We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm”, przedłożoną przez ministra rozwoju, pracy i technologii. Za jej sprawą lista kodów PKD, która uprawnia do ubiegania się o subwencję zwiększy się z 45 do 54 kodów. - ​Na mój wniosek Rada Ministrów rozszerzyła Tarczę Finansową 2.0 o 9 PKD. Wśród nich m.in. sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia, branża pralnicza czy działalność klubów sportowych - napisał na Twitterze we wtorek Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju.

 

Jakie branże obejmie tarcza finansowa 2.0

Uchwała nie jest jeszcze znana, ale z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że obejmie:

  1. sprzedaż hurtową odzieży i obuwia;
  2. działalność klubów sportowych;
  3. naukę języków obcych;
  4. sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;
  5. pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich;
  6. produkcję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
  7. postprodukcję związaną z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
  8. dystrybucję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
  9. nagrania dźwiękowe i muzyczne.

Z kolei resort rozwoju informuje, że  projekcie noweli uchwały w sprawie Tarczy Finansowej 2.0 rekomenduje się, by program pomocowy rozszerzyć o kolejne działalności gospodarcze - zgodnie z kodami PKD. Po zmianie uchwały mają to być: sprzedaż hurtowa odzieży i obuwia (46.42.Z), sprzedaż detaliczna obuwia i wyrobów skórzanych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (47.72.Z), nauka języków obcych (85.59.A), działalność klubów sportowych (93.12.Z) oraz pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich (96.01.Z).

Jak są weryfikowane kody PKD

Kody PKD są weryfikowane na podstawie baz CEIDG i KRS.  Ważne, że przedsiębiorca musi wykonywać działalność gospodarczą  w zakresie jednego lub więcej kodów PKD wskazanych łącznie w trzech datach, tj. na dzień: 31 grudnia 2019 r., 1 listopada 2020 r. oraz złożenia wniosku o subwencję. Warunek ten będzie spełniony także wówczas, jeśli w każdej z tych dat przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą objętą innym kodem PKD. Warunek dotyczący PKD uznaje się za spełniony również w sytuacji, gdy zmiana kodu PKD została zgłoszona przez przedsiębiorcę do właściwego rejestru nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany.