Portal Cen Mieszkań ma  pomóc osobom zainteresowanym kupnem mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku pierwotnym i wtórnym. Rząd chce go uruchomić w połowie przyszłego roku.

- Portal Cen Mieszkań to kolejny element naszych działań uzdrawiających rynek mieszkaniowy. Chcemy skończyć z brakiem transparentności na rynku nieruchomości. Każda osoba zainteresowana kupnem mieszania lub domu będzie miała dostęp do danych statystycznych o cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym - tłumaczy minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Jego zdaniem dane z portalu będą bardziej wiarygodne niż dane prezentowane np. przez komercyjne portale z ogłoszeniami o nieruchomościach do sprzedaży, które najczęściej dotyczą cen ofertowych, a nie transakcyjnych

Czytaj też: Zakaz handlu umowami rezerwacyjnymi do mieszkań już obowiązuje, ale jest kulawy

Różne parametry wyszukiwania danych

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania lub domu będą mogły sprawdzić, w oparciu o wybrane przez siebie parametry transakcji i nieruchomości (np. rodzaj nieruchomości, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, kondygnację), jak w danym okresie kształtowały się realne średnie ceny transakcyjne takich nieruchomości np. w danym województwie, powiecie, miejscowości czy nawet dzielnicy.

Źródła pozyskiwania danych

Portal Cen Mieszkań będzie prowadzony przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który realizuje także inne działania służące zwiększeniu ochrony nabywców nieruchomości mieszkaniowych. Dane do portalu będą częściowo pobierane z prowadzonej już obecnie przez UFG Ewidencji Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Uzupełnią je informacje przekazywane bezpośrednio przez podmioty profesjonalnie działające na rynku mieszkaniowym, w tym deweloperów. 

Dane z rynku wtórnego będą natomiast pozyskiwane od Krajowej Administracji Skarbowej, która gromadzi dane pochodzące z aktów notarialnych dokumentujących transakcje sprzedaży/zakupu nieruchomości mieszkaniowych.

Czytaj w LEX: Nowe obowiązki właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w świetle zmian w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków >

Jakie korzyści 

W opinii  rządu  korzyści z tego portalu będą następujące: 

  • dostęp do wiarygodnej i aktualnych informacji,
  • większa przejrzystość cen,
  • ułatwienie w podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości,
  • ochrona przed działaniami spekulacyjnymi,
  • ułatwienie w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i finansowych  w regionie.

Zobacz wzór dokumentu w LEX: Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania >