Tak orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z dnia 27 maja 2015 r., sygn. akt: I SA/Gl 1072/14.

A. Sp. z o.o. wezwało B.Ł. - właściciela lokalu mieszkalnego do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. B.Ł. złożył pismo informujące, że deklaracji nie złoży, ponieważ jest to obowiązkiem Spółdzielni B. A. wszczęło postępowanie, w wyniku którego wydało decyzję w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. B.Ł. złożył odwołanie wskazując, że uiścił należne opłaty, ale deklaracji nie złoży, ponieważ jako użytkownik wieczysty gruntu jest jedynie płatnikiem i nie ciąży na nim obowiązek składania deklaracji. SKO utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję, a B.Ł. skierował sprawę do WSA w Gliwicach.

Sąd uznał, że skarga jest zasadna. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej u.c.p.g.) zobowiązuje właścicieli do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi i złożenia do właściwego organu gminy stosownej deklaracji. Dodatkowo definicję właściciela nieruchomości zawiera art. 2 ust. 1 pkt 4 u.c.p.g., który mianem właścicieli określa współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Szeroki krąg podmiotów ma zapewnić prawidłową i powszechną realizację celów i funkcji ustawy. Sąd podkreślił również, że u.c.p.g. w odmienny sposób niż prawo cywilne definiuje pojęcia "właściciela nieruchomości" oraz "nieruchomości".

Sąd przywołał również brzmienie art. 2 ust. 3 u.c.p.g., zgodnie z którym jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową. Tym samym w rozumieniu u.c.p.g. kilka podmiotów jednocześnie może spełniać warunki do uznania ich za właścicieli nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te podmioty mogą jednocześnie mieć taki status względem obowiązku związanego z konkretną nieruchomością, ani że ponoszą odpowiedzialność solidarną. Sąd wskazał, że tam, gdzie jakikolwiek tytuł prawny do nieruchomości łączy się z członkostwem w określonej korporacji typu spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa (powyżej 7 członków) lub TBS, podmiotem zobowiązanym do złożenia deklaracji będzie zawsze jednostka organizacyjna lub osoba posiadająca nieruchomość w zarządzie, czyli m.in. spółdzielnia mieszkaniowa. Osoby, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie albo własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego bądź użytkowego, nie mają tytułu prawnego do władania nieruchomością tj. gruntem i budynkiem trwale z gruntem związanym, w którym to budynku posiadają lokale. Własność danego gruntu i budynku przysługuje wyłącznie spółdzielni. Zatem w odniesieniu do gruntów zabudowanych budynkami, w których nie nastąpiło wyodrębnienie własności chociażby jednego lokalu, spółdzielnia jest zobowiązana do uiszczania opłaty za odbieranie odpadów komunalnych z mocy art. 6h w związku z art. 2 ust. 1 pkt 4 u.c.p.g., gdyż jest ich właścicielem.

W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, w których znajdują się mieszkania tzw. lokatorskie, bądź spółdzielcze własnościowe oraz takie, które spółdzielnia wynajmuje, spółdzielnia będzie składała deklaracje za całą nieruchomość, a następnie za całą nieruchomość będzie wnosiła opłatę. Kwota opłaty będzie dzielona pomiędzy mieszkańców, których nieruchomości znajdują się w zasobach spółdzielni. Opłata będzie dzielona zgodnie z metodą przyjętą przez gminę (art. 6j u.c.p.g.). Taki model postępowania wydaje się, w obecnym stanie prawnym, jedynym możliwym do zrealizowania.

Mając powyższe na uwadze, Sąd uchylił zaskarżoną decyzję.

Orzeczenie jest prawomocne.

Sygnatura akt: I SA/Gl 1072/14

Opracowanie: Sara Oziemska

Źródło: orzeczenia.nsa.gov.pl, stan z dnia 17 września 2015 r.