W piątek, 7 maja 2021 r. Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność", zapowiedział przygotowanie obywatelskiego projektu w sprawie emerytur stażowych. Jak powiedział na konferencji prasowej online, Komisja Krajowa NSZZ Solidarność" podjęła decyzję o skorzystaniu z obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w temacie emerytur stażowych. - Związek chce dbać o prawa pracowników, którzy ciężko pracują całe swoje życie zawodowe i chcą wreszcie godnie przejść na emeryturę i  odpoczywać w kwiecie wieku - oznajmił Duda. I dodał: – Decyzja Komisji Krajowej jest jednoznaczna: obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Nie mamy już na co dłużej czekać. Nasza cierpliwość się wyczerpała. Byliśmy cierpliwi przez ostatnie sześć lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Niestety widząc działania rządzących musimy przejąć sprawy w swoje ręce.

Związek zamierza w ciągu pół roku zebrać podpisy pod projektem obywatelskim, zapewniając inicjatywie wsparcie prawne i logistyczne.

- Oczekujemy setek tysięcy podpisów. Oczekujemy solidarności tych, którzy już dziś mają emerytury stażowe: górników i służb mundurowych – powiedział przewodniczący KK NSZZ „S".  

 


Co zawiera projekt i ile osób skorzysta na proponowanym rozwiązaniu

Inicjatywa „Emerytura za staż” zakłada wprowadzenie tzw. emerytury stażowej dla osób, które uzbierają kapitał minimalny pozwalający na uzyskanie co najmniej minimalnej emerytury i osiągną staż: w przypadku kobiet - 35 lat okresów podlegania ubezpieczeniom społecznym, a w przypadku mężczyzn - 40 lat.

- Ci pracownicy, którzy będą mieli przechodzić na emerytury stażowe zgodnie z naszym projektem, to są pracownicy, którzy sobie ten kapitał wypracowali. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach każdy zbiera sobie kapitał. Mamy zdefiniowaną składkę. Ile sobie uzbieram, tyle będę miał – powiedział Piotr Duda dziennikarzom.

Ile osób może skorzystać na tym rozwiązaniu? Według Henryka Nakoniecznego, członka prezydium KK NSZZ „Solidarność”, gdyby przyjąć, że 100 proc. osób, które zgodnie z tą propozycją nabyłyby prawo do takiej emerytury i z tej możliwości by skorzystały, a pierwszym rokiem obowiązywania emerytur stażowych byłby rok 2022, wówczas byłoby to ponad 200 tys. osób. – Ale trzeba zakładać, że jest to maksymalna liczba – zaznaczył Nakonieczny. Podał, że przez pierwszych pięć lat obowiązywania emerytur stażowych na tym rozwiązaniu mogłoby skorzystać około 570 tys. osób, z tym, że potem ta liczba już spada do 60 tys. osób rocznie. Podkreślił przy tym, że są to dane przy założeniu, że na emeryturę stażową będzie co roku przechodziło 100 proc. osób uprawnionych. -  Należy założyć, że te liczby będą mniejsze chociażby z uwagi na ten niezbędny kapitał umożliwiający przejście na emeryturę. W zależności od oceny może to być 50-70 proc. – powiedział Henryk Nakonieczny.