych – będą szły w kierunku ich cywilizowania, czyli oskładkowania na proporcjonalnym do dochodów poziomie, unifikowania praw, np. do urlopu, czy zwolnień lekarskich, to takie pomysły są do zaakceptowania. Tak jak każde promujące wysokie standardy zatrudnienia - podkreślił Duda.

Czytaj również: Polski Ład - niższe podatki, więcej pracy i większe wydatki na rozwój

Zabrakło emerytur stażowych

Zwrócił przy tym uwagę, że związek od lat wskazuje na konieczność zmian w systemie wsparcia osób pozostających bez pracy oraz reformy instytucji wpierających rynek pracy. - Mam nadzieję, że zarysowany obszar w prezentacji Polskiego Ładu będzie spełniał nasze oczekiwania - zaznaczył. I dodał: - Niestety zarówno w wypowiedzi lidera większości parlamentarnej, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jak i premiera Mateusza Morawieckiego, nie usłyszeliśmy nic w kwestiach emerytur stażowych, szczególnie oczekiwanych przez ciężko pracujących Polaków.

Według Dudy, zapowiedziane preferencje podatkowe dla osób osiągających uprawnienie emerytalne wzmacniają motywację do kontynuacji aktywności zawodowej, więc tym bardziej należy dać możliwość wyboru tym, którzy mają wieloletnie okresy pracy (40-letnie dla mężczyzn i 35-letnie dla kobiet) i zgromadzili odpowiedni kapitał emerytalny.

Szef „S” zapewnił, że związek na każdym etapie wdrażania Polskiego Ładu będzie aktywnym partnerem w dialogu i wypracowywaniu konkretnych projektów.